Google XML Sitemap Ayarları Nasıl Yapılır ?

WordPress sitenizde önceliğiniz SEO stratejisi olduğu için web sitenizin içeriğini arama motorları tam olarak görmesi gerekir.

XML site haritası oluşturup oluşturulan bağlantı dizinini arama motorlarının tanıması için Google, Bing, Yandex gibi arama motoru sitelerine oluşturduğunuz site haritasını eklemeniz gerekecektir.

Bu sayede site içeriğiniz indexlenerek arama sonuçlarında gözükmeye başlayacaktır. Site haritasını WordPress siteniz için nasıl oluşturduğunuzda çok önemlidir.

Bir şeyleri yanlış yaparsanız siteniz index almayacak ve arama sonuçlarında gözükmeyecektir. Sizlere aşağıda Google XML Sitemap eklentisi ile site haritası nasıl oluşturulur ve ayarları nasıl yapılır onu anlatacağım.

Bu anlatılan adımları izleyerek site haritanızı oluşturup Google ve benzeri arama motoru sitelerine ekleyebilirsiniz.

Yoast SEO eklentisi ile oluşturulan site haritasını Google bazen tanımıyor ve bir takım hatalara sebep olabiliyor en iyisi Google’un kendi eklentisi olan Google XML Sitemap‘ı kullanmaktır.

Google XML Sitemap Nedir ?

Sitenizi daha iyi indexlemek için Google, Bing, Yahoo ve Ask.com gibi arama motorlarına yardımcı olacak özel bir XML Site haritası oluşturup sitenizin SEO’nu büyük ölçüde iyileştirir.

Eklenti her türlü WordPress’in oluşturduğu sayfaları ve Özel URL’leri destekler ve yeni bir içerik olduşturduğunuzda bütün arama motorlarını bildirir.

Google XML Sitemap Nasıl Kurulur ?

Bunun için Admin panelinden Eklentiler – Yeni ekle takip ederek arama yerine Google xml Sitemaps yazın aşağıda resimde görüldüğü gibi, Hemen yükleye tıklayın ve ardından eklentiyi etkinleştirin. Eklenti WordPress’e kurulmuş olacaktır.

Google XML Sitemaps Kurulumu
Google XML Sitemap Kurulumu

Google XML Sitemap Ayarları Nasıl Yapılır ?

1 › Temel Ayarlar

Bu ayarlar eklenti ile hazır olarak gelir sizde farkı görünüyorsa resimde görüldüğü şekilde yapın.

Google XML Sitemap Ayarları
Google XML Sitemap Ayarları

2 › Yazı Önceliği

Bu bölümde sorulan, öncelik olarak yorum yapılan yazılarınızmı indexlensin yoksa yorum ortalamasına bakarakmı indexleme olsun? Burada işaretliyeceğimiz Otomatik öncelik hesaplamasını kullanma‘yı seçerek bütün yazıların hemen ve ayrım yapılmadan hepsinin eşit şekilde indexlenmesi seçiyoruz ve daha hızlı index alırsınız.

Google XML Sitemap Ayarları
Google XML Sitemap Ayarları

3 › Site Haritası İçeriği

Bu bölümde hangi içerikleri site haritanıza dahil edip ve etmeyeceğiniz için içerik seçimi yapabiliyorsunuz. Resimde görüldüğü gibi yapmanızı tavsiye ederim etiketleri ve diğer kategorileri ekleyip eklememek kendi seçiminizdir ama size tavsiyem etiketleri ve diğerlerini dahil etmeyin SEO konusunda çok faydası vardır.

Google XML Sitemap Ayarları
Google XML Sitemap Ayarları

4 › Excluded Items

Bu bölümde indexlenmesini istemediğiniz kategorilerin seçimini yapabilirsiniz eğer öyle bir kategoriniz varsa, bizim seçimimiz hepsinin indexlenmesidir o yüzden boş bırakıp seçim yapmıyoruz.

Google XML Sitemap Ayarları
Google XML Sitemap Ayarları

5 › Change Frequencies

Bu bölümde hangi içeriğin ne zaman indexlenmesi seçimini yapıyoruz resimde gösterildiği gibi yapılması en doğrusudur aynı şekilde ayarlarınızı yapın.

Google XML Sitemap Ayarları
Google XML Sitemap Ayarları

6 › Öncelikler

Bu ayarlar böyle kalsın eklentinin kendi ayarları en iyi şekilde seçimlendirilmiş sizde farklı ise resimdeki gibi ayarlamaları yapın. Ardından Seçenekleri Güncelle yapın ve ayarları kaydedin.

Google XML Sitemap Ayarları
Google XML Sitemap Ayarları

Site haritanız sayfanın en başında, resimdede görüldüğü gibidir bu URL’yi kopyalayın Google ve diğer arama motorlarının site haritası bölümüne ekleyin. İşlem bukadardır.

Google XML Sitemap
Google XML Sitemap

Ayrıca daha önceden yazdığım ; Yoast SEO Eklentisi Ayarları ve Kurulumu konusunuda inceleyebilirsiniz.

“Google XML Sitemap Ayarları Nasıl Yapılır ?” üzerine 2 yorum

  1. elinize emeğinize sağlık hocam eklentiyi fabrika ayarlarından kullanıyormuşuzdu meğersem şuan anlattıklarınıza göre güncelledim.

    Cevapla

Yorum yapın