WordPress Sıfırlama Nasıl Yapılır? | Komple Sıfırlama Yöntemi

WordPress sıfırlama nasıl yapılır? Bu işlemi CPanel üzerinden ve WP Reset eklentisini kullanarak nasıl yapılacağını sizlere anlatacağım.

Web sitenizi sıfırlamak için bazı durumlar söz konusu olabilir. Bazen veri tabanındaki bozukluklar bazende eklentileri ve temaları test ettikten sonra WordPress ayarlarına geri dönmek istersiniz. Bunun için en iyi seçenek WordPress veri tabanını komple sıfırlamak olacaktır.

CPanel Üzerinden WordPress Sıfırlama

WordPress sitenizi manuel olarak komple sıfırlamak için, hosting firmanızın internet sitesine gidip giriş yapın. Hizmetler bölümünden CPanel’e ulaşın ve aşağıdaki adımları uygulayın.

1. WordPress Veri Tabanı Silme

CPanelden Veritabanları bölümünü bulun ve aşağıda gösterildiği gibi MySQL Veritabanlarına tıklayın.

wodpress sıfırlama

Bu işlem sizi WordPress sitenizin veritabanını görebileceğiniz bir tabloya götürecektir.

wordpress veritabanı sıfırlama

Veritabanı yanındaki seçeneklerde Sil seçeneğine tıklayın. Ancak silme işlemi yapmadan önce veri tabanı adını bir kenara not alın sonraki adımlarda size lazım olacak.

Bu işlemlerden sonra WordPress sitenizin veritabanını silmiş ve sıfırlamış olacaksınız. Bu durumda Web sitenize erişim işlemi yapamayacaksınız şimdi sıfırdan bir veri tabanı oluşturacağız.

2. WordPress Veritabanı Oluşturma

Yeni bir veri tabanı oluşturmak için aynı ekranda bulunan Veritabanı Oluştur seçeneğine tıklayın.

wordpress veri tabanı oluşturma

Yeni veritabanı adı, eski veri tabanı ismiyle aynı olmalıdır yukarıda görüldüğü yapın ve Veritabanı Oluştur‘a tıklayın. Bundan sonraki adım yeni veritabanına kullanıcı eklemek olacak.

3. WordPress Veritabanına Kullanıcı Ekleme

Yeni veritabanı kullanıcısı için eski kullandığınız veri tabanı kullanıcı adı ve şifreyi girin.

wordpress veritabanı kullanıcı ekleme

Eski kullanıcı adı ve şifrenizi unutmuşsanız, FTP ile web sitenizin dizinine bağlanıp wp-config.php dosyasından yararlanabilirsiniz.

4. WordPress Eklenti ve Gereksiz Dosyaları Silme

WordPress veritabanınızda tüm yazılarınız, sayfalarınız, tablolarınız, ayarlarınız silinmiş olacaktır. Şimdiki işlem sitenizin ana dizinindeki eski kalan WordPress eklentileri, temalar, resimler gibi dosyaları silmek olacaktır.

Bunun için FTP üzerinden sitenizin ana dizinine bağlanın ve public_html kök klasörü içinde bulunan wp-content kalsörünü bulun.

Wp-content klasörü içinden silmek istediğiniz tüm eklentileri, temları, resim dosyalarınız silin ama varsayılan bir tema bırakmak şartı ile WordPress’in kendi Yirmi Onyedi gibi.

Şimdi web sitenize tarayıcıdan giriş yapın ve WordPress kurulum ekranı ile karşılaşacaksınız. Kurulumu tamamlayıp, WordPress Panelinize ulaşabilirsiniz.

WP Reset Eklentisi ile WordPress Sıfırlama

WP Reset eklentisini kullanarak da WordPress sitenizi komple sıfırlayabilirsiniz. Bunun için WordPress Panelinizden, Eklentiler › Yeni ekle‘ye gidin ve eklentiyi kurun ve etkinleştirin.

Eklenti kurulumu hakkında bir bilginiz yoksa; WordPress Eklenti Nasıl Kurulur? adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra WordPress Panelinizden, Araçlar › WP Reset seçeneğine tıklayın. Karşınıza gelen sayfada sıfırlama işlemi için bir prosedür gösterir ve neyin silinip neyin silinmeyeceği hakkında sizi bilgilendirir.

wordpress sıfırlama wp reset

Sayfanın en altına gelip varsayılan ayarları değiştimeden, WordPress sitenizi sıfırlamak için yukarıda görüldüğü gibi kutucuğa reset yazıp Reset WordPress butonuna tıklayın.

Ardından Tools Sekmesine tıklayın, bu alanda çeşitli dosyaların kısmı olarak sıfırlamasını yapabileceğiniz araçlar mevcuttur.

wp reset wordpress sıfırlama

Sıfırlamak istediğiniz alandaki Delete butonuna basarak eklenti, tema ve ayarları gibi bir çok seçenekleri sıfırlayabilirsiniz.

Sıfırlama işlemini bu 2 yöntemle yapabilirsiniz, ama benim size tavsiyem eğer komple bir reset atacaksanız ilk baştaki CPanel işlemidir.

Yorum yapın