En iyi WordPress Cache Eklentileri İnceleme

Bu makalede wordpress için en iyi önbellek eklentilerini inceleyeceğiz. Önbellek eklentisi kullanmanız google’da üst sıralara çıkmanıza yardım eder ve daha fazla ziyaretçi kazanmanıza yardımcı olur. Size en iyi cache eklentilerinin bir listesini sunmadan önce ilk olarak önbellek hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Önbellek Cache Nedir Ne Yapar ?

Önbelleğe alma, tüm verilerinizi depolamak için bilgisayarınızı ve sunucunuzu kullanan bir sistemdir, verilerinizi önceden tarayıcı programına depolayarak sayfa açılışlarında hızlanmaya sebep olur. Cache (Önbellek) eklentisi depolama için 2 yeri kullanır;

1. Dosya yöneticinizin içinde : Önbelleğe alınmış dosyaların konumunu bulmak için bu yolu izleyebilirsiniz. public_html/wp-content/cache veya siteadınız.com/wp_content/cache

2. Tarayıcınızın içinde : Google Chrome / Mozilla Firefox / Opera gibi tarayıcılarda depolanır. Sitenize giren ziyaretçi sitenizi bir kez görüntülediğinde  css ve diğer kaynaklar saklanır ve indirilir. Sitenize giren ziyaretçi tekrar sitenize girdiğinde kaynaklar tekrar indirilmeyecek ve sayfa açılış hızınız artacaktır, sadece yeni içerikleriniz indirilecektir.

Neden Önbellek Eklentisine İhtiyacınız Var ?

Web sitenizin hızını ve kullanıcı deneyimini arttırmak için önbelleklemeye ihtiyacınız var. Önbelleğe alma özelliği kullanmazsanız sitenize her girildiğinde veri tabanınız tekrar tekrar indirilecek ve yüklenme süreniz artacaktır.

Önbellek Eklentisi Kullanmanın Faydaları Nedir ?

1. Web sitenizin hızını artırır.

2. Daha iyi kullanıcı deneyimi sağlar.

3. Daha fazla trafik ve daha iyi dönüşüm kazanırsınız.

4. Daha iyi arama motoru sıralaması (SEO Puanı)

 

1. Wp Rocket

wordpress cache eklentisi
WordPress Cache Eklentisi – WP Rocket

Wp Rocket en popüler premium eklentidir. Bu eklentinin ayarlarını yapmak için uzman bir kişi olmanıza gerek yoktur. Basit bir tıklama işlemi ile yapılandırılabilir bir eklentidir.

WP Rocket Eklentisinin Özellikleri

Minimum konfigrasyonla hız : Eklentinin ayarlarını konfigüre etmek için fazla zaman gerekmez, yeni başlayanlar bile kolayca ayarlamasını yapabilir.

Cache önbelleğe alma : herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan eklentiyi etkinleştirdiğiniz anda Cache özelliği aktif olur.

Arama motoru görünürlüğü : Eklenti yalnızca site hızınızı yükseltmekle kalmaz aynı zamanda google’da sitenizin sıralamasınıda artıracaktır.

Statik Dosya Sıkıştırma : Kolay bir şekilde dosya sıkıştırma işlemini yapar.

Özelliklerine ve kullanıcı sayısına bakıldığında (kullanıcı sayısı : 417.435+) en iyi ve en popüler eklenti olarak karşımıza çıkıyor.

Daha Fazla Detay

 

2. W3Total Cache

wordpress cache eklentisi
WordPress Cache Eklentisi – W3 Total Cache

En Popüler Cache eklentisi, milyonlarca insan tarafından kullanılan eklentidir. Eklenti hız, SEO, CDN entegrasyonu ve minification daha fazla gibi bir çok özelliğe sahiptir. W3 total cache yüksek kaliteli barındırma (özel veya sanal sunucular) ile uyumludur.

W3 Total Cache Eklentisinin Bazı Özellikleri

Tarayıcı Önbelleği : Tarayıcı özelliğini etkinleştirip tarayıcı yükleme süresini azaltabilirsiniz.

HTML CSS ve JavaScript dosyası küçültme : Bu dosyaları küçültebilir ve sıkıştırabilirsiniz.

Daha Fazla Detay

 

3. WP Fastest Cache

en iyi wordpress cache eklentisi
WordPress Cache Eklentisi – WP Fastest Cache

Eklenti en hızlı Cache eklentisi olduğunu idda ediyor, gerçekten öylede, ücretsiz sürümü kısıtlı olmasına rağmen yinede yüksek hızlar elde edebilirsiniz. Bu eklenti milyonlarca geliştirici ve kullanıcılar tarafından güvenilmektedir. Eklenti yalnızca önbellek sağlamakla kalmaz aynı zamanda dosyalarınızı küçültmenize ve sıkıştırmanıza da yardımcı olur.

WP Fastest Cache Eklentisinin Bazı Özellikleri

Önbellek desteği : WP Fastest Cache tarayıcı, widget, mobil ve masaüstü cache öenbelleklemeyi destekler.

Sıkıştırma desteği : HTML, CSS ve JavaScript dosyalarını birleştirebilir ve küçültür.

Gzip sıkıştırma : Sitenize gzip sıkıştırma ekleyerek sıkıştırabilirsiniz.

Görüntü optimizasyonu, Google fonts, Render Engelleme – (Premium versiyon)

Daha Fazla Detay

 

4. WP Super Cache

wordpress cache eklentisi
WordPress Cache Eklentisi – WP Super Cache

WP Super Cache, tüm dinamik WordPress içeriğinizi statik hale getirecek en popüler eklentidir. PHP betiklerini HTML ye çevirerek yükleme sürenizi kısaltabilirsiniz. Bu eklenti JavaScript ve CSS dosyalarınızı küçültme işlemi yapmaz sadece Önbellek eklentisi olarak kullanılabilir.

Daha Fazla Detay

 

5. Comet Cache

en iyi wordpress cache eklentisi
WordPress Cache eklentisi – Comet Cache

Comet Cache ücretsiz ve premium sürümleri bulunan popüler ön bellek eklentisidir.

Comet Cache Eklentisi Özellikleri

Yapılandırma : Eklenti 2 basit adımda yapılandırabilirsiniz. Eklentiyi ayarlama işlemleri ile uğraşmadan önceden yapılandırılmış özelliği ile kullanabilirsiniz.

Önbellek : Eklenti Sayfaları, etiketleri, kategorileri ve tarayıcı önbelleğini destekler.

Gzip Sıkıştırma : Tüm sayfalarınızı Sıkıştırabilir ve sitenizin yükleme süresini arttırabilirsiniz.

HTML, JavaScrpt ve CSS : Web sitenizin html, css ve java script dosyalarını kolayca sıkıştırabilirsiniz.

Daha Fazla Detay

 

Sonuç : Araştırmam üzere en iyi Cache eklentilerini sizlere sundum ücretsiz olarak tavsiyem, W3 Total Cache ve WP Fastest Cache eklentisidir iyi bir ayarlamadan sonra sitenizin hızı ve performansı artacaktır. Premium eklenti tavsiyem ise WP Rocket‘dir şu anda kullanılan en iyi ve en popüler ücretli cache eklentisidir.

Yorum yapın