WP Rocket Ayarları ve StackPath CDN Kurulumu

WP Rocket, WordPress için hazırlanmış en popüler ve en başarılı önbellek (Cache) eklentisidir. Gelişmiş ayarlamaları sayesinde JavaScript ve CSS dosyalarını sıkıştırıp birleştirir. Site içeriğini ön belleğe alarak sitenizin açılış hızına katkıda bulunur.

Yapılan hız ve performans testleri sonrasında en iyi ve en başarılı olan eklenti WP Rocket‘dir. Sizde bu eklentiyi kullanmaya karar verdiyseniz hiç düşünmeyin derim, eklenti ücretli olarak satılmaktadır ve eklenti gerçekten aldığı parayı hak ediyor. Profesyonel bir web sitesi açmaya karar vermişseniz hiç düşünmeden kullanacak olduğunuz en iyi cache eklentisi budur.

Eklentinin en güzel yanı çok kolay bir şekilde yapılandırılmasıdır. Ayrıca türkçe dil desteği sunar. Bu makalede sizlere performans için en iyi WP Rocket ayarlarının yapılandırılmasını ve CDN hizmeti kullanıyorsanız eklentiye StackPath CDN kurulumu nasıl yapılır onu anlatacağım.

Cache eklentisi hakkında bilgi sahibi değilseniz, En İyi WordPress Cache Eklentileri İnceleme konusunu inceleyebilir ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Henüz eklentiyi satın almadıysanız Buraya tıklayarak eklentiyi satın alma işlemini gerçekleştirin. Eklentiyi satın aldıktan sonra hesap sayfanıza gidip eklentiyi indirebilirsiniz.

WP Rocket Eklentisi Kurulumu Ve Ayarları

İndirmiş olduğunuz wprocket.zip dosyasını Eklentiler › Yeni ekle › Eklentiyi yükle‘ye tıklayıp bilgisayarınızdan seçin ve kurulum aşamasını tamamlayın. Ardından yapılandırmaya geçelim.

wordpress eklenti yükleme

1. Panel

wp rocket panel ayarları

Rocket Deneyicisi: Yeni sürümler için beta testine katılabilirsiniz. Kapalı konuma getirmenizi tavsiye ederim beta sürümlerindeki hatalar sitenizi olumsuz etkileyebilir.

Rocket Çözümsel: Eklentinin veri toplamasına izin verir. Kapalı konuma getirin çünkü, bu izinler az da olsa sunucunuzu yorabilir sitenizde yavaşlama durumları gözlenir.

Önbelleği temizle: Manuel olarak önbelleği temizlemeniz gerektiğinde bunu kullanabilirsiniz.

Önbelleği önyükle: Ana sayfanızı ve ona bağlı sayfaları önbelleğe alır, bunu yapmasanız olur çünkü ön yükleme sekmesinde otomatik olarak ayarlanmış bir önyükleme ayarı yapacağız.

3. Önbellek

wp rocket önbellek ayarları

Mobil Önbelleği: Mobil cihazlar için önbelleğe almayı etkinleştirin. Bu sayede sitenizin mobil sürümü önbelleğe alarak daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

Kullanıcı Önbelleği: Pasif kalsın, admin girişi yaptığınızda size sitenin önbelleğe alınmış halini göstermez, sadece admin için geçerlidir.

SSL Önbelleği: Sitenizde SSL sertifikası kullanıyorsanız etkinleştirin, kullanmıyorsanız hata almamak için pasif kalsın.

Önbellek Geçerlilik Süresi: Varsayılan ayar kalsın bu ideal olacaktır ancak sitenizde çok fazla içerik bulunuyorsa bunu biraz artırabilirsiniz.

4. Dosyaları İyileştirme

wp rocket dosyaları iyileştirme

Temel Ayarlar: Seçenekleri etkinleştirin, bu seçenekler sayesinde ve GTmetrix puanınız artacak.

CSS Dosyaları: Seçenekleri etkinleştirin CSS dosyalarınızdaki boşlukları, açıklamaları kaldırır ve CSS dosyalarınızı sıkıştırır. Bu ayarları etkinleştirdikten sonra sitenize bir göz atın eğer sitenizde bir bozulma meydana geliyorsa, hariç tutulan CSS dosyaları bölümüne bozulan CSS dosyanızın bağlantı yolunu girerek sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

JavaScript Dosyaları: Seçenekleri etkinleştirin, JavaScript dosyalarınızı birleştirerek boyutlarını küçültür eğer sitenizde bozulmalar meydana gelirse tıpkı üstteki gibi bozulan javaScript dosyasının bağlantı yolunu hariç tutulacak bölümüne girin.

5. Ortam

wp rocket ortam ayarları

LazyLoad: Yazılarınızdaki çok fazla resim kullanıyorsanız resimleri sayfayı aşağıya doğru kaydırmaya başlayınca yükleyerek sayfanızın hızla olarak açılmasını sağlar. Bu yükleme sürelerini ve HTTP isteklerini önemli ölçüde azaltır.

Emoji: WordPress ile gelen omoji desteğini kapatıp tarayıcının desteklediği emojileri aktif eder ve sayfanız daha hızlı yüklenir.

Gömülüler: Diğer sitelerden alınmış içeriklerin gömme JavaScript dosyalarını ortadan kaldırır ve sayfalarınız daha hızlı yüklenir.

