Rank Math SEO Eklentisi Ayarları ve Kurulumu (2019)

Rank Math SEO eklentisi gümbür gümbür gelen ve bütün SEO eklentilerini geride bırakacak bir WordPress SEO eklentisine benziyor. Benziyor’dan ziyade gerçekten harika bir SEO eklentisi, ilk çıktığı günden bugüne takip ettiğim ve üzerinde çalışmalar yaptığım bu eklentinin ayarlarını ve kurulumunu bu makalede paylaşacağım.

Rank Math SEO Nedir ?

Rank Math SEO eklentisi Mythemeshop firmasının oluşturduğu WordPress SEO eklentisidir. Bu eklentiyi diğer SEO eklentilerinden ayıran bir çok süper özellikleri olmasıdır. Bu eklentiyi özel yapan bazı özellikleri sıralarsak, ilk olarak çok düşük boyutlu olmasıdır, çok temiz ve kullanıcı dostu bir yapıya sahip olması, en acemi kullanıcılar tarafından bile kolayca kullanılabileceği anlamına geliyor.

Ayrıca diğer ekletiler Yoas SEO ve All in One SEO Pack gibi anahtar kelime özelliği ücretli olmamasıdır. Rank Math SEO eklentisi sizlere ücretsiz olarak en çok kullanılan anahtar kelimeleri gösteriyor ve Google sıralamanızın artacağınında garantisini veriyor.

Eklentinin bir başka güzel özelliğiyse Görüntülerinizi (resimlerinizi) otomatik olarak SEO uyumlu hale getirmesidir. Nasil yani dediğinizi duyar gibiyim şöyle oluyor Rank Math eklentisi otomatik olarak tüm resimlerinize ALT ve Title özelliklerini ekleyerek görüntülerinizi SEO’ya uygun olmasını sağlıyor.

Eklentiyi kullanan kullanıcılar tarafından yapılan yorumlarda, site trafiklerinin %40 arttığını söylüyorlar. Ben de bu eklentiyi inceledim ve kesinlikle herkese tavsiye ediyorum kesinlikle hiç çekinmeden, düşünmeden bu eklentiyi kullanın diyorum.

Lafı fazla uzatmayıp ve sizi daha çok yormadan eklentinin kurulumuna ve ayarlarının yapılışına geçelim.

Rank Math Kurulumu

rank math kurulumu

Rank Math SEO Eklentisi Kurulumu

WordPress admin panelinizden EklentilerYeni ekle‘ye tıklayın ve rank math yazıp eklentiyi aratın ve bulun eklentinin üzerindeki Hemen Yükle butonuna basın ve kurulum tamamlanınca Etkinleştir‘e tıklayın.

Eklenti kurulumu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için: Eklenti kurulum rehberini okuyun.

Eklentiyi etkinleştirdiğinizde karşınıza kurulum sihirbazı açılacak bu sihirbazda eski kullandığınız eklentinin ayarlarını içeri aktarabilirsiniz ve hızlı bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Kullandığınız eski seo eklentisinin ayarlarını içeri aktarmak için aşağıdaki yolu izleyin.

rank math içeri aktarma

Rank Math SEO – İmport

Bu şekilde eski SEO eklentinizin ayarlarını Rank Math eklentisine aktarmış olacaksınız, ayarlarınızın tam olduğunu doğrulamak için aşağıdaki yöntemleri dikkatlice takip edin ve şimdi eklentinin ayarlarını yapmaya başlayalım.

Dashboard

rank math seo dashboard ayarları

Rank Math SEO – Dashboard Ayarları

Dahsboard ekranındaki bütün özellikleri aktif edin burada ki özellikler diğer SEO eklentilerinin premium sürümlerde bulunan özelliklerdir. Buradaki ayarların hepsini aşağıda tek tek sıralayacağım.

General Settings Ayarları

Genaral Setting sekmesindeki tüm ayarları aşağıda tek tek sıralayacağız. Resimlerde gösterdiğim ayarlamaları dikkatle inceleyip kendi ayarlarınızı resimlere bakarak yapabilirsiniz.

Links Sekmesi

rank math links ayarları

Rank Math SEO – Links Ayarları

Links ayarlarında dikkat edeceğiniz tek önemli nokta Strip Category Base ayarıdır. Eğer yeni bir siteye başlıyorsanız On konumuna alın.

Eğer hali hazırda bir siteniz varsa Off konumuna alın çünkü URL yapınız değişeceğinden yazılarınıza ve sayfalarınıza ulaşılamaz.

İmages Sekmesi

rank math images ayarlari

Rank Math SEO – İmages Ayarları

İmages ayarları Off konumunda kapalı kalması daha iyi olacaktır çünkü makalenize yeni bir resim eklediğinizde Alt yazıyı kendiniz belirlerseniz sizin ve sitenizin SEO’su açısından daha iyi olacaktır.

Ama eğer yeni bir kullanıcıysanız WordPress’e yeni başlamışsanız On konumuna alarak makalenin anahtar kelimesini resimlerinize ALT tag ve başlık olarak otomatik olarak eklenti ekleyebilir.

Görüntü SEO’su hakkında bir bilginiz yoksa: SEO Uyumlu Makale Yazmak konusunu inceleyebilirsiniz.

Breadcrumbs Sekmesi

rank math breadcrums ayarları

Rank Math SEO – Breadcrums Ayarları

Breadcrums ayarlarınızı yukarıdaki görselde görüldüğü gibi ayarlayın. Breadcrums özelliği arama motorlarının sitenizi daha iyi tanımasına yardımcı olur ve Google arama sonuçlarında şöyle görünür.

rank math breadcrumbs

Arama motorları bu yapıyı sever ve SEO’nuza katkıda bulunur.

Webmaster Tools Sekmesi

rank math webmaster tools ayarları

Rank Math SEO – Webmaster Tools Ayarları

Daha önceden sitenizi doğruladıysanız doğrulama kodunu yerine yapıştırabilirsiniz. Eğer sitenizi doğrulama işlemi yapmadıysanız resimdeki gösterilen bağlantıya tıklayıp sitenize doğrulama kodu alabilirsiniz.

Eğer site doğrulama hakkında bilginiz yoksa Aşağıdaki Makaleleri inceleyebilirsiniz.

Edit robots.txt Sekmesi

rank math robots.txt ayarı

Rank Math SEO – Edit Robots.txt Ayarı

Bu bölümde robots.txt dosyanızı düzenleyebilir veya ekleyebilirsiniz. Robots.txt dosyanız varsa gerek girmenize gerek yok, eğer robots.txt dosyanız yoksa SEO’ya uygun robots.txt dosyanızı aşağıdaki makaleyi okuyarak oluşturabilirsiniz. Yada görseldeki şekilde aynen kutucuya yazabilirsiniz sitemap adresinizi sizinkiyle değişin.

Edit .htaccess Sekmesi

rank math htaccess ayarı

Rank Math SEO – Edit .htaccess Ayarı

Bu bölümde htaccess dosyanızı düzenleyebilirsiniz, ellememenizi tavsiye ediyorum bu bizim işimize yarayacak bir ayar değildir. Herhangi bir yanlışlıkta sitenizi patlatabilirsiniz.

Search Console Sekmesi

rank math search console ayarı

Rank Math SEO – Search Console Ayarı

Bu bölümde Google Search Console hesabınızı bağlayarak site bilgilerinizi, hatalarını ve ulaşılamayan URL’lerinizi görebilirsiniz.

Titles & Meta Ayarları

Titles & Meta ayarlarında sitenizin başlık, açıklama, ayarlarını ve neleri index’e açıp neleri index’e kapatacağımızı göreceğiz.

Global Meta Sekmesi

rank math ayarları

Rank Math SEO – Global Meta ayarları

Bu ayarlarda sitenizin sayfaları ile ilgili SEO başlıklarını ve meta seçeneklerini yapmış olduk. Görseldeki Ayarları uygulayın.

Local SEO Sekmesi

rank math local seo ayarı

Rank Math SEO – Local SEO Ayarları

Local SEO, kurumsal firmalar için geçerlidir. Buraya firma bilgilerini girilir Google Benim İşletmem sitesine girip kayır olur ve bilgilerinizi girerseniz arama sonuçlarında firma logonuz, adresiniz ve telefon numaranız çıkar.

Social Meta Sekmesi

Buranın görselini paylaşma gereği duymadım Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarınızın bağlantılarını gireceksiniz.

Homepage Sekmesi

rank math homepage ayarları

Rank Math SEO – Homepage Ayarları

Homepage sekmesinde sitenizin Google arama sonuçlarında görünecek başlık ve açıklama ayarlarını yaptık.

Authors Sekmesi

Authors Arsives: Disabled varsayılan olarak kalacak arkadaşlar.

Misc Pages Sekmesi

rank math misc pages ayari

Rank Math SEO – Misc Pages Ayarları

Ayarlarınızı görselde görüldüğü yapın gereksiz sayfalardır index’e kapatmış olduk. Sitenizin SEO’suna katkı sağlar.

Yazılar Sekmesi

rank math yazılar ayarları

Rank Math SEO – Yazılar Ayarları

Yazılar sekmesinde, makalelerinizin Google index’inde  başlık ve açıklama ayarlarını yaptık ilk baştaki Single yazı title kutucuğuna görüldüğü gibi WPuzmanım yerine Kendi marka adınızı yazın diğer ayarları olduğu gibi uygulayın.

Sayfalar Sekmesi

rank math sayfalar ayarı

Rank Math SEO – Sayfalar Ayarları

Burada’da yazılar gibi sayfaların ayarlarını yaptık ayarları görselde ki gibi uygulayın.

Ortam Sekmesi

rank math ortam ayarları

Rank Math SEO – Ortam Ayarları

Ortam Robots Meta ayarındaki no index seçimi görsellerinizin index’si ile alakalı değil aklınıza takılmasın geri kalan ayarları görseldeki gibi aynen uygulayın.

Kategoriler Sekmesi

rank math kategoriler ayarı

Rank Math SEO – Kategoriler Ayarı

Kategorileri index’e açık olarak ayarlama yaptım, kategorileri index’e kapatacaksanız Kategori Archive Robot Meata‘yı Custom yaparak bütün no indexleri seçip kategorilerinizi indexlemeye kapatabilirsiniz sizin tercihinize kalmış.

Etiketler Sekmesi

rank math etiketler ayarı

Rank Math SEO – Etiketler Ayarı

Etiketler, Google indexlemesine kapatılmıştır olması gerekende budur. Google bu gibi sayfaları göz önünde bulundurmuyor ve gereksiz sayfalar diye göz ardı ediyor.

Sitemap Settings Ayarları

Sitemap Settings ayarları altındaki sekmelerde siteniz  için site haritası oluşturup site haritalarına neleri dahil edip etmiyeceğimizin ayarlarını yapacağız. Görseldeki ayarları aynen uygulayın.

General Sekmesi

rank math sitemap ayarları

Rank Math SEO – Sitemap Settings – General

Sitemap bağlantı adresinize tıklayarak site haritalarınızı görüntülüye bilirsiniz. Bu adresi Google Search Console ve Yandex Webmaster Tool’dan site haritaları bölümüne bütün ayarları yaptıktan sonra eklemeniz gerek.

Yazılar Sekmesi

rank math sitemap ayarları

Rank Math SEO – Sitemap Settings -Yazılar Ayarı

Bu seçenek yazılarınızın site haritasına eklenmesini sağlar. Tüm gönderilerinizi site haritasına dahil etmek için On konumuna alın.

Sayfalar Sekmesi

rank math seo sitemap ayarları

Rank Math SEO – Sitemap Settings – Sayfalar Ayarı

Bu bölümde yazılar seçeneğinde olduğu gibi sayfaları da site haritasına dahil etmiş olduk.

Ortam Sekmesi

rank math seo sitemap ayarları

Rank Math SEO – Sitemap Settings – Ortam Ayarı

Attachments, gereksiz ek ortam dosyalarıdır bunları site haritasına eklemek sitenizin SEO’suna zarar verir o yüzden site haritasına dahil etmiyoruz. Yazılarınızdaki resimler değildir aklınıza takılmasın.

Kurumsal şirketler. Web tasarım, Portföy web sitelerinde açık olması tercih edilir.

Kategoriler Sekmesi

rank math seo sitemap kategoriler ayarı

Rank Math SEO – Sitemap – Kategoriler Ayarı

Kategoriler site haritasına dağil edilmiştir terciğinize göre kapatabilir yada Açık kalabilir. Öneri alacak olursanız Off konumuna alarak kapata bilirsiniz. Tamamen size kalmış bir tercihtir.

Etiketler Sekmesi

rank math sitemap etiketler ayarı

Rank Math SEO – Sitemap – Etiketler Ayarı

Etiketler site haritasından çıkartılmıştır böylede olması gerekiyor. Etiketler hiç bir işinize yaramaz Google bu gibi sayfaları gereksiz görür ve göz ardı eder sitenizin SEO’suna katkıda bulunmuş olursunuz.

404 Monitor

Bu seçenekte Bir URL’nize ulaşılamadığında bu ekranda o URL’leri görebilir ve başka bir URL’ye yönlendirebilirsiniz.

Redirections

Bu seçenek’de herhangi bir bağlantınızı başka bir bağlantıya yönlendirme işlemi yapabilirsiniz.

 

Arkadaşlar Eklentinin tüm genel ayarları buraya kadardır, her bir ayarı tek tek inceleyerek ayarlarını yaptık. Sonuç olarak eklentide yok yok ücretsiz olmasına rağmen Premium özellikler sunması gerçekten muhteşem. Web sitenizde kullanmak istiyorsanız hiç düşünmeyin derim.

Kaynak : wpuzmanim.com

Rank Math SEO İncelemesi
 • 10/10
  Arayüz - 10/10
 • 10/10
  Hız - 10/10
 • 9/10
  Optimizasyon - 9/10
9.7/10

Yorumlar 6

 1. Yasin 15 Şubat 2019
 2. Erhan Yılmaz 22 Şubat 2019
 3. Selman Aydın 14 Mart 2019
 4. Murat 29 Mart 2019
  • WPuzmanım 29 Mart 2019

Yorum Yazın