Google Site Ekleme Ve Site Haritası Gönderme Nasıl Yapılır?

Yeni açmış olduğunuz WordPress blog sitenizi Google’a nasıl ekleyeceğinizi, Google site kaydını nasıl yapacağınızı bu konuda adım adım anlatacağım.

Bu işlemi Google’un ücretsiz servisi olan Search Console üzerinden yapacağız, ilk önce Google Search console hakkında biraz bilgi verip hemen konuya geçeceğiz.

Google Search Console Nedir?

Google Search Console, web site sahiplerinin sitelerini Google’a bildirip ekleyebileceği, site haritalarını gönderebileceği ve site analizlerini izleyebileceği kapsamlı bir servistir.

Web sitenizin performansını, güvenlik ve indexleme sorunlarını etkileyebilecek hatalarının yanı sıra arama sıralamasını izlemenize yardımcı olur.

Eğer web sitenizi büyütme konusunda ciddiyseniz bu işlemi site kurulumundan sonra hemen yapmalısınız. Şimdi sitenizi Google’a nasıl ekleyebileceğinize kısaca bakalım.

Google Site Ekleme

İşlemlere başlamadan önce bir Gmail hesabınızın olması gerekmektedir. Sitenizi kayıt ederken Gmail e-posta hesabınızı kullanacaksınız. Şimdi Google Search Console sayfasına gidin ve açılan sayfada Şimdi Başla butonuna tıklayın.

google search console şimdi başla

Ardından URL ön eki kısmana sitenizin tam adresini ekleyerek ”Devam” seçeneğine tıklayın.

google search console site adresi ekleme

Burada dikkat etmeniz gereken nokta site adresinizi, https:// veya https://www.siteadresiniz.com gibi tarayıcıda site adresiniz nasıl görünüyorsa öyle eklemeniz.

Google Site Sahipliği Doğrulama

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra, Mülk Ekle butonuna tıklayın ve aşağıda resimdeki gibi bir Sahipliği Doğrulayın penceresi gelecek. Bu işlemi 2 farklı şekilde yapabiliriz.

1’inci yöntem olarak FTP üzerinden ve 2’inci yöntem HTML kodu ile doğrulama yapacağız. Hangisi size daha kolay geliyorsa o yöntem ile doğrulama işlemini yapabilirsiniz.

HTML Dosyası İle Site Doğrulma

Dosyayı indirin yazan yerdeki butona tıklayın. Bilgisayarınıza bir .html dosyası inecek onu sitenizin kök dizinine atmanız gerekecek.

google search console site doğrulama kodu

FTP programı yardımıyla sitenizin ana dizin dosyalarına girin, indirdiğiniz .html dosyasını public_html klasörü içine atın. Şimdi bir önceki sayfaya dönüp Mülkü Doğrula butonuna bastığınız anda sitenizi Google’a eklemiş olacaksınız.

google site kaydı nasıl yapılır

Eğer FTP bilgilerinizi bilmiyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek diğer yöntemi deneyin.

HTML Etiketi İle Site Doğrulma

Aşağıda resimde göründüğü gibi HTML etiketi bölümüne tıklayın çıkan kodu kopyalayın.

google site ekleme

WordPress Admin paneline gidin, Görünüm » Düzenleyici açılan sayfada header.php’yi bulun ve <head> satırının hemen altına yapıştırın. Dosyayı güncelle’ye tıklayarak yapılan işlemi kaydedin.

google site doğrulama kodu wordpress ekleme

Şimdi Search Console sayfasına dönerek Doğrula seçeneğine tıklayın, siteniz doğrulanacak ve eklenecektir. Bu işlemden sonra sıra site haritanızı Google’a göndermek kalıyor.

Google Search Console Site Haritası Ekleme

WordPress bloğunuzda Yoast SEO eklentisi kullanıyorsanız site haritanız oluşturulmuştur. Site haritası adresinizi öğrenmeniz için aşağıdaki resimdeki adımları takip edin.

wordpress yoast seo site haritası

Google Search Console sayfasına geri dönün ve sol kenarda bulanan Site haritaları seçeneğine tıklayın. Aldığınız XML Sitemap adresini (sitemap_index.xml)’yi resimde gösterdiğim gibi gerekli yere yapıştırın ve Gönder butonuna tıklayın.

google site haritası gönderme

Bu yaptığımız işlemler sonucunda sitenizi kayıt ve site haritanızı Google’a göndermiş oldunuz.

“Google Site Ekleme Ve Site Haritası Gönderme Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın