Akismet Anti-Spam Kullanımı: WordPress Spam Yorum Engelleme

Akismet Anti-Spam, WordPress sitenizde kullanmanız gereken ,olmazsa olmaz bir eklentidir. Sitenizde zararlı yorumların yayınlanmasını ve Spam yorum engellemesi ile veritabanınızı koruma altına almaktadır.

Akismet genellikle WordPress ile önceden yüklenmiş ve hali hazırda gelmektedir. Ancak varsayılan olarak aktif değildir. Akismet WordPress eklentisini aktif hale getirmek ve ayarlamak için ücretsiz Akismet API key için bu aşağıda anlatacağım basit adımları uygulamanız gerekir.

1. Akismet Anti-Spam Eklentisini Etkinleştirin

Yapmanız gereken ilk şey, Akismet eklentisini etkinleştirmektir. Etkinleştirme işlemini için Eklentiler → Yüklü Eklentiler‘e tıklayın ve eklenti altında bulunan ”Etkinleştir” e tıklayın.

Eklenti aktif hale geldiğinde, yapılandırmak için ”Ayarlar” a tıklayın.

Akismet Anti-Spam

2. Akismet API Anahtarını Alın

Şimdi, aşağıdaki ekran görüntüsüne benzer iki seçenek göreceksiniz. Bu iki seçenek arasında, API anahtarını alın seçeneğine tıklayın.

akismet anti-spam api anahtarı

3. Ücretsiz Akismet Planı Oluştruma

Karşınıza gelen sayfayı aşağıya kaydırın ve Ücretsiz Akismet aboneliği için ”Get started with Personal” e tıklayın.

akismet anti-spam ücretsiz plan

4. WordPress.com Hesabını Kullanarak Akismet’e Giriş Yapın

Karşınıza açılacak olan ekranda WordPress.com üzerinden giriş yapmalısınız zaten üyeyseniz giriş yapıp devam edebilirsiniz. Üyeliğiniz yoksa bilgilerinizi girin ve üyelik işlemini tamamlayın.

akismet üyelik

Hesabınızı oluşturdukdan sonra ekrandaki ”Approve” seçeneğine tıklayıp devam edin.

5. Ücretsiz API Anahtarı İçin Gerekli Bilgileri Doldurun

Üyelik işlemini tamamladıktan sonra $30/Year kaydırıcısını kullanarak sol tarafa doğru sürükleyip 0$‘a getirin ve aşağıdaki gibi bilgilerinizi girip ”Contuninue With Personal Subscription”a tıklayın.

akismet ücretsiz api anahtarı oluşturma

6. Akismet API Anahtarını Eklentiye Girin

Karşınıza gelen ekrandaki API anahtarınızı kopyalayıp şimdi WordPress panonuza geri dönün ve Akismet API anahtarını ”Or Enter an API KEY” bölümüne yapıştırın ve Connect with API key” e tıklayıp hesabınızı bağlayın.

akismet api etkinleştirme

Bu işlemden sonra eklenti artık sitenizde Spam yorumları algılamaya başlayacaktır. WordPress Panelinizden Yorumlar → İstenmeyen‘e tıkladığınızda spam yorumları görebilir ve tek tıkla hepsini silebileceksiniz.

Yorum yapın