WP Fastest Cache Ayarları En iyi Cache Eklentisi (Türkçe)

Sitenizde kullanmak için en iyi cache (Önbellek) eklentisi arıyorsanız kullanabileceğiniz en iyi eklentilerden biride WP Fastest Cache eklentisidir. Bizzat kendim ayarlarını yapıp ve test sonuçlarını inceleme şansım oldu. Şaşırtıcı sonuçlar alınca, sitemde bu eklentinin incelemesini ve ayarlarını paylaşmayı düşündüm.

Eğer basit, türkçe, dosya boyutu düşük ve performans alabileceğiniz bir cache (Önbellek) eklentisi arıyorsanız hiç düşünmeden bu eklentiyi size tavsiye ederim. Dilerseniz Eklenti hakkında biraz bilgi sahibi olalım ve WP Fastest Cache ayarları nasıl yapılır ona bakalım.

WP Fastest Cache Nedir?

WP Fastest Cache, dinamik olan wordpress blog sitenizi html dosya haline çevirir ve sitenizde ne kadar trafik artışı olursa olsun sitenizde yavaşlama yaşanmaz. Peki nedir bu html olayı derseniz? eklenti sitenizi ön bellek yaparak sayfalarınızı html dosyasına çevirerek saklar ve sitenize giriş yapıldığında bu ön belleğe alınmış dosyalar gösterilir, böylece sitenizin açılış hızı artar.

Sitenizde yoğun bir trafik yaşandığında bu ön belleğe alınmış htm dosyaları devreye girer, farz edelim ki sitenizdeki bir sayfaya 1000 kişi girdi, normal olarak sitenizde yoğun trafik oluşup ister istemez sunucunuz yavaşlamaya başlayacaktır. Ön bellek eklentisi herkese ön belleğe alınmış dosyaları göstereceğinden bu olaydan sıyrılmış olacaksınız ana mantık budur Cache eklentisi kullanmanın.

Önbellek özelliğinin yanı sıra WP Fastest Cache eklentisi CSS ve JavaScript dosyalarınızı da küçültebilir. Eklentinin Premium versiyonuda mevcuttur memnun kalırsanız ücretini ödeyip extra özelliklerden de yararlana bilirsiniz.

Özellikleri:

1. SSL desteği ve CDN desteği

2. HTML küçültme – Sayfa boyutunu küçültme.

3. CSS küçültme – CSS dosyalarının boyutunu küçültür.

4. Leverage Tarayıcı Cache – Tekrar gelen kullanıcılar için sayfa açılış hızını küçült.

5. CSS birleştirme – CSS kaynaklarını birleştirir.

6. JS birleştirme – JavaScript dosyalarını birleştirir.

6. Cache zaman aşımı – Tüm cache belirlenen zamanda silinebilir.

7. Türkçe dil desteği ve kullanıcı dostu yapısı vardır.

WP Fastest Cache Kurulumu

Eklentiyi kurmak için yönetici panelinizden Eklentiler Yeni ekle‘ye tıklayın, arama bölümünden eklentinin adını yazın, eklentiyi bulun ve Hemen yükle‘ye tıklayın, kurulum bittik den sonra Etkinleştir‘e tıklayın.

wp fastest cache ayarları

WP Fastest Cache Kurulum

Eklenti kurulum ve etkinleştirme işlemi bitince WordPress yönetici panelinize WP Fastest Cache eklenmiş olacaktır. Şimdi Eklentinin ayarlamalarını yapmaya başlayabiliriz.

WP Fastes Cache Ayarları

Ayarlama  işlemine geçmeden önce dil seçimini türkçe yapalım bunun için Admin Panelinden – WP Fastest Cache’ye tıklayın sayfayı aşağıya kaydırıp Türkçe’yi seçin ve Submit’e tıklayın eklenti türkçe olacaktır.

wp fastest cache ayarları

WP Fastest Cache Ayarları: Türkçe

Türkçeleştirme işleminden sonra aşağıdaki ayarları uygulayın.

wp fastest cache ayarları

WP Fastest Cache: Önyükleme

Cache sistemi: (etkin)

Önyükleme: (etkin) otomatik olarak tüm sitenin ön belleğini oluşturur. Seçim yaptık dan sonra karşınıza açılan kutucuk da ön bellekleme yapılmasını istediğiniz içeriklerin seçimi yapacaksınız.

Custom post teypes: (etkin) özel gönderi türlerini önbellekleme yapar.

Pages per minute: 4 olması ideal dir eğer paylaşımlı hosting kullanıyorsanız 10-12 arası seçim yapınız.

Restart After Completed: (etkin) Önbellekleme özelliğinin sürekli çalışır, bloğunuzda yeni yazı veya değişiklik yaptığınızda var olan önbellek dosyasının üzerine yazar.Böylece önbelleği temizlemeniz gerekmez.

wp fastest cache ayarları

WP Fastest Cache: Yeni Yazı

Giriş yapanlar: etkin.

Mobil: etkin.

Yeni yazı: (etkin) açılan kutucukta Clear All Cache (etkin)

wp fastest cache ayarları

WP Fastest Cache: Uptade Post

Updete Post: (etkin) açılan kutucukta Clear Cache of Post / Pages (etkin) bir gönderi veya sayfa güncellendiğinde ön belleği temizler.

Diğer ayarları aşağıdaki resimdeki gibi etkinleştirin ve Gönder’e tıklayıp ayarları kaydedin.

wp fastest cache ayarları

WP Fastest Cache: Ayarlar

Eklentinin ayarlaması bitmiştir diğer ayarlar Premium özelliktir. Ücretsiz sürümde önbellekleme yapar ve CSS, JavaScript dosyalarını küçültür. Ücretsiz sürümünde bile siteniz ne kadar hızlanacağına inanamazsınız.

Şimdi Önbelleği temizleyip işlemi sonlandıralım.

Önbellek Temizleme

wp fastest cache ayarları

WP Fastest Cache: Önbellek Temizleme

Önbellek Temizle sekmesine tıklayın ve sayfanın alt tarafında bulunan Delete Cache and Minifed CSS/JS tıklayın, ön bellek temizlenip eklentiniz hazır hale gelmiştir. Şimdi sitenizin hızını bir test edin, sayfaların açılış hızını göreceksiniz.

WP Fastest Cache İnceleme
 • 7.7/10
  Popülarite - 7.7/10
 • 7.4/10
  Hız - 7.4/10
 • 8.5/10
  Performans - 8.5/10
7.9/10

Açıklama:

Yapılan anketler sonucunda En iyi Cache eklentileri arasında 1. sırada WP Rocket varken 2. sırada WP Fastest Cache eklentisi yer almaktadır. Gerek düşük dosya boyutuyla, gerekse performans ve kullanıcı dostu ara yüzüyle en iyi cache eklentileri arasında yer almayı hak ediyor.

Yorumlar 2

 1. Onur 31 Mart 2019
  • WPuzmanım 2 Nisan 2019

Yorum Yazın