LiteSpeed Cache WordPress Ayarları ve Kurulumu

LiteSpeed Cache, performans ve güvenlik için bilinen bir sunucu özelliğidir. Ayrıca web sunucusu, HTTPS ters proxy ve 3 parti önbellek katmanlarına ihtiyacı ortadan kaldırarak karmaşıklığı azaltır. LiteSpeed sunucusu, DDoS koruması ve önbellek modülleri gibi yerleşik özelliklere sahiptir.

LiteSpeed özelliği kullandığınız Hosting (sunucu) özelliğidir, sunucunuzda bu özellik varsa WordPress için LiteSpeed Cache eklentisini kullanarak sitenizin hızını ve performansını artırabilirsiniz. Bu makalede sizlerle LiteSpeed Cache kullanımını ve ayarlarını anlatacağım.

LiteSpeed Cache Nedir?

WordPress için LiteSpeed Cache eklentisi, kullandığınız sunucunun yerleşik sayfa önbellek modülü özelliğinden yararlanarak WordPress site performansını artırmaya yardımcı olur.

Burada anlayacak olduğumuz şey önbellek işlemini kendi sunucunuz üzerinden yaparak web sitenizin açılış hızını normal sunuculara göre daha hızlı yapabileceğinizdir.

LiteSpeed özellikli hosting firmaları ile çalışıp sitenizin hız konusundaki performansını artırabilirsiniz. Şu anda Türkiye’de 4 veya 5 hosting firmasında bu özellik modülü bulunuyor.

Bu firmalarla çalışmak sizin ve siteniz için en iyi seçim olur, hız konusunda hiç bir sıkıntı yaşamamak için tercihiniz bu yönde olsun.

LiteSpeed hakkında biraz bilgi sahibi olduktan sonra şimdi eklentinin ayarları nasıl yapacağımıza geçelim.

LiteSpeed Cache Kurulumu

litespeed cache eklenti kurulumu

WordPress Admin Panellinden → EklentilerYeni ekle‘ye tıklayın ve LiteSpeed Cache Eklentisini aratıp bulduktan sonra kurulum ve etkinleştirme işlemini tamamlayın.

Eklenti kurulumu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız WordPress eklenti kurulumu rehberimizi inceleyebilirsiniz.

LiteSpeed Cache Ayarları

LiteSpeed Cache ayarları için, wordpress admin paneli, LiteSpeed CacheSettings‘e tıklayın ve sol üst köşeden Show Advanced Options‘a tıklayıp gelişmiş ayarları açın.

1. General

General sekmesi altındaki ayarlarda sitenizi ön belleğe alma, açma ve  ön belleğin tutulma süresi ayarlarını yapabilirsiniz. Eklenti ile gelen varsayılan ayarlar idealdir.

Enable LiteSpeed Cache: ”Enable” konumda olduğundan emin olun ve ayarları kaydedin.
litespeed cache general ayarları

2. Cache

Cache sekmesi altında yapacağınız ayarlar sitenizin ön belleğe alınacak sayfaları ile özel hızlandırma seçenekleridir.

litespeed cache cache ayarları

3. Purge

Purge sekmesi altındaki ayarlarda sayfalarınızın ön belleğinin otomatik olarak temizlenmesi işlemini yapmış olduk. Yeni bir makale yazdığınızda veya bir eklenti kurduğunuzda el ile ön bellek temizlemeniz yerine, eklenti bunu otomatik olarak yapar.

litespeed cache purge ayarları

4. Excludes

Exclude sekmesi altındaki ayarlarda ön belleklenmesini istemediğiniz sayfalarınız, kategorileriniz, etiket sayfalarınızın URL’lerini ekleyip ön bellekleme işleminden hariç tutabilirsiniz

litespeed cache excludes ayarları

5. Optimize

Optimize sekmesi altındaki ayarlarda JS ve CSS dosyalarının sıkıştırılması ve bir klasörde toplanmalarının ayarlarını yapıyoruz sitenizi hızlandırmak için en önemli ayarlar burada oluyor aşağıda görülen ayarları aynen uygulayın.
litespeed cache optimize ayarları

Önemli:

litespeed cache

6. Tuning

Tuning sekmesi altındaki ayarlarda sitenizi gereksiz yere yavaşlatan CSS ve JS dosyalarını optimize ederek sitenizi hızlandırır. Google Fonts ayarlarını uygularken yukarıdaki gibi sitenizi kontrol edin bazı temalarda bozulmalar meydana gelebilir.

litespeed cache tuning ayarları

7. Media

Media sekmesi altındaki ayarlarda, yazı içinde kullandığınız resimler kullanıcılar sayfayı aşağıya doğru kaydırmaya başladığında yüklenmeye başlar bu ayar genelde tercih edilmez. Ayarlar varsayılan olarak kalsın.

litespeed cache media ayarları

8. CDN

CDN sekmesi altındaki ayarlarda bir CDN hizmeti kullanıyorsanız eklentiye bilgilerinizi girip CDN hizmetinizi aktif edebilirsiniz.

Cloudflare CDN hizmeti kullanıyorsanız yukarıdaki resimde görülen son alana bilgilerinizi girmelisiniz. Global API anahtarınızı Cloudflare profilinize girip sayfanın en alt bölümünden alabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Ücretsiz Cloudflare CDN Kurulumu

litespeed cache cdn ayarları

9. Advanced

Bu modül gelişmiş kullanıcılar için kullanılır, LiteSpeed modülü sunucunuzda aktif edilmişse Disable yazan yerler yeşil olarak görünücektir.

Eğer yeşil olarak görünmüyorsa hosting firmanızla iletişime geçip modülü aktif ettirin. Debug ve Crawler sekmelerinin ayarları varsayılan olarak kalacaktır o yüzden o ayarlara bakmıyoruz.

litespeed cache advanced ayarları

LiteSpeed Cache image Optimization Ayarları

litespeed cache image optimization

Bu ayarda web sitenizdeki bütün resimleri kayıpsız sıkıştırma işlemi yapabilirsiniz. Initialize Optimization’a tıklayıp resimlerinizi analiz eder analizden sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir görüntü gelecek.

litespeed cache image optimization ayarları

Bu sayfada Send Optimization Request’e tıklayıp resimlerinizi sıkıştırmaya ve optimize etmeye başlar. Ancak sitenizdeki bütün resimleri bir anda sıkıştırma işlemi yapmaz bunu yaparsa sunucunuzu çok yoracağından kısım kısım yapacaktır ve size kredi sistemi uygulayacaktır.

Bir bölüm sıkıştırma yaptıktan sonra 5-10 dk sonra hesabınıza tekrar kredi yükleyip aynı işlemleri bütün resimleri sıkıştırana kadar aynen uygulayacaksınız.

“LiteSpeed Cache WordPress Ayarları ve Kurulumu” üzerine 4 yorum

  1. Görsel anlatım için teşekkürler wpuzmanim, internette böyle ayrıntılı bir kaynak paylaşılmamış sanıyordum.

    Cevapla

Yorum yapın