EWWW image Optimizer Kullanımı ve Ayarları

WordPress sitenizin yavaşlamasında ki en büyük etken, sayfanızdaki resimlerin dosya boyutlarının büyük olmasından kaynaklanır. Bu makalede sizlere EWWW image Optimizer eklentisini kullanarak web sitenizdeki resimleri sıkıştırıp optimize etmenizi anlatacağım.

WordPress siteniz deki resimleri optimize etmezseniz, GTmetrix ve PageSpeed Insights gibi site hızı test araçlarında, PageSpeed puanı düşük olacaktır. Görüntüleri optimize et hatası ile karşılaşıyorsanız kesinlikle sitenizdeki resimleri optimize etmelisiniz.

Google arama motoru site açılış hızına çok önem veriyor, siteniz ne kadar hızlı yükleniyorsa arama sonuçlarında sizi bir o kadar üst sıralara taşıyor. Yani kısacası sitenizi optimize ederek emeklerinizin boşa gitmemesini sağlamış olacaksınız.

Ayrıca Okuyun: WordPress Resim Sıkıştırma Eklentisi: En iyi 5 Optimize Eklentisi

Neden EWWW image Optimizer Eklentisini Kullanmalısınız?

EWWW image Optimizer eklentisini kullanarak sitenizdeki resimleri sıkıştırabilir ve yeniden boyutlandırma yapabilirsiniz. Aynı zamanda depolama ve bant genişliği sağlamış olacaksınız.

Önceden yüklemiş olduğunuz resimleri kayıpsız olarak topluca sıkıştırma işlemi yapabilir ve yeni bir resim yükleyeceğiniz zaman eklenti resmi otomatik olarak optimize edecektir.

Sitenizde ki resimleri optimize ederek sayfa yükleme hızı artırır ve Google’da daha üst sıralara yükselebilirsiniz. Ayrıca Site hızını test ettiğinizde PageSpeed puanınızın ne kadar çok yükseldiğini göreceksiniz.

Eklenti sitenizde oluşabilecek bir sıkıntıya karşı resimlerinizi 30 gün boyunca yedekleyerek saklar ve geri yüklemenizi sağlar.

EWWW image Optimizer Kurulumu

ewww image optimizer

İlk olarak WordPress Panelinizden Eklentiler › Yeni ekle’ye tıklayarak eklentiyi bulun, yükleyin ve etkinleştirme işlemini tamamlayın.

Yeni bir kullanıcıysanız eklenti kurulumu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için; WordPress Eklenti Kurulumu makalesini okuyun.

EWWW image Optimizer Kullanımı

Eklentiyi etkinleştirme işlemini yaptıktan sonra WordPress Panelinde, Ayarlar altında eklenti ayarları mevcuttur. Ama eklenti ile beraber gelen hazır ayarlar olduğundan herhangi bir ayarı değiştirmenize gerek yoktur.

Asıl işiniz sitenizdeki resimleri topluca sıkıştırmak için WordPress Panelinizden, Ortam sekmesine gidin ve Topluca Optimizasyon‘a tıklayın.

ewww image optimizer toplu sıkıştırma

Zorla tekrar optimizasyon: Eğer önceden sitenizde bazı resimleri optimize etmişseniz bu seçeneği işaretleyip tekrar optimize işlemini atlar.

Resimler arası duraklama: Kaydıracı sağ tafara doğru kaydırıp yukarıdaki gibi 2 saniyeye ayarlayın. Bu işlem sunucu yükünü azaltacaktır.

Ardından Scan for unoptimized images butonuna tıklayarak sitenizdeki resimleri tarama işlemini başlatın. Tarama işlemi bittiğinde optimize edilecek resim sayısı görünecektir.

Ardından ”Optimizasyonu Başlat” butonuna tıklayarak sitenizdeki resimleri topluca sıkıştırma işlemini başlatabilirsiniz.

Yorum yapın