All In One SEO Pack Ayarları ve Kurulumu

All in One SEO Pack, WordPress blogunuzu SEO için optimize etmenize yardımcı olan popüler bir SEO eklentisidir. Ancak yeni başlamış bir kullanıcı için eklentiyi yapılandırmak oldukça zor bir iştir. Bu makalede sizlere All in One SEO Pack eklentisinin wordpress için en ideal ayarlamalarını anlatacağım.

Başlamadan önce size tavsiyem bir SEO eklentisi kullancaksanız,Yoast SEO eklentisini tercih etmenizi tavsiye ederim. All in One SEO Pack eklentisinin ücretsiz sürümünde bir çok özellik yoktur, ama Yoast SEO eklentisi sizlere birçok gelişmiş özellikler sunar ve ücretli sürümünü kullanmanıza gerek kalmaz.

Ayrıca Okuyun: WordPress Yoast SEO Ayarları ve Kurulumu

All in One SEO Pack Kurulumu

Eklentiyi kurabilmek için WordPress admin panelinizden Eklentiler › Yeni ekle’ye tıklayın. Arama kutucuğuna eklenti adını yazın çıkan sonuçlarda eklentiyi bulun ve Hemen kur ardından Etkinleştir’e tıklayın.

Eklenti kurulumunu hakkında bilginiz yoksa eklenti kurulum rehberini inceleyebilirsiniz.

Genel Ayarlar

Ayarlarınızı aşağıdaki oluşturduğum resimlere bakarak yapabilir ve açıklamaları okuyabilirsiniz.

all in one seo pack genel ayarlar

Standart URL’ler: Bu ayar sizi Google’un cezelandırma sisteminden korur, yenilenen içeriği veya aynı içeriğe götüren URL korumasıdır. Googlebot’un yenilenen içeriği dizine eklemeyle ilgili sorunu ortadan kaldıracaktır.

Canonical URL’ler için Sayfa numaralandırma Yok: Bu seçenek Google arama sonuçlarında sitenizin sayfalarının https://alanadı.com/page/2 indexlenmesini ortadan kaldıracaktır ve her zaman ana sayfanıza yönlendirecektir işaretlemeniz önerlir.

Özel Canonical URL’leri etkinleştir: Bu seçenek yeni bir yazı yazdığınızda yazı URL’sini sonradan değiştirmenize olanak sağlar. Genellikle kullanılmaz.

Orjinal Başlığı Kullan: Bu ayar varsayılan olarak devre dışıdır. Sitenizdeki temanız veya aktif eklentileriniz ile sitenizin başlık etiketleri çakışıyorsa etkinleştirilir. Bu seçeneğin pasif kalması önerilir.

Schema.org Biçimlendirmesini Kullan: Bu seçenek sitenizde Scheme.org işaretlemesi kullanabilirsiniz. Etkinleştirmenizi öneriyorum.

Önemli olayları kayıt et: Hata kayıtlarınızı bir günlüğe kayıt ederek size gösterir gereksizdir. Eğer işaretlerseniz sunucunuzu yorabilir bu yüzden gerek yoktur.

Ana Sayfa Ayarları

all in one seo pack ana sayfa ayarları

Ana Sayfa Başlığı: Google gibi arama motorları sonuçlarında sitenizin görünecek site başlığını yazın.

Ana Sayfa Açıklaması: Google gibi arama motoru sonuçlarında sitenizin görünecek site açıklamasını yazın.

Sabit ön sayfa yerine kullan: Eğer sitenizde sabit bir ana sayfa kullanıyorsanız ayarı etkin yapabilirsiniz. Site başlığınızı ve açıklamanızı sabit sayfayı düzenle yaparak eklentinin başlık ve açıklama kısmına yazabilirsiniz.

Başlık Ayarları

all in one seo pack başlık ayarları

Bu ayarlarda bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur varsayılan olarak gelen ayarlar idealdir böyle kalsın. Yazı Başlık biçimini şöyle yapabilirsiniz. %pos_title% | WPuzmanım gibi. Bu sayede yeni bir yazı yazdığınızda,

Konu Başlığınız | WPuzmanım gibi arama sonuçlarında çıkacaktır isterseniz Sayfa başlık biçiminede uygulayabilirsiniz. Yapmanızı tavsiye ederim, çünkü site başlığınız uzunsa SEO’nuzu olumsuz etkiler göstermiş olduğum şekilde yaparsanız daha iyi olur.

Content Type Settings

all in one seo pack ayarları

Burada bir değişiklik yapmanıza gerek yok varsayılan ayarlar idealdir. Bu seçenek WordPress temanız veya eklentiniz farklı bir yazı tipi kullanırsa onun için çalışır.

Görünüm Ayarları

all in one seo pack görünüm ayarları

Burada varsayılan ayarlar kalabilir, bu seçenek WordPress admin panelinizde Tüm yazılara tıkladığınızda yazılarınızın ekran tablosunda seo anahtar kelimenizi ve açıklamanızı gösterir.

Web Yöneticisi Doğrulama

all in one seo pack web yöneticisi ayarları

Bu bölümde Google, Bing gibi arama motorlarına sitenizi doğrulatmak istediğinizde site verilen kodu girip doğrulama yapabilirsiniz.

Google Ayarları

all in one seo pack google ayarları

Google Plus Varsayılan Profili: Google Plus profil bağlantınızı ekleyebilirsiniz.

Google Plus Profili Devre Dışı: Google Plus profilinizi girmeyecekseniz etkinleştirin.

Site Bağlantılarında Arama Kutusu Göster: Bu ayarı etkinleştirerek sitenizin başlığının altında arama kutusu gösterebilirsiniz ama bu pek çalışan bu uygulama değil isterseniz etkinleştirin.

