Yoast SEO Ayarları ve Kurulumu – 2019

Yoast SEO Eklentisi Nedir?

Yoast Seo eklentisi WordPress siteler için geliştirilmiş en popüler olan SEO Eklentisidir. Yoast SEO sayesinde SEO hakkında pek fazla bilginiz olmasada bu eklenti sizin için herşeyi hallediyor, size kalan sadece basit bir ayar yapmak. En güzel özelliğine gelecek olursak Bloğunuzda yeni bir yazı yazarken SEO kurallarına nasıl uyacağınızı ve neler yapacağınızı size söylemesidir.

Yeni bir yazı yazarken size Google arama sonuçlarında yazınız nasıl çıkacağını göstermesidir ve yazı başlığınızı ayarlayıp SEO kurallarına göre hedeflediğiniz kelimede nasıl Google’da baş sıralara yükselebilirsiniz diye size bir danışmanlık yapar.

Bir diğer özelliği ise sitenize otomatik olarak bir site haritası (XML) dosyası oluşturur böylece farklı bir eklenti kullanmanıza gerek kalmaz. Aşağıda size eklentinin nasıl kurulacağını ve nasıl ayarlar yapacağınızı anlatacağım eğer kurallara uyarsanız ve iyi bir site sahibi olayım diyorsanız bu ayarları yapmanız gerekmektedir.

Farklı Bir SEO Eklentisi Kullanıyorsanız Ne Yapacaksınız ?

Eğer ki önceden sitenizde farklı bir SEO programı kullanıyorsanız All in One SEO Pack gibi. Şu eklentiyi ” SEO Data Transporter ” WordPress sitenize kurup eski ayarlarınızı Yoast Seo eklentisinde ”import ” bölümünden eski ayarlarınızı taşıyabilirsiniz.

Yoast SEO Nasıl Kurulur?

1 . WordPress Admin Paneline giriş yapın ardından aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Eklentiler > Yeni ekle seceneğine tıklayın.

2 . Arama kutusuna Yoast SEO yazıp aratın.

3 . Çıkan Yoast SEO eklentisinin yanındaki ” Hemen yükle ” butonuna tıklayıp eklentinin yüklenmesini bekleyin ve açılan pencerede ” Etkinleştir ” seçeneğine tıkladığınız takdirde eklentiniz WordPress sitenize kurulmuş ve eklenmiş olacaktır bu adımlardan sonra eklentinin ayarlarını yapabiliriz.

WordPress eklenti kurulumu hakkında bilgi sahibi değilseniz önceden yazmış olduğum WordPress Eklenti Kurulumu makalesini