Yoast SEO WordPress Eklentisi Ayarları ve Kurulumu

Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır? WordPress için geliştirilmiş, en iyi WordPress SEO eklentisi olan Yoast, SEO hakkında pek fazla bilginiz olmasa da, bu eklenti sizin için her şeyi hallediyor.

Eklentinin en güzel özelliğine gelecek olursak, sitenizde yeni bir makale yazarken SEO kurallarına nasıl uyacağınızı ve neler yapacağınızı size söylemesidir.

Eklentiyi kullanıp yeni bir makale hazırlarken, size Google arama sonuçlarında makalenizin nasıl çıkacağını, yazı başlığınızı ve meta açıklamanızı düzenlemenizi sağlar.

Ayrıca SEO kurallarına göre sizi yönlendirip, hedeflediğiniz anahtar kelimede nasıl Google’da baş sıralara yükselebilirsiniz diye size özel bir danışmanlık yapar.

Bir diğer özelliği ise sitenize otomatik olarak bir (Sitemaps)  site haritası (XML) dosyası oluşturur, böylece farklı bir eklenti kullanmanıza gerek kalmaz. Aşağıda size eklentinin nasıl kurulacağını ve nasıl ayarlamalar yapacağınızı anlatacağım.

Ayrıca Oku: Yoast SEO Sitemap Oluşturma Search Console Ekleme

Eğer bu kurallara uyarsanız WordPress Sitenizi SEO kriterlerine göre optimize etmiş olursunuz. Ayarlamalara geçmeden önce farklı bir SEO eklentisi kullanıyorsanız, aşağıdaki talimatları okuyun.

Farklı Bir SEO Eklentisi Kullanıyorsanız Ne Yapacaksınız ?

Sitenizde All in One SEO Pack vb. gibi. eklenti kullanıyorsanız. Yoast SEO eklentisini kurdukdan sonra eski eklentinizin ayarlarını içe aktarabilir veya  Şu eklentiyi ” SEO Data Transporter ” kullanabilirsiniz.

Yoast SEO WordPress Kurulumu

Adım 1: WordPress Admin Paneline giriş yapın, ardından aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Eklentiler > Yeni ekle seçeneğine tıklayın.

Adım 2: Arama kutusuna Yoast SEO yazıp aratın.

Adım 3: Çıkan Yoast SEO eklentisinin yanındaki ” Hemen yükle ” butonuna tıklayıp eklentinin yüklenmesini bekleyin. Açılan pencerede ” Etkinleştir ” seçeneğine tıkladığınız takdirde eklenti kurulumu gerçekleşmiş olacaktır.

WordPress eklenti kurulumu hakkında bilgi sahibi değilseniz önceden yazmış olduğum WordPress Eklenti Kurulumu makalesini inceleyebilir 3 farklı şekilde eklenti kurulum işlemini inceleyebilirsiniz.

yoast seo wordpress kurulumu

Yoast SEO WordPress Ayarları

Sizlere anlatacağım bu adımlar, Yoast SEO eklentisi ayarlarının en ince ayrıntısına kadar olacaktır. Ayaları gösterdiğim gibi aynen uygulayın. Kendi sitemde kullandığım ve Profesyonel blogcular tarafından kullanılan genel ayarlardır.

Burada anlatacak olduğum ayrıntılar sitenizin SEO odaklı çalışmasını ve Arama motorlarında görünmesini sağlayacaktır. Dilerseniz Ayarları yapmaya geçebiliriz.

Genel: Features

İlk yapmanız gereken aşağıda resimde görüldüğü gibi admin panelinizden SEO sekmesinin üzerine gelerek, Genel bölümünden ” Features ” sekmesine tıklayıp bütün butonları ”On ” yani aktif yapmanız gerek.

Bu sayede eklentinin özelliklerini açmış olacağız Save changes butonuna basın ve ayarları kaydedin. Ayarlarda XML sitemaps‘ı açtığınız için sitenize otomatik olarak site haritası oluşturur site haritası adresiniz şöyle olur ; https://siteadresi.com/sitemaps_index.html Resimde detaylı bir şekilde gösterilmiştir.

yoast seo features ayarları

Genel: Web yöneticisi araçları

Sitenizi Google’la ve diğer arama motorlarına kaydetme (doğrulama) işlemi yapacaksanız size verilen doğrulama kodunu bu kutucuklara girerek sitenizi doğrulama işlemi yapabilirsiniz. Eğer sitenizi önceden kayıt etmişseniz bu kutucukları boş bırakabilirsiniz.

yoast seo web yöneticisi araçları

Ayrıca Okuyun: Google Site Kaydı (Ekleme) Nasıl Yapılır ?

Search Appearance: Genel

Bu bölümde sitenizin Başlık ve Meta Açıklamasını yazacaksınız. Google’da siteniz bu yapacağınız ayar ile başlık ve açıklama olarak görünmesini sağlayacaksınız.

Başlık ve Meta açıklamasını ben bu şekilde oluşturdum sizde sitenizin nasıl bir başlık ve açıklamayla görünmesini istiyorsanız o şekilde doldurun.

Başlık ayracı: Başlık ayracı yeni bir makale yazdığınızda, Makale Başlığı | WPuzmanım gibi görünmesini sağlar. İstediğiniz bir ayraç seçimi yapabilirsiniz.

Yeni yazı eklediğinizde, makale başlığının sonuna otomatik olarak ayraç ekler bütün ayarları yaptıktan sonra sizinde bu şekilde görünecektir.

yoast seo başlık ayracı

SEO Başlığı: Sitenizin Başlık uzunluğu Maximum 60 karakter olacaktır buna dikkat edin.

Meta Açıklaması: Meta Açıklama kısmı ise maximum 160 karakter Olmasına özen gösterin.

Knowledge Graph: Bu bölümde Firma iseniz Firmayı Seçin, Sayfanız kişisel blog sitesi ise kişiseli seçin marka adınızı girebilirsiniz, WPuzmanım gibi.

Bu bölüm Firmalar için iyi bir özelliktir, arama sonuçlarında firma bilgileri, iletişim adresi gibi bilgiler gösterilir.

yoast seo genel ayarları

Search Appearance: Content Types

Bu kısımda yazılarınızın ve sayfalarınızın Google gibi arama motorları tarafından indexlenip indexlenmeyeceği soruluyor. Yapmamız gereken yazılarımızın ve sayfalarımızın indexlenmesini sağlamak aşağıdaki resme bakarak ayarlarınızı yapınız.

Show Yazılar in search results?: Yazdığınız yazıları Google arama sonuçlarında görünmesini istiyorsanız bunu ” YES ” yapın. Doğrusu Budur.

Kod parçacığı ön izlemesindeki tarih: Bu özellik Google arama sonuçlarında yazılarınızın yayınlama tarihini gösterir bunu ”Göster” yapın.

Yoast SEO meta kutusu: Bu özellik yeni yazı yazacağınız zaman yazı panelinin altında Yoast SEO bir açıklama meta kutusunu aktif eder. Yazınızın anahtar kelimesini ve yazınızın google gösterilecek kısa açıklamasını o kutucuğa gireceğinizden ”Göster” yapın.

SEO Başlığı: Bu bölümde yazdığınız yazılar Google’da nasıl görünmesini istiyorsanız o şekilde ayarlamanız lazım ben kendi kullandığım ayarları size sunuyorum böyle yaparsanız doğrusunu yapmış olursunuz.

SEO Başlığını düzenlemeniz için eklenti ile hazırda gelen yazıları silin kutucuğun üzerindeki Snippet değişken ekleye tıklayarak göstermiş olduğum gibi yapın, kendi site başlığınızı girin veya adını.

Meta Açıklaması: Bu Bölüme bir şey eklemeyin yeni yazı yazarken size yazınızla alakalı anahtar kelimeleri girmenize yarayacak bir bölüm oluşacak. ” Save changes ” butonuna basıp ayarları kaydedin.

yoast seo content types ayarları
Search Appearance: Content Types

Search Appearance: Media

Bu ayar sitenizin SEO sunu önemli ölçüde artır bunu ”YES” yaparak açın. Bu ayar sitenize eklediğiniz resimleri anlayacağınız tarzda söylemek gerekirse bir sayfaya depo eder, ve arama sonuçlarında sitenize yönlendirmede bir karışıklığa sebep olur.

Bu ayarı açarak resimleriniz hangi sayfadaysa o sayfaya yönlendirme yapar sitenize iyi anlamda katkı sağlar.

yoast seo media

Search Appearance: Kategoriler

Show Kategoriler in search results?: Bu ayarı açıp kapatmamız arama motorlarının sitemizdeki Kategorileri indexlesin veya indexlemesin demektir. Bu isteğinize kalmış bir tercihtir. İsterseniz kategorilerinizi index’e kapatabilir yada benim kullandığım gibi açabilirsiniz.

SEO Başlığı: Ayarları resimde göstermiş olduğum şekilde yapın. Arama sonuçlarında kategoriniz söyle görünür;

WordPress Temaları Kategorisi | WPUzmanım

Meta açıklaması: Bu bölümü boş bırakın kategori açıklamanızı girmeniz için Yazılar › Kategoriler bölümüne girerek kategorilerinize, kategori hakkında bilgi girmenizi sağlayacaktır.

Etkiketler: Bu ayarda sitenizde kullandığınız etiketleri arama motorları tarafından indexlensin veya indexlenmesin diye sorar, ”NO” yapıp kapatıyoruz. Nedenmi ? çünkü yazılarımızda bir çok etiket kullanırız arama motorları bunları indexlerse arama yapanlar etiketlere tıkladığında hangi sayfaya gidecekler? bu kullanıcılar için bir karışıklığa sebeb olur ve Google’da bunu sevmez siteniz hit kaybına ve SEO zararına uğrar.

Biçim: ”etkisiz” yapın SEO açısından katkısı vardır.

Categoriy URLs: ”kaldır” yapın, kategorilerinize tıkladığınızda https://alanadınız.com/category/Seo ayarları gibi görünür kaldır yaparak, aradan kategori adını çıkartarak URL yapımız şöyle olur,

https://alanadınız.com/seo-ayarları

Ayarlarınızı aşağıdaki resime bakarak uygulayın.

yoast seo kategoriler ayarları

Search Appearance: Arşivler

Eğer çok yazarlı bir site sahibiyseniz Yazar arşivlerini ”etkin” hale getirebilirsiniz değilse ayarlarınızı aşağıdaki resimdeki gibi yapın.

yoast seo arşivler ayarları

Search Appearance: Yol Haritası

Yol haritası ayarı, Google arama sonuçlarında görünen konu başlıkları altında konu linklerini kaldırarak kullanıcılara konunun sitenizdeki hangi kategoride yayımlandığını gösterir. Örnek Görünüm Şekli: https://wpuzmanim.com › WordPress Eklentileri gibi

Kullanmazsanız yazınızın linkini konu başlığı altında gösterir. Kullanmanız tavsiye edilir Google’un sitenizi tanıması için yardımcı olur.

yoast seo yol haritası ayarları

Yoast SEO Arama Konsolu

Arama konsolu, Sitenizin Google Analytics de ki istatistiklerini Yoast Seo eklentisi sayesinde sitenizin index ve index hatalarını, URL taramalarını, site haritanızı diğer veriler gibi, tarama sonuçlarını görebilirsiniz.

Yoast SEO: Google Doğrulama Kodu Alma

yoast seo arama konsolu ayarları

1. Google doğrulama kodu edinin butonuna tıklayın, açılan pencerede sitenizin bağlı olduğu Search Console hesabınızla giriş yapın.

2. Açılan pencerede Yoast SEO Hesabınıza Erişmek istiyor diye bir pencere açılacak izin ver Butonuna Tıklayın.

wordpress yoast seo eklenti ayarları

3. izin ver butonuna tıkladığınızda başka bir pencere açılacak karşınıza doğrulama kodu gelecektir, kodu kopyalayın ve Yoast SEO Arama Konsoluna yapıştırıp Yetkilendir butonuna tıklayın. Ardından Profili Kaydet butonunda tıkladığınızda işleminiz yapılmış olacaktır.

yoast seo arama konsolu

Sosyal: Hesaplar

Bu bölüme sosyal medya sayfalarınızın bağlantılarını ekleyebilirsiniz.

sosyal - yoast seo

Arkadaşlar vermiş olduğum resimlerdeki ayarları aynen uyguladıysanız ayarlamalar ve kurulum buraya kadardır. Herhangi bir sorunuz olursa yorum bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

“Yoast SEO WordPress Eklentisi Ayarları ve Kurulumu” üzerine 5 yorum

  1. Hocam bu ayarları 1 ay önce bloğuma uyguladım ik defa yapınca biraz terettüd ettim ve tam istediğim gibide oldu google indexlerim tam istediğim gibi göründü benim gibi blog sitesi olanlara tavsiye ederim bu ayrıntılı ayarlar için size teşekkür ediyorum.

    Cevapla
  2. Bana bu ayarlar baştan beri çok karışık geliyordu konunuzu okuduktan sonra anladım ki çok basit bir işmiş.

    Cevapla

Yorum yapın