Tercih Edilen Site Adını Ayarla: Gereksiz bir ayar, burayı  etkinleştirirseniz genel ayarlarda yaptığınız başlığınızı tekrar yazma imkanı veriyor etkinleştirmeyin.

Gelişmiş Yazarlık Seçenekleri: Google Plus profilinizi yazar olarak gösterme ayarı gereksiz neden Google Plus Nisan ayında kapanıyor.

Google Analytics ID: Google Analytics kodunuzu buraya yapıştıracaksınız.

Noindex Ayarları

all in one seo pack noindex ayarları

Buradaki ayarlar Google hangi sayfalarınızı indexlemesin, dizine eklememesini istiyorsanız onları seçebiliyorsunuz yukarıdaki resimde kategoriler, etiketler, arşivler, google indexlemesine kapatılmıştır sizde aynı ayarları yapmanızı öneririm.

Kategorileri isterseniz eğer işaretlemezsiniz ama etiketlerde kesinlikle noindex kullanın Google bunları kalitesizi içerik olarak algılıyor SEO’nuza zarar verir.

Gelişmiş Ayarlar

all in one seo pack gelişmiş ayarlar

Buraları boş bırakın gereksiz ayarlardır, el sürmeden geçin burada yapacağınız değişiklikler bütün yazıların, başlıkların üzerine eklenir o yüzden diğer ayarlara devam ediyoruz.

Anahtar Kelime Ayarları

all in one seo pack anahtar kelime ayarları

Arkadaşlar burayıda pas geçiyoruz burayı etkinleştirerek siteniz için Mete anahtar kelimeler girebiliyorsunuz ama Google ve diğer arama motorları bunları dikkate almıyor o yüzden Pasif olarak kalması en iyisidir.

Buraya kadar Genel Ayarları yaptık şimdi Ayarları Güncelle‘ye tıklayın ve diğer ayarlara geçelim.

Özellik Yöneticisi

WordPress admin panelinizden All in One SEO › Özellik Yöneticisine tıklayın ve aşağıdaki ayarlamaları yapın.

all in one seo pack özellik yöneticisi ayarları

XML Site Haritası: Active (Açık) – Site haritası oluşturmak için.

Sosyal Meta: Active (Açık) – Sosyal medya paylaşımı için.

Robots txt: Deactive (Kapalı) – Robots.txt dosyanızı düzenleyebilirsiniz isterseniz açabilirsiniz.

Dosya Düzenleyicisi: Deactive (Kapalı) – Htaccess dosyanızı düzenleyebilirsiniz kapalı kalsın.

İçe aktarma ve Dışa aktarma: Deactive (Kapalı) – Ayarları dışarı aktarabilirsiniz size bağlı.

Kötü bot engelleyicisi: Deactive (Kapalı) – Fuzuli işler amirliği kapalı kalsın.

Performans: Deactive (Kapalı) – Sunucunuzu yorabilir en mantıklısı kapalı kalmasıdır.

XML Site Haritası

all in one seo pack xml site haritası

Create RSS Sitemap: RSS site haritası oluşturabilirsiniz gerekli değildir.

Program güncellemeleri: Arama motorlarını belirlenen sıklıkla bilgilendirir ama sunucunuzda Cron kurulu olması gereklidir hosting firmanızdan bilgi alarak seçim yapabilirsiniz.

Site Haritası indesleme Aktif: Bu seçim pasif kalsın eğer 5.000’den fazla URL’niz varsa açabilirsiniz.

Yazı Türleri: Site haritanıza eklenecek seçimler, hepsinin seçili olması uygundur.

Sınıflandırmalar: Site haritanızda yer alacak etiketler veya kategoriler, tavsiyem kategorilerinizi açacaksanız etiketlerin seçimini kaldırın. Etiketleri site haritanıza eklemenizi tavsiye etmem google gereksiz sayfa olarak görüyor.

Tarih Arşivi Sayfaları Dahil: Gereksizdir pasif kalsın, gereksiz sayfalardır.

Yazar Sayfaları Dahil: Pasif kalması en mantıklı seçimdir, eğer sitenizde fazla sayıda yazar varsa açabilirsiniz.

Exclude Images: Pasif kalsın, seçerseniz resimlerinizi site haritanıza dahil etmez Google görsellerde resimleriniz gözükmez.

Sanal Robots.txt’den Bağlantı: Robots.txt dosyanızın içerisine site haritanızın bağlantınızı ekler kesinlikle seçin.

Dinamik Site Haritası Oluştur: Site haritanızı manuel olarak güncellemenize gerek kalmaz seçili olsun.

Harici Öğeler

All in one SEO pack harici öğeler

Site haritanızdan hariç tutmak istediğiniz, kategorileri seçebilir site haritanızdan çıkartabilirsiniz.

Öncelikler

all in one seo pack öncelikler ayarı

Burada öncelik olarak taranmasını istediğiniz sayfaların ayarını yapabilirsiniz resimde görülen ayarı yapın idel ayardır.

Sıklıklar

all in one seo pack sıklıklar ayarı

Sayfalarınız hangi sıklıklarla taransın; Anasayfa – (always) her gün, Yazılar – (always) her gün, Arşiv ve diğerleri – (weekly) Haftalık isterseniz yıllık olarakda değişebilirsiniz.

Sonuç:

All in one seo ayarlarını yaptık ve inceledik benim görüşüm Yoast SEO ve Rank Math SEO eklentisini kullanmaktan yanadır. All in one SEO eklentisinin ücretsiz özellikleri sınırlı ve kullanımı karışık, yeni kullanıcıların Yoast SEO’yu üst seviye kullanıcılar için Rank Math SEO eklentisini tavsiye ediyorum.

Yorum yapın