En iyi WordPress Eklentileri | 2019’da Popüler 10 Eklenti

Bu zamanda en çok kullanılan ve en popüler olan WordPress eklentileri için aşağıda sizlere bir liste hazırladım. WordPress’in bulunmaz nimetlerinden olan eklentiler sitemiz için can damarıdır.

Siteniz üzerinde SEO çaşılmaları gerek hız optimizasyonları için eklentiye gerek duyarız peki ama hangi eklentileri kullanmalıyız? Hem hafif olmalı hem sunucuyu yormamalı ve en iyi performansı veren eklentileri hangileridir bu sorular yeni kullanıcılar için aşılmaz bir sıkıntıdır. Sizlere aşağıda listelediğim eklentilere geçmeden önce biraz bilgi vermek isterim.

Kullanmanız Gereken WordPress Eklentileri Nelerdir?

Eklentileri doğru kullanmak ve gereksiz eklenti kullanmamak çok önemlidir. Bu noktada sizin için en doğru olan ve en gerekli eklentileri tercih edip kullanmak olacaktır. Size biraz bilgi vermek isterim, ilk olarak WordPress Kurulum sonrası ilk olarak bir SEO eklentisi kurmanız olacaktır. Benim Size Tavsiyem;

  1. Yoast SEO
  2. W3 Total Cache
  3. Sitenizi Yedeklemek için UpdraftPlus
  4. Table of Contents Plus içindekiler eklentisidir.

Tabi ki bunlar ihtiyaçlarınıza ve seçimlerinize göre değişir. Şimdi hazırlamış olduğum listeye geçelim ve eklentileri tanıyıp özelliklerine bakalım..

1. WPForms Lite – WordPress İletişim Formu Eklentisi

en iyi wordpress eklentileri

WPForms Lite, bugün piyasadaki en iyi olan bir iletişim form eklentisidir. Web siteniz için kolayca iletişim formları oluşturabileceğiniz bir sürükle bırak WordPress form oluşturucu ile birlikte gelir. İhtiyaç duyduğunuz form alanları ve form şablonlarıda vardır, böylece formunuzu uygun gördüğünüz şekilde özelleştirebilirsiniz. Ayrıca %100 duyarlı, mobil uyumlu ve seo için optimize edilmiştir.

Eklentinin ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunmaktadır, bizzat kendim denediğim bir eklentidir. Ücretsiz sürümü çok başarılı ve kullanışlıdır sitenizde basit ve kullanışlı bir iletişim formu eklentisi arıyorsanız kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca Okuyun: WordPress İletişim Formu Ekleme: WPForms Kullanımı


2. MonsterInsights Lite – WordPress Analistik Eklentisi

en iyi wordpress eklentileri

MonsterInsights Lite, WordPress web sitenizi Google Analytics hesabınıza bağlamak için basit bir yol sağlar. Bununla birlikte, site ziyaretçilerinin web sitenizi nasıl bulduğunu ve sitenizde ne yaptıklarını izleyebilme olanağı sağlar. Bu verileri kullanarak ziyaretçilerinizin nelerden hoşlandıklarını anlayarak o daha fazla hit kazanma şansını yakalayabilirsiniz.

Bu eklentide bir gösterge tablosu bulunur ve size sitenizin ziyaretçileri hakkında özel bir rapor sunar. IP adreslerini görebilirsiniz, hangi tarayıcıyı kullandıklarını ve hangi bağlantılarla sitenize ulaştıklarınıda görebilirsiniz. Eğer sitenizde bir analiz eklentisi kullanacaksanız kesinlikle tavsiye ederim.


3. Google XML Sitemaps – WordPress Site Haritası Eklentisi

en iyi wordpress eklentileri

Google XML Sitemaps, WordPress sitenizde bir XML site haritası oluşturma eklentisidir. Google, Bing, Ask.com gibi arama motorlarının sitenizi daha iyi tanıyarak dizinlerine eklemesine yardımcı olur.

Eğer Yoast SEO ve All in ONE SEO Pack gibi SEO eklentileri kullanmıyorsanız site haritası oluşturmak için bu eklentiyi kullanıp site haritanızı oluşturabilirsiniz.

Ayrıca Okuyabilirsiniz: Google XML Sitemap Ayarları Nasıl Yapılır?


4. JetPack – WordPress Optimize Eklentisi

en iyi wordpress eklentileri - jetpack

Jetpack, sizin için her şeyi ücretsiz yapan WordPress eklentilerinden biridir. Bu eklenti sayesinde sitenize ziyaretçi istatistikleri, iletişim formu, sosyal medya butonları, gibi bir çok daha ek özellikleri kazanabilirsiniz ve hatta para toplamak için PayPal düğmeleri gibi özellikleri kullanabilirsiniz.

JetPack’ı tavsiye etmemin bir diğer yanı içerisinde, resimleriniz için bir CDN hizmeti bulunmasıdır. Sitenizdeki görüntüleri kendi sunucularına depo ederek sitenizin daha hızlı açılmasına yardımcı olur. Bir diğer güzel yanı ise CSS ve JS doyalarınızı sıkıştırıp sitenizin hızına katkıda bulunabilmesidir.

Son olarak, web sitenizin verilerini korumanıza yardımcı olan, sitenize karşı spam saldırıları için güvenlik özellikeri sunan bir eklentidir.


