WordPress Autoptimize Eklentisi Ayarları: WordPress Hızlandırma

WordPress sitenizde yavaşlamalar başladıysa ve nasıl hızlandıracağınız konusunda araştırma yapıyorsanız doğru yerdesiniz.

Bu sıkıntınızı Autoptimize wordpress eklentisiyle giderebilirsiniz. Autoptimize eklentisi siteniz için hem önbellekleme oluşturarak sitenizin sayfa açılış hızlarını artırabilir hemde CSS ve Javascript dosyalarınızı optimize ederek sıkıştırma işlemi yapabilir.

Bu makalede Autoptimize eklentisinden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Başlamadan önce web sitenizin aşağıda verdiğim sitelere girerek hız testini yapın ve ayarlamalar bittikden sonra tekrar deneyin hız farkını test edin.

Google : PageSpeed Insights

Gtmetrix : GTmetrix

İlk olarak WordPress Yönetici Panelinizden Eklentiler › Yeni ekle‘ye tıklayıp eklenti sayfasındaki arama kutucuğuna Autoptimize yazarak eklentinin kurulum ve etkinleştirme işlemini tamamlayın.

Ardından wordpress panelinizden Ayarlar › Autoptimize‘ye tıklayın ve ayarlarını yapmaya başlayalım.

Autoptimize Eklentisi Ayarları

Eklentinin sağ üst köşede bulunan (Gelişmiş ayarları göster) seçeneğine tıklayın.

autoptimize ayarları

HTML Seçenekleri

İlk ayar yapacağımız kısım HTML seçenekleri bölmüdür, buradaki ayarlarda pek fazla gelişmiş ayarlamalar yoktur.

HTML kodunu Optimize et : İşaretli olsun.

HTML yorumlarına dokunma : Bu seçeneği aktif yapıp yapmamanız size kalmış eğer işaretlerseniz sitenizin ana sayfasındaki html kodundaki /wp-content/plugins gibi kodları kaldırmaz, aktif etmezseniz kodları anasayfanızdan kaldırır en iyisi pasif kalmasıdır.

autoptimize ayarları

 

JavaScript Seçenekleri

JavaScript seçenekleri bölümünde gelişmiş ayarlar mevcuttur, buradaki ayarlarda temanızda ve eklentilerinizde bulunan JavaScript dosyalarını Autoptimize eklentisi bir dosya içerisine toplayarak web siteniz ve sayfa açılış hızlarını artıracaktır. Ayarları aşağıdaki resimde gösterildiği gibi yapın.

autoptimize javascript seçenekleri ayarı

CSS Seçenekleri

Css seçenekleri ayarlarıda aynı yukarıda anlattığım Javascript ayarı gibidir, ayrı ayrı yerde bulunan CSS dosyalarınızı tek bir dosyada birleştirip sitenizin açılış hızı performansını artıracaktır. Ayarlarınızı aşağıdaki resimde görüldüğü gibi yapın.

autoptimize css seçenekleri ayarı

CDN Seçenekleri

Eğer bir CDN hizmeti kullanıyorsanız CDN hizmetinizin temel URL adresini girmeniz yeterli olacaktır.

autoptimize cdn ayarları

Son olarak Değişiklikleri kaydet butonuna tıklayarak ayarlarınızı kaydedin, sitenizde hız artışını gözle görülebilir şekilde anlayabilirsiniz yukarıda verdiğim GTmetrix ve PageSpeed Insights sitelerine girerek sitenizin son hız durumunu kontrol edin.

Yorum yapın