Yandex Webmaster Tools’a Site Nasıl Eklenir?

WordPress Sitenizi Yandex Web Master Tools’a eklemek istermisiniz? Google ve Bing web yöneticisinden arama motoru konsolu gibi web yöneticisi araçları, WordPress sitenizi optimize etmenize, sitenizin tarfiğini izlemenize, robots.txt ve site haritası ekleme gibi daha bir çok şeyi yapmanıza yardımcı olur.

Bu yazıda WordPress sitenizi Yandex Wemaster Tools’a nasıl ekleyebileceğinizi aşağıda adım adım anlatacağım.

Yandex Webmaster Tools Nedir?

Yandex Rusya’da kurulan Google ve Bing gibi popüler arama motorudur. Yandex’ de Google gibi gelişmiş bir arama motoru olduğu için resim, e-posta, video, haritalar vb. gibi çeşitli arama araçlarına sahiptir.

Yandex’e sitenizi eklemeniz sıralamanızı, trafik istatistiklerini, arama sorgularını ve anahtar kelimeleri ve daha fazla siteniz hakkında bilgi öğrenebilirsiniz.

Sadece Google’ indexli çalışmalar yapmayın sitenizi bütün arama motorlarına kaydedin, bu sizin sitenizin trafiğini artırmaya yardımcı olur. Diğer arama motorlarını göz ardı etmeyin Türkiye ve Yurt dışında Yandex ve Bing gibi arama motoru kullanan milyonlarca insan vardır ve bu arama motorlarında sitenizin görünmesi siteniz için açık bir trafik kaynağı olacaktır ve sitenizin girişi arttıkça sıralamanız yükselecektir.

Yandex Webmaster Tools’a Site Nasıl Eklenir?

İlk olarak yapmanız gereken Yandex Webmaster Tools için hesap açmanızdır. Eğer kaydınız yoksa, hemen bir hesap açın.

Hesap açmak için tıklayın: Yandex Webmaster Tools Kayıt.

yandex webmaster kayıt

Hesabınızı açtıktan sonra yandex webmaster yönetici sayfasına yönelendirileceksiniz. Açılan sayfada sitenizi Yandex’e eklemek için sayfanın üst bölümündeki + simgesine tıklamanız lazım.

yandex webmaster site ekleme

Site adress bölümüne site adresinizi yazın ve Add butonuna basın.

yandex webmaster site ekleme

Karşınıza gelen sayfada Yandex sitenizi doğrulamanız için size bir meta kod verecek bu kodu sitenize eklemeniz gerek.

yandex site doğrulama

Bu kodu sitenize eklemek için 3 farklı yöntem vardır, en kolay yöntem resimde gösterilen alandaki kodu kopyalayıp Yoast seo eklentisinin Webmaster Tools bölümüne yapıştırıp sitenizi doğrulayabilirsiniz.

yandex site doğrulama yoast

Kodu girdikten sonra Yandex sayfasında Check butonuna basarak doğrulama işlemini yapmış olacaksınız.

yandex webmaster tools site ekleme

Yorum yapın