5. Lazy Load by WP Rocket – WordPress Resim Optimize Eklentisi

en iyi wordpress eklentisi - lazy load

Lazy Load by WP Rocket, WordPress ön bellekleme eklentisidir, sitenizin hızı, kullanıcı deneyimini ve Google arama sıralamanız için çok önemlidir. Sitenizdeki resimleri ve büyük boyuttaki dosyaları sıkıştırıp web sitenizin daha hızlı açılmasını ve resimlerinizin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur.

Sitenize gelen bir kullanıcı sayfayı aşağıya doğru kaydırmaya başladığında resimler yüklenmeye başlar ve bu da sitenizin sayfa açılış hızını yükseltir. Çoğu WordPress önbellek (Cache) eklentisi bu özelliği desteklemektedir. Eğer bir önbellek (Cache) eklentisi kullanıyorsanız bu özelliğide mevcutsa kallanmanıza gerek yoktur.


6. W3 Total Cache – WordPress Ön Bellek Eklentisi

en iyi wordpress eklentisi - w3 total cache

W3 Total Cache, ücretsiz olarak en iyi ön bellek (Cache) eklentisidir. Sitenizin hızı en önemli SEO sıralaması faktörlerinden biri olduğundan, site trafiği ve dönüşümlerini artırmak için iyileştirme yapmanız gerekmektedir.

W3 Total Cache, web sitenizin performansını artırarak, CDN entegrasyonu gibi özelliklerle sayfa yükleme süresini azaltabilir.

Sitenizde bulunan CSS ve JS dosyalarını sıkıştırıp bir arada toplar ve size sitenizde inanılmaz bir hız desteği sağlar.

Ayrıca Okuyun: W3 Total Cache Ayarları ve Kurulumu Resimli Anlatım


7. Yoas SEO – WordPress SEO Eklentisien iyi wordpress eklentileri - yoast seo

Yoast SEO, bugün piyasadaki en popüler WordPress SEO eklentilerinden biridir. Web siteniz için otomatik güncellenen bir XML site haritası oluşturmanıza, içeriğinizin arama snippet’inin ön izlemesini görmenizi sağlar ve böylece yazılarınızın nasıl göründüğüne ve içeriğinizi SEO için optimize etmenizi sağlar.

Meta etiketler ekleyebilir, Google ban önlemek için URL’leri ayarlayabilir ve Google arama konsoluna entegre edebilirsiniz. Bu sayede arama motorlarının sitenizi nasıl dizine eklediğini ve tarama hatalarını nasıl düzeltebileceğinizi görebilirsiniz. Kesinlikle sitenize ilk kurmanız gereken bir eklentidir.

Ayrıca Okuyun: Yoast SEO Ayarları ve Kurulumu – 2019


8. UpdraftPlus – WordPress Yedekleme Eklentisi

en iyi wordpress eklentileri - updraftplus

UpdraftPlus, tüm site içeriğinizi bilgisayar korsanlığı veya bir hata sonucu çökmesi ve kaybetmenize karşı yedekleme ve geri yükleme yapan bir eklentidir. Web sitenizin dosyalarını ve veritabanını otomatik yedekleme yapmakla kalmaz, ayrıca yedeklerinizi Dropbox, Google Drive veya Amazon S3 gibi bir bulut hizmetine depolayabilir.

Bu eklenti sayesinde yedeklerinizi sunucunuzda veya yukarıdaki bulut depolama uygulamalarına yükleyebilirsiniz şu anda en iyi ve en popüler WordPress yedekleme eklentisidir.

Ayrıca Okuyun: WordPress Yedek Alma Eklentisi: UpdraftPlus Kullanımı


9. Securi Security – WordPress AntiVirüs Eklentisi

securi security wordpress antivirüs güvenlik eklentisi
Securi Security

Securi Security, web sitenizin güvenliği ile ilgili tüm konularda lider bir eklentidir. Kötü amaçlı yazılım taraması yapabilir, kara liste izleme ve güvenlik bildirimleri alabilirsiniz.

Sitenize saldırı olsa dahi arkanıza yaslanıp işinizi yapabilirsiniz. Securi Security eklentisinin en önemli özelliği ise sitenizin kaynaklarını ve yükleme süresini azaltmamasıdır.


10. Shared Counts – WordPress Sosyal Medya Paylaşım Eklentisi

wordpress eklentileri - Shared Counts

Shared Counts, sosyal medya paylaşma düğmelerini, içerikten önce veya sonra eklemeniz için basit bir kısa kod kullanmanıza olanak sağlayan gelişmiş bir sosyal paylaşım düğmesidir.

Google tarafından “Güvenli Değil” olarak işaretlenmekten kaçınmak için HTTP’den HTTPS’ye geçiş yaptığınızda, Shared Counts, sosyal paylaşım sayınızı korur, böylece istatistiklerinizi asla kaybetmezsiniz. Son olarak, diğer sosyal paylaşım araçlarından farklı olarak, Sosyal Sayımlar çerezleri kullanmaz, komut dosyalarını izlemez veya kullanıcı verilerini depolamaz.


Ayrıca Okuyun: WordPress İçindekiler Tablosu Ekleme: Table of Contents Plus

“En iyi WordPress Eklentileri | 2019’da Popüler 10 Eklenti” üzerine 2 yorum

Yorum yapın