Async JavaScript Ayarları – Defer Parsing of JavaScript [ Çözümü ]

WordPress web sitelerinde JavaScript ayrıştırmasını ertele (Defer Parsing of JavaScript) sorunu genel olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu hata web sitenizin sayfa yüklenme süresini artırır. GTmetrix ve Pindom gibi web sitesi analiz araçlarında bu sorunu görebilirsiniz.

Bu makalede bu sorunu Async JavaScript eklentisi ile çözüp ve web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlayacağız.

GTmetrix Defer Parsing of JavaScript

Sitenizin SEO’sunu geliştirmeye çalışıyorsanız, web sitenizin performansı ne kadar iyiyse Google gibi arama motorlarında sitenizin görünürlüğü o kadar artacaktır. Google PageSpeed Insights aracını kullanıp sitenizi test ettiğinizde, ”Oluşturmayı engelleyen kaynakları ortadan kaldırın” diye bir hata alacaksınız.

oluşturmayı engelleyen kaynakları ortadan kaldırın

Şimdi gelelim bu sorunu düzeltmenize ve aldığınız bu hatadan kurtulmanıza bu sıkıntıdan kurtulmak için JavaScript dosyalarınızın ayrıştırmalarını ertelemenizdir.

Async JavaScript Eklentisi Kurulumu

Async JavaScrip eklentisini WordPress Panelinizden Eklentiler →Yeni ekle‘ye tıklayarak eklentiyi indirin ve etkinleştirme işlemini tamamlayın. Eklenti kurulumu hakkında bilginiz yoksa WordPress eklenti kurulumu rehberine bir göz atabilirsiniz.
async javascript
Eklenti kurulum ve etkinleştirme işlemini tamamladıktan sonra Ayarlar → Async JavaScrip‘e tıklayıp ayarlar sayfasını açın.

Async JavaScrip Ayarları ve Kullanımı

İlk karşımıza çıkacak olan Wizard sekmesi olacaktır, bu ayar altında GTmetrix’i eklentiye entegre edip sitenizin GTmetrix skorunu analiz edip hataları ve düzeltme işlemlerini takip edebilirsiniz.

İlk olarak GTmetrix’e kaydolun ve User Settings‘e tıklayarak bir API key alın. Ardından kaydolduğunuz e-posta edesini ve aldığınız API key’i eklentiye girin.

Wizard

Aşağıdaki görselde görüldüğü gibi Wizard sekmesine GTmetrix e-posta adresimizi ve aldığımız API Key‘i giriyoruz ve Proceed to Step 2 butununa tıklıyoruz. Eklenti GTmetrix’e entegre olup sitenizin puan skorunu ve hataları taramaya başlayacaktır.

async javascript - wizard - gtmetrix

Settings

Bu ayarlar altında JavaScript dosyalarını erteleme işlemi yapacağız adımları dikkatlice takip edin.

async javascript ayarları

Save Settings‘e tıklayıp ayarlarınızı kaydedin Cache eklentisi kullanıyorsanız ön belleğinizi tam temizleme işlemi yapın. Ardından Status sekmesine tıklayarak ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz ve GTmetrix testi yapabilirsiniz.

Bu işlemin ardından JavaScript erteleme hatası çözülmüş olacaktır. Eklenti bazı temalarda farklılıklar gösterebilir.

Yorum yapın