GTmetrix for WordPress Eklentisi Kullanımı ve Ayarları

GTmetrix‘i bilmiyen yoktur, web siteleri için hız testleri yapmaya yarayan, sitenizdeki hataları gösteren ve nasıl düzeltileceği hakkında bilgi veren popüler bir web uygulamasıdır.

Tüm dünyadaki WordPress blog sitesi yöneten kullanıcılar, sık sık uğrayıp sitelerini analiz edip sorunları görerek onarmaya çalışır. GTmetrix puanı yüksek olan bir web sitesi Google gibi arama motorlarının dizininde üst sıralara yükselmesi anlamınada gelir.

Arama motorları hızlı yüklenen web sitesini sevdiği gibi siteye erişmek isteyen kullanıcılarda hızlı sayfa açılışı olan sitede gezinmek ve aradığını çabucak bulmak isterler. Bundan sebeb sitenizi sürekli kontrol edip sorunları ve hataları gidermeniz gereklidir.

Bu gün bu yazıda GTmetrix’in WordPress için geliştirdiği eklentiyi inceleyeceğiz ve kurulumunu yapacağız.

GTmetrix for WordPress Nedir?

GTmetrix for WordPress sitenizi aktif olarak takip ve analiz ederek sitenizde oluşan hataları size e-posta yardımı veya bildirim şeklinde uyarı gönderen WordPress eklentisidir.

Site analizinizi yapıp günlük, haftalık veya aylık olarak plan oluşturarak sitenizin durumu hakkında bildirimler alabilirsiniz.

gtmetrix for wordpress

 

GTmetrix for WordPress Kurulumu

GTmetrix for WordPress eklentisini WordPress Panelinizden Eklentiler → Yeni ekle‘ye tıklayarak kurulum ve etkinleştirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Eğer yeni kullanıcıysanız ve eklenti kurulumu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için WordPress Eklenti Nasıl Kurulur? 3 Farklı Yöntem adlı rehberini okuyabilirsiniz.

gtmetrix for wordpress kurulumu

Eklenti kurulumunu tamamladıktan sonra hemen ayarlara geçmeden önce GTmetrix sitesine kaydolup bir API KEY oluşturmamız gerek, çünkü sitemize eklentiyi entegre etmek için eklenti bizden API KEY isteyecektir.

Hadi gelin şimdi nasıl API KEY alınır hızlıca bakalım…

GTmetrix’e Kayıt Olma

İlk önce buraya tıklayıp GTmetrix sitesine gidin ve Sing UP butonuna tıklayın ve açılan penceredeki istenilen bilgileri girin ardından Create an Account butonuna tıklayın üyelik işleminiz tamamlanmış olacaktır.

GTmetrix kayıt

Şimdi mail adresinize gidin ve GTmetrix tarafından gönderilen aktivasyon linkine tıklayıp hesabınızı aktive edin.

GTmetrix API KEY Oluşturma

1. Gtmetrix ana sayfasından sağ üst köşedeki User Setting’e ve ardından GTmetrix API Dealist yazısına tıklayın.

gtmetrix api key

2. Açılan sayfada ki küçük kutuda bulunan Generate API Key butonuna tıklayarak API Keyinizi oluşturun.

gtmetrix api

3. E-posta adresinizi ve API KEY’inizi bir yere kopyalayıp yapıştırın bunlar bize lazım olacak.

gtmetrix api key oluşturma

Şimdi eklenti ayarlarını yapmaya geçebiliriz.

GTmetrix for WordPress Ayarları

WordPress Panelinizden GTmetrix → Settings‘e tıklayın ve kopyaladığınız API keyi ve e-posta adresinizi aşağıdaki gibi girin ve Save Changes butonuna basın.

gtmetrix for wordpress ayarları

Yapacak olduğunuz işlem bu kadardır arkadaşlar şimdi aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Tests bölümüne girerek Test your Front Page now’a tıklayıp sitenizin analizini yapabilirsiniz.

Test yaptık dan sonra bir plan oluşturarak eklenti sitenizi o plana göre analiz eder, bir sorun çıktığın da size bildirim gönderir ve sitenize tam anlamıyla hakim olursunuz.

gtmetrix for wordpress site test

İşlemler bu kadardır arkadaşlar bu emek karşılığında makalemi sosyal ağlarda paylaşabilir ve yorumlarınızla bana destek olabilirsiniz.

Yorum yapın