WordPress LiteSpeed Cache Ayarları ve Kurulumu

LiteSpeed Cache performans ve güvenlik için bilinen bir sunucu özelliğidir. LiteSpeed web sunucusu, HTTPS ters proxy ve 3 parti önbellek katmanlarına ihtiyacı ortadan kaldırarak karmaşıklığı azaltır. LiteSpeed sunucusu, DDoS koruması ve önbellek modülleri gibi yerleşik özelliklere sahiptir.

LiteSpeed özelliği kullandığınız Hosting (sunucu) özelliğidir, sunucunuzda bu özellik varsa WordPress için LiteSpeed Cache eklentisini kullanarak sitenizin hızını ve performansını artırabilirsiniz. Bu makalede sizlerle bu eklentinin kurulumunu ve ayarlarını anlatacağım.

İlk olarak LiteSpeed hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

LiteSpeed Cache Nedir?

WordPress için LiteSpeed Cache eklentisi, kullandığınız sunucunun yerleşik sayfa önbellek modülü özelliğinden yararlanarak WordPress site performansını artırmaya yardımcı olur. Burada anlayacak olduğumuz şey önbellek işlemini kendi sunucunuz üzerinden yaparak web sitenizin açılış hızını normal sunuculara göre daha hızlı yapabileceğinizdir.

LiteSpeed özellikli hosting firmaları ile çalışıp sitenizin hız konusundaki performansını artırabilirsiniz. Şu anda Türkiye’de 4 veya 5 hosting firmasında bu özellik modülü bulunuyor. Bu firmalarla çalışmak sizin ve siteniz için en iyi seçim olur, hız konusunda hiç bir sıkıntı yaşamamak için tercihiniz bu yönde olsun.

LiteSpeed hakkında biraz bilgi sahibi olduktan sonra şimdi eklentinin ayarları nasıl yapacağımıza geçelim.

LiteSpeed Cache Kurulumu

litespeed cache kurulumu

LiteSpeed Cache Eklentisi Kurulumu

WordPress PanellinizdenEklentilerYeni ekle‘ye tıklayın ve LiteSpeed Cache Eklentisini aratıp bulduktan sonra kurulum ve etkinleştirme işlemini tamamlayın. Eklenti kurulumu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız WordPress eklenti kurulumu rehberimizi inceleyebilirsiniz.

LiteSpeed Cache Ayarları

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra WordPress panelinize eklendiğini göreceksiniz, LiteSpeed CacheSettings‘e tıklayın ve sol üst köşeden Show Advanced Options‘a tıklayıp gelişmiş ayarları açın. Şimdi ayarlarını yapmaya başlayalım.

General Sekmesi

litespeed cache ayarları

LiteSpeed Cache – General Ayarı

General sekmesi altındaki ayarlarda ön bellekleme işlemini açma ve  önbellekleme işleminin süre ayarlarını yapabilirsiniz. Eklenti ile gelen varsayılan ayarlar idealdir. Enable LiteSpeed Cache ayarı Enable konumda olduğundan emin olun ve ayarları kaydedin.

Cache Sekmesi

litespeed cache ayarları

LiteSpeed Cache – Cache Ayarları

Cache Sekmesi altındaki ayarları üstteki resimde görüldüğü gibi aynen uygulayın. Bu bölümde sitenizin ön belleğe alınma işlemini yapmış olduk.

Purge Sekmesi

litespeed cache ayarları

LiteSpeed Cache – Purge Ayarları

Purge sekmesi altındaki ayarlarda sayfalarınızın ön belleğinin otomatik olarak temizlenmesi işlemini yapmış olduk. Yeni bir makale yazdığınızda veya bir eklenti kurduğunuzda el ile ön bellek temizlemeniz yerine, eklenti bunu otomatik olarak yapar.

Excludes Sekmesi

litespeed cache ayarları

LiteSpeed Cache – Exclude Ayarları

Exclude sekmesi altındaki ayarlarda ön belleklenmesini istemediğiniz sayfalarınız, kategorileriniz, etiket sayfalarınızın URL’lerini ekleyip ön bellekleme işleminden hariç tutabilirsiniz.

Optimize Sekmesi

litespeed cache ayarları

LiteSpeed Cache – Optimize Ayarları

Optimize sekmesi altındaki ayarlarda JS ve CSS dosyalarının sıkıştırılması ve bir klasörde toplanmalarının ayarlarını yapıyoruz sitenizi hızlandırmak için en önemli ayarlar burada oluyor yukarıda görülen ayarları aynen uygulayın.

litespeed cache

Tuning Sekmesi

litespeed cache tuning ayarları

LiteSpeed Cache – Tuning Ayarları

Tuning sekmesi altındaki ayarlarda sitenizi gereksiz yere yavaşlatan CSS ve JS dosyalarını optimize ederek sitenizi hızlandırır. Google Fonts ayarlarını uygularken yukarıdaki gibi sitenizi kontrol edin bazı temalarda bozulmalar meydana gelebilir.

Media Sekmesi

litespeed cache media ayarları

LiteSpeed Cache – Media Ayarları

Media sekmesi altındaki ayarlarda, yazı içinde kullandığınız resimler kullanıcılar sayfayı aşağıya doğru kaydırmaya başladığında yüklenmeye başlar bu ayar genelde tercih edilmez. Ayarlar varsayılan olarak kalsın.

CDN Sekmesi

litespeed cache cdn ayarları

LiteSpeed Cache – CDN Ayarları

CDN sekmesi altındaki ayarlarda bir CDN hizmeti kullanıyorsanız eklentiye bilgilerinizi girip CDN hizmetinizi aktif edebilirsiniz.

Cloudflare CDN hizmeti kullanıyorsanız yukarıdaki resimde görülen son alana bilgilerinizi girmelisiniz. Global API anahtarınızı Cloudflare profilinize girip sayfanın en alt bölümünden alabilirsiniz.

Ayrıca Ücretsiz Cloudflare CDN Kurulumu makalemi inceleyebilirsiniz.

Advanced Sekmesi

litespeed cache ayarları

LiteSpeed Cache – Advanced Ayarları

Bu modül gelişmiş kullanıcılar için kullanılır, LiteSpeed modülü sunucunuzda aktif edilmişse Disaple yazan yerler yeşil olarak görünücektir. Eğer yeşil olarak görünmüyorsa hosting firmanızla iletişime geçip modülü aktif ettirin.

Debug ve Crawler sekmelerinin ayarları varsayılan olarak kalacaktır o yüzden o ayarlara bakmıyoruz.

İmage Optimization Ayarı

litespeed cache ayarları

LiteSpeed Cache – İmage Optimization

Bu ayarda web sitenizdeki bütün resimleri kayıpsız sıkıştırma işlemi yapabilirsiniz. Initialize Optimization’a tıklayıp resimlerinizi analiz eder analizden sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir görüntü gelecek.

litespeed cache ayarları

Bu sayfada Send Optimization Request’e tıklayıp resimlerinizi sıkıştırmaya ve optimize etmeye başlar. Ancak sitenizdeki bütün resimleri bir anda sıkıştırma işlemi yapmaz bunu yaparsa sunucunuzu çok yoracağından kısım kısım yapacaktır ve size kredi sistemi uygulayacaktır.

Bir bölüm sıkıştırma yaptıktan sonra 5-10 dk sonra hesabınıza tekrar kredi yükleyip aynı işlemleri bütün resimleri sıkıştırana kadar aynen uygulayacaksınız.

Yorum Yazın