WordPress Yedek Alma Eklentisi: UpdraftPlus Kullanımı

WordPress yedek alma eklentisi UpdraftPlus, 2 milyonun üzerinde aktif kurulumuyla bugün piyasadaki en popüler ücretsiz WordPress yede eklentilerinden biridir. Bu makalede sizlere UpdraftPlus Kullanımını anlatacağım.

UpdraftPlus Nedir?

UpdraftPlus, WordPress dosyalarınızı, veri tabanınızı yedeklemeye ve bir tıkla geri yüklemeye yarayan bir eklentidir. Eklentinin en güzel özelliği arasında aldığınız yedekleri Google Drive, Dropbox yada FTP dizinize yedekleye bilmesidir.

Ayrıca UpdraftPlus sitenizi otomatik yedekleme işlemide yapar, eklenti üzerinden bir zamanlama ayarlayarak saatlik, günlük, haftalık veya aylık bir yedekleme zamanı oluşturabilirsiniz.

UpdraftPlus Kurulumu

updraftplus kurulumu
UpdraftPlus – WordPress Kurulumu

Eklentiyi kurabilmek için WordPress Panelinden → Eklentiler → Yeni ekle‘ye tıklayın eklentinin adını arama kutusuna yazın, eklentiyi bulun yükleyin ve etkinleştirin.

UpdraftPlus Ayarları

Eklenti kurulumu tamamlandıktan sonra WordPress Panelinizden → Ayarlar → UpdraftPlus Yedekleri‘ne tıklayın. Karşınıza ilk açılacak olan ekran Backup/Restore Sekmesi‘dir buradan sitenizi el ile yedekleme yapabilirsiniz. ilk olarak bu işlemi gerçekleştireceğiz.

ikinci olarak kullanacağımız Ayarlar Sekmesi‘dir, bu bölümde siteniz için bir otomatik bir zamanlama hazırlayarak sitenizi saatlik, günlük, haftalık, aylık olarak otomatik şekilde yedekleme işlemi yapar.

Şimdi bu işlemleri nasıl yapacak olduğumuza geçebiliriz.

1. Backup/Restore – El ile Yedekleme

updraftPlus yedekleme geri yükleme

Backup/Restore sekmesinde sitenizi el ile yedekleyebilirsiniz. Şimdi Yedekle’ye tıkladığınızda sitenizin veritabanını, makalelerinizi, eklentilerinizi, temalarınızı, resim ve upload dosyalarınızı yedekleyip FTP dizinindeki wp-content dosyasının içerisine Updraft klasörü oluşturup yedeğinizi bu klasörde tutar.

Alınan yedekte resimde gösterildiği gibi Diğer sekmesine tıklarsanız yedeğinizi bilgisayarınıza indirebilirsiniz en sağlıklı olan şekli budur. Yapılan en büyük hatalardan bir tanesi yedeği kendi sunucunuzda tutmak olur, hem sunucunuzu yorarsınız, hemde yedeğiniz sunucunuzda sıkıntı çıkarsa silinebilir. O yüzden yedeğinizi her zaman bilgisayarınıza indirin yada ikinci anlatacağım yöntemle bulut hesabınıza yedekleyin.

2. Yedekleme için Otomatik Zamanlama

Otomatik yedekleme programı web sitenizin oluşturulan içeriğine bağlıdır. Bolugunuzda hergün 4-5 kadar yazı paylaşıyorsanız yedeklemeyi saatlik olarak ayarlamanız iyi olur. Eğer sitenizde aktif olarak yazı paylaşmıyorsanız haftalık yedekleme yeterli olacaktır. Tamamen size bağlı bir şeçimdir ancak şunu unutmayın günlük alınan yedek CPU’nuzu aşırı yorabilir özellikle paylaşımlı bir hosting kullanıyorsanız.

Yedeğinizi Google Drive veya Dropbox gibi bulut sunucularına yedekleyebilmeniz için gereken adımları aşağıdan takip edin.

Google Drive Hesabına Otomatik Yedekleme Nasıl Yapılır?

Adım 1: Bu işlemi yapabilmek için yukarıdaki resimde gösterdiğim gibi yedekleme zaman seçiminizi yapın ardından Google Drive‘ın üzerine tıklayıp Değişiklikleri Kaydet butonuna basın.

updraftplus google drive yedeklme

Adım 2: Karşınıza bir bildirim penceresi açılacak bağlantıya tıklayarak Google Drive hesabınızda oturum açacaksınız.wordpress yedekleme

Adım 3: İzin ver butonuna tıklayın ve karşınıza işlemi sonlandırma ekranı gelecek Complete setup‘a tıklayın işlem tamamlanmış olacaktır.

updraftplus google drive

Adım 4: Bu işlemden sonra aşağıdaki resimdeki gibi başarılı mesajını göreceksiniz.

updraftplus google drive bağlama

Adım 5: Şimdi Backup/Restore sekmesine dönerek Şimdi Yedekle‘ye tıklayın.

updraftplus google drive yedekleme

Yedekleme işleminizi başarıyla gerçekleştirdiniz artık Google Drive hesabınıza yedekleriniz alınmaya başlayacaktır.

Ayrıca şu makaleyi’de inceleyebilirsiniz: En iyi 9 WordPress Yedekleme Eklentisi

Yorum yapın