6. Önyükleme

wp rocket önyükleme ayarları

Sitemap Preloading: Bu ayarı etkinleştirin eğer yoast sitemap’ınızı gördüyse buraya site haritanızı eklemenize gerek yoktur, Yoast seçeneğini etkinleştirmek yeterli olacaktır. Bu ayara site haritanızdaki bütün sayfaları, yazıları ve bağlantıları önbelleklemeye alır.

Preload Bot: Atotomatic seçeneğini etkinleştirerek, sitenize yeni bir içerik girdiğinizde veya gücellediğinizde otomatik olarak önbellekleme yapar.

DNS İsteklerini Önceden Getirme: GTmetrix de karşınıza çıkan sorunlar olarak Google Font, Youtube, Google reklamları gibi komut dosyalarını buraya ekleyerek sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayabilir ve GTmetrix puanınızı yükseltebilirsiniz. Örnek olarak eklediğim gibi…

7. Gelişmiş Kurallar

wp rocket ayarları

Bu ayarlar e-ticaret sitelerindeki alış veriş sepeti ve ödeme sayfalarını önbelleklemeden hariç tutmak için kullanılır. Blog sitesi ve farklı bir siteye sahipseniz bu ayarları geçin.

8. Veritabanı

wp rocket veritabanı ayarı

Yazı Temizleme: Veritabanınızdaki kullanılmayan eski yazıları ve çöpe attığınız yazılarınızı otomatik olarak silmeye yarar.

Yorumları Temizleme: İstenmeyen yorumları ve çöpe atılmış olan yorumları otomatik olarak silmeye yarar.

Geçicileri Temizle: Veritabanınızdaki geçici içerikleri otomatik olarak temizler. Bazen geçici bilgiler veri tabanınızda kalırlar ve silinmesi gereklidirler.

Veritabanını Temizle: Bir eklentiyi sildiğinizde veritabanınızda bilgileri kalır, bunları silerek veritabanınızı temizlemeye yarar.

Otomatik Temizleme: Veritabanınızı otomatik olarak WP Rocket temizleyebilir bunu haftalık olarak ayarlamanız ideal bir ayar olacaktır.

9. CDN

CDN kurulumunu StackPath eski adı MaxCDN sitesini kullanarak yapacağız, eklentiye CDN urlsi girmeniz için gereken adımları aşağıdaki gibi takip edin.

Adım 1: Kontrol panelinden CDN sekmesine tıklayın ve CDN sitesi oluşturmak için Create CDN Site butonuna tıklayın.

stackpath cdn

Adım 2: Alan adınızı başında http:// ve  https:// veya www. olmadan girin ve Continue‘ye tıklayıp devam edin.

stackpath cdn domain

Adım 3: Hostname IP adresinizi otomatik olarak ekleyecektir Continue‘ye tıklayıp devam edin.

stackpath cdn

Adım 4: CNAME URL bağlantısını kopyalayın, eklentiye gireceğiniz CDN url’si dir.

stackpath cname url

Adım 5: Kopyaladığınız CDN URL sini WP Rocket’e girin aşağıdaki resimdeki gibi yapın.

wp rocket cdn

Adım 6: CDN sekmesine tıklayarak alan adınızın üzerine tıklayın açılan sayfada Purge Everything‘e tıklayın.

stackpath purge cache

Adım 7: Şimdi sitenizi GTmetrix’te taratın ve YSlow sekmesine tıkladığınızda CDN yeşil renkte olacaktır.

gtmetrix cdn yslow

Sekmeyi genişlettiğinizde bazı hatalar görürseniz hataları düzeltmek için StackPath destek ekibine sorunu bildirirseniz size kesinlikle yardımcı olacaklardır.

10. Eklentiler

wp rocket eklentiler ayarı

Google izleme: Google analytics hatalarını hız testi sırasında görebilmenizi sağlar.

Varnish: Eğer sunucunuzda varnish cache özelliği bulunuyorsa bu özelliği aktif edin. Varnish hakkında bilginiz yoksa hosting firmanızla iletişime geçip kurulu olup olmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Cloudflare: Cloudflare kullanıcısı iseniz bu özelliği aktif edip ön belleğinizi eklenti üzerinden temizleyebilirsiniz, kullanmıyorsanız kapalı kalsın.

Eklentinin en gelişmiş ve en ideal olan ayarları bu şekildedir, umarım sizleri bu konuda yardımcı olabilmişimdir. Yorum yaparak ve makaleyi paylaşarak destek olabilirsiniz.

WP Rocket Nedir?

WP Rocket, WordPress için ücretli bir önbellek eklentisidir. WordPress uzmanları, eklentiyi en güçlü önbelleğe alma aracı olarak kabul ediyor. Gelişmiş seçenekleri ve otomatik optimizasyon özellikleri sayesinde yeni başlayanlar ve deneyimli WordPress kullanıcıları tarafından da rahatlıkla kullanılabilir.

“WP Rocket Ayarları ve StackPath CDN Kurulumu” üzerine 3 yorum

  1. Eklenti ücretli olduğu için şu anda almak biraz zor ama nereye bakarsam bu eklenti çıkıyor karşıma demek hakediyor. Para biriktirip almak lazım. Warez dağıtılan sürümü var ama pek güvenemiyorum.

    Cevapla

Yorum yapın