WP-Optimize Ayarları: WordPress Veri Tabanı Temizleme

WP-Optimize eklentisini kullanarak web sitenizi sağlıklı bir şekilde optimize edebilirsiniz. Bu gün sizlere bu makalede wordpress sitenizin veritabanını nasıl optimize edebileceğinizi, WP-Optimize eklentisini kullanarak anlatacağım.

WordPress Veritabanı Nedir?

WordPress veritabanı, web sitenizin içeriğini saklar ve verileri tablolar halinde depolar. WordPress veritabanı MSQL dediğimiz veri oluşturmak veya veri saklamak için MSQL veri yönetim sistemini kullanır.

WordPress Veri Tabanında Depolananlar:

  • Blog yazıları, sayfa içerikleri, yorumlar, çöpler, eklenti içerikleri.
  • WordPress ayarları, Blog ayarları, eklenti ayarları ve tema ayarları.
  • WordPress veri tabanı aynı zamanda post revizyonları, otomatik olarak kaydedilen yazı içeriği, taslaklar ve çöp kutusundaki gönderileride saklar. Bu saklanan veriler hosting’inizde ki disk alanı şişirir ve artık olarak saklanan içerikler süresiz olarak veri tabanınıza kaydedilmiş olur.

Veritabanını Neden Optimize Etmelisiniz?

Zamanla WordPress veri tabanınızdaki bir çok işe yaramaz dosya kalıntıları ve artıkları birikmeye başlar. Veri tabanınızı optimize edip temizlemezseniz bu artık kalıntıları büyük boyutlara ulaşmaya başlayacaktır.

Artık veriler web sitenizi yavaşlatmaya başlayacak ve sitenizin genel olarak hızını etkileyecektir. Bu artık dosyaları temizleyip veri tabanından kaldırma işlemine veritabanı optimizasyonu denir.

WP-Optimize Kurulumu

wp-optimize kurulumu

WordPress panelinizden Eklentiler → Yeni ekle‘ye tıklayarak wp-optimize eklentisini kurun ve etkinleştirin. Eklenti kurulumu hakkında fazla bir bilginiz yoksa WordPress Eklenti Kurulum rehberimizi okuyabilirsiniz.

WP-Optimize Ayarları

wp-optimize ayarları

Optimize işlemine başlamak için WordPress Panelinizden WP-Optimize → Database‘ye tıklayıp veri tabanınızı temizlemeye başlayabilirsiniz. Eklenti ile hali hazırda gelen seçilmiş ayarlar yukarıdaki resimde görüldüğü gibidir.

Bu ayarlar yeni kullanıcılar için ideal ayarlardır, Run all selected optimizations butonuna tıklayarak WordPress veri tabanınızdaki gereksiz dosya ve kalıntılarını temizleyebilirsiniz.  Eğer daha derin bir temizlik işlemi yapmak istiyorsanız aşağıdaki talimatları iyice okuyun.

Derin bir temizlik, optimize işlemi yapmak istiyorsanız her ihtimale karşı sitenizin yedeğini almanızı tavsiye ederim. Sitenizin yedeğini almak için WordPress Yedek Alma Eklentisi: UpdraftPlus Kullanımı makalesini inceleyebilirsiniz.

Sitenizin yedeğini aldıktan sonra Optimizations ekranındaki bütün seçimleri aşağıdaki resimde görüldüğü gibi işaretleyip Run all selected optimizations butonuna tıklayıp temizleme işlemini başlatabilirsiniz.

wp optimize ayarları

Bu yöntem ile WordPress sitenizin veri tabınındaki bütün gereksiz dosya ve kalıntılarını temizlemiş olacaksınız eklenti tek tıklama ile bütün temizlik işlemlerini yapabiliyor. Optimize işleminiz bittiğinde eklentiyi silebilirsiniz.

Yorum yapın