En İyi 9 WordPress Yedekleme Eklentisi

Bu yazımda piyasadaki en popüler WordPress yedekleme eklentilerini karşılaştırarak ihtiyaçlarınıza en uygun WordPress yedekleme eklentisini seçmenize yardımcı olacağım.

Onlarca farklı WordPress yedekleme eklentisi bulunduğundan, ihtiyaçlarınıza uygun olanını seçmek biraz zor olabilir. Aşağıda bir WordPress yedekleme eklentisinde aramanız gereken bazı şeyler vardır;

Yedekleme Yöntemleri :

Veritabanı yedekleme : Bazı eklentiler sadece WordPress veritabanınızı yedeklemenizi sağlar.

Tam yedekleme : Bazı eklentiler, veritabanınız ve tüm WordPress dosyaları dahil olmak üzere tüm web sitenizi yedeklemenizi sağlar.

Zamanlanmış yedekleme : Bu seçenekle, otomatik olarak çalışacak ve size huzur verecek bir yedekleme planlayabilirsiniz.

Yedekleme Yeri :

Çoğu yedekleme eklentisi, yedekleme dosyalarınızı yalnızda kendi sunucunuzda saklamanıza izin verir. Artık güvenliği artırmak için tüm WordPress yedekleme eklentileri, yedek dosyalarınızı Dropbox, Google Drive veya Amazon S3 gibi uzak konumlara göndermeyi destekler. Bu şekilde web sitenizin tamamı saldırıya uğramış olsa bile, dosyalarınızı kolayca geri yükleyebilirsiniz.

1. UpdraftPlus

wordpress yedekleme eklentisi

UpdraftPlus, piyasadaki en iyi WordPress yedekleme eklentilerinden biridir. Bir milyondan fazla aktif yükleme sayısı ile WordPress için en popüler yedekleme eklentisi olarak derecelentirilmiştir.

Ayrıca Oku: UpdraftPlus Kullanımı ve WordPress Yedekleme

Eklentinin ücretsiz sürümü ile, veritebanınız, yazılarınız, eklentileriniz ve temanız dahil olmak üzere tüm web sitenizin dosyalarını el ile veya zamanlanmış yedekleme yapabilirsiniz. Kolay bir şekilde dosyalarınızı geri yükleme imkanı sunur.

En iyi özelliği ise, Google Drive, Dropbox, ve Amazon s3 dahil olmak üzere birden fazla bulut depolama seçeneğini destekler.

2. BackupBuddy

wordpress yedekleme eklentisi

BackupBuddy, 2010’dan bu yana yaklaşık yarım milyon WordPress sitesini koruyor.

Sadece birkaç tıklama ile web sitenizin tamamını kontrol panelinizden yedekleyebilirsiniz. Otomatik yedeklemeleri zamanlayabilir, yedekleme dosyalarınızı uzak güvenli bir yere gönderebilir ve dosyalarınızı hızlı bir şekilde geri yükleyebilirsiniz.

Veritabanınızı onarma ve optimize etme özelliği, BackupBuddy’in sunduğu benzersiz özelliklerden biridir. Her eklenti satın alımında 1 GB ücretsiz Stash Live depolama alanı elde edersiniz.

3. VaultPress (Jetpack)

wordpress yedekleme eklentisi

VaultPress, WordPress.com’un arkasındaki ekip olan WordPress’in güçlü yedekleme ve güvenlik eklentilerinden biridir.

VaultPress ile sitenizin güncel bir yedeklemesini günlük veya gerçek zamanlı senkronizasyonla güncel tutabilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak güvenlik taramaları yapar böylece olası tehtidleri kolayca önleyebilirsiniz. Kötü amaçlı yazılım veya virüs tespit edilirse, bunları tek bir tıklama ile kökten çözebilirsiniz.

Kişisel bir plan ile başlamak için sitenizde Jetpack yüklemeniz gerekir WordPress için web sitenizi bağlayın VaultPress, Jetpack’ın bir parçasıdır.

4. BackWPup

wordpress yedek alma eklentisi

BackWPup, tüm WordPress kurulumunuzu yedekleyen ve bunları Dropbox veya Amazon S3 gibi tercih ettiğiniz uzak bir yere kaydeden bir başka WordPress yedekleme eklentisidir.

Premium sürümü yedekleme dosyalarını Google Drive ve Amazon Glacier’e kaydetmenizi sağlar.

5. BackUpWordPress

wordpress yedekleme eklentisi

BackUpWordPress kullanımı kolay bir yedekleme eklentisidir, çünkü sonunda herhangibir kurulum yapılandırması gerektirmez. Etkinleştirildiğinde, dosyalarınızı doğrudan yedekler.

Varsayılan olarak yedekleme dosyaları web sitenizin /wp-content/backups konumunda saklanır, isterseniz bu yolu kolay bir şekilde değişebilirsiniz. WordPress olmayan dosyalarınız da dahil olmak üzere tüm dosyalar sitenizin kök dizinine yedekleneceğinden yolu güvenli bir şekilde değiştirmenizi öneririm.

BackUpWordPress eklentisi Linux ve Windows sunucuları üzerinde çalışabilir. Ayrıca yedeklemek istemediğiniz dosyaları dışarıda bırakmanıza da olanak sağlar.

6. Duplicator

wordpress yedekleme eklentisi

Duplicator, tüm WordPress dosyalarınızı zip formatında yedeklemeyi kolaylaştırır böylece çevrimdışı veya aynı ve farklı sunucularda geçiş yaparak yedeklemenizi çevrımdışı indirebilirsiniz.

Duplicator kullanmanın benzersiz avantajlarından biri önceden yapılandırılmış sitelerinizi klonlama yeteneğidir. Favori temalarınızı veya eklentilerinizi elle yapılandırmak yerine tek bir siteyi yapılandırmanıza ve paketlemenize izin verir. Bu şekilde önceden yapılandırılmış WordPress sitelerinizi farklı konumlara taşıyabilir ve yeniden çalışma gereksinimini ortadan kaldırabilirsiniz.

Diğer birçok yedekleme eklentisi gibi Duplicator yedeklemeleri programlamanıza, yedeklerinizi bulut depolama alanına göndermenize ve e-posta bildirimleri göndermenize olanak tanır.

7. WP Time Capsule

wordpress yedekleme eklentisi

WP Time Capsule, sadece son dosyalarınızı yedeklemek ve WordPress sitenizin tamamını yedeklemek istiyorsanız sizin için en mükemmel bir çözüm olacaktır. WP Time Capsule ile web sitenizi Google Drive, Dropbox veya Amazon S3 gibi favori bulut depolama sitelerine yedekleyebilirsiniz.

WP Time Capsule’ün asıl faydası yedekleme dosyalarınızı sıkıştırıp önemli ölçüde daha az sunucu kaynağı tüketmesidir. Eklentiyi sitenize kurmak için WP Time Capsule’de bir hesap oluşturun ücretsiz eklentiyi yükleyin ve ardından WordPress yedekleme dosyalarınızı tercih ettiğiniz yere gönderebilmeniz için bulut depolama hesabınızı eklentinize bağlayın.

8. WP-DB-Backup

wordpress yedekleme eklentisi

WP-DB-Backup, WordPress veritabanınızı yedeklemenizi ve belirttiğiniz adrese e-posta göndermenizi sağlar. Eklenti sadece WordPress veritabanınızı yedekler, yani medya dosyalarınızı el ile yedeklemeniz gerekecektir.

WP-DB-Backup, WordPress sitenizi çok sık güncellemezseniz veya resimlerinizi yedeklemek istemiyorsanız sizin için doğru bir çözüm olacaktır.

9. WP Database Backup

wordpress yedek alma eklentisi

WP Database Backup, bir başka ücretsiz WordPress veritabanı yedekleme eklentisidir.

Sadece tek bir tıklamayla yedekler oluşturabilir ve geri yükleyebilirsiniz. WP-DB-Backup’tan biraz daha fazla özellik sunar, ancak genel olarak çok benzerdir.

En İyi WordPress Yedekleme Eklentisi Hangisidir ?

Sizin için en iyi yedekleme eklentisi ; 1. UpdraftPlus 2. BackupBuddy 3. JetPack‘dır.

“En İyi 9 WordPress Yedekleme Eklentisi” üzerine bir yorum

Yorum yapın