WordPress içindekiler Tablosu Ekleme: Table of Contents Plus

WordPress içindekiler tablosu eklentisi ekleyerek, yazılarınızın başlıklarını bir liste altında toplayarak sitenize gelen kullanıcılara düzenli bir içerik sağlamış olursunuz. Makalelerinizi inceleyen kullanıcıların istediği içeriğe kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayabilir ve konu başlıklarına direk yönlendirebilirsiniz.

Google SEO uzmanları web sitenize içerik tablosu eklemenin sayfa sıralamanıza bir puan daha eklediğini söylüyor. Ayrıca Google gibi arama motorlarında başlıklarınızın altında kullandığınız içerik tablosunun içindeki başlıkları görebilirsiniz.

Buda arama sonuçlarında kullanıcıları etkileyebileceğiniz anlamına gelir başlığınızın altında sayfa içi linkleme yaparak kullanıcılara daha kolay anlaşılabilir bir makale sunmuş olursunuz. WordPress sitenizde içerik tablosu (Table Of Contents Plus) eklentisi kullanırsanız yazı içindeki başlıklarınız Google arama sonuçlarında şöyle görünecektir;

wordpress içindekiler tablosu ekleme

Google arama sonuçlarında kendi başlığım altında görünen içeriğim, bu durumdan anlaşıldığı üzere bir kullanıcı bir şeyler için arama yaptığında içeriğe direk ulaşabilir ve siz site yöneticisi olarak kullanıcılarınıza kolay bir hizmet sunabilirsiniz, dediğim gibi SEO konusunda puanınızı artıracağı için benim size tavsiyem sitenizde kesinlikle içerik tablosu kullanmalısınız.

Bu yazıda sizlere kendi sitemde kullandığım Table of Contens Plus eklentisinin kurulumunu ve ayarlarını göstereceğim, hadi başlayalım…

WordPress İçindekiler Tablosu Kurulumu

İlk olarak WordPress yönetici panelinizden Eklentiler › yeni ekle‘ye tıklayıp eklentiyi aratıp bulun kurulum ve etkinleştirme işlemini gerçekleştirin.

wordpress içindekiler tablosu ekleme

Eklenti kurulumu bittiğinde Etkinleştir butonuna tıklayıp eklentinin kurulumunu bitirip ayarlamalarını yapmaya başlayalım.

Table of Contents Plus Ayarları

Eklentinin ayarlarını yapmak için Yönetici panelinden Ayarlar › TOC+‘ya tıklayın.

Pozisyon : bu bölümde içerik tablosu başlıktan öncemi yoksa sonramı gösterilsin ayarlaması yapılıyor, İlk başlıktan önce (varsayılan) olarak kalsın.

Göster : İçerik tablosu yazı içinde kaç başlıktan sonra aktif olsun? ben 4 başlıktan sonra aktif olsun diye seçim yaptım size önerim 3 veya 4 seçimini yapmanız.

Aşağıdaki içerik türleri için otomatik ekle : (Pos) seçimini yaparak yazılarınızda içerik tablosunu aktif edebilirsiniz.

Başlık metni : Kutucuğa (içindekiler:) yazın. isterseniz (Yazı indexi:) olarakda kullanabilirsiniz seçiminize bağlı.

Metni göster : Kutucuğa (göster) yazın

Metni gizle : Kutucuğa (gizle) yazın

Başlangıçta içerik tablosunu göster: Bu seçim yazılarınızda içindekiler tablosunun içeriği görünsünmü yoksa okuyucular tıklayarakmı içeriği görsün anlamına geliyor, ben başlangıçta içerik tablosunu gizle seçimini kullanıyorum isterseniz siz tiki kaldırarak içeriği açık bir şekilde gösterebilirsiniz.

wordpress içindekiler tablosu ekleme

Hiyerarşiyi göster : Şeçin, içerik liste şeklinde gösterilmesi için

Liste elemanlarını numaralandır : Ben kullanmıyorum isterseniz siz kullanabilirsiniz.

Kaydırma efektini etkinleştir : Seçin, içindekiler tablosundaki içeriğe kullanıcılar tıkladığında direk olarak o başlığa atlasınmı yoksa sayfayı kaydırarakmı gitsin kaydırarak gitmesi güzel bir efekt katıyor.

table of contents plus ayarları

Geriye kalan ayarlar varsayılan olarak kalsın arkadaşlar başka bir ayar yapmanıza gerek yok, Seçenekleri Güncelle butonuna basarak ayarlarınızı kaydedin işlem bu kadardır. Bu sayede sitenize yazılarınız içinde bir içindekiler tablosu eklemiş oldunuz.

Resimdeki ayarlar kendi sitemde kullandığım ayarlardır seçenekler hakkında size bilgi verdim bu sayede eklentiye daha iyi bir şekilde hakim olun diye umarım size yardımcı olmuşumdur.

Ayrıca Okuyun: Yoast SEO Ayarları ve Kurulumu – 2019

“WordPress içindekiler Tablosu Ekleme: Table of Contents Plus” üzerine 3 yorum

  1. Bu eklenti sayesinde yazılarıma içindekiler tablosu koydum. Yazınız gayet anlaşılır ve açıklayıcı olmuş 🙂

    Cevapla

Yorum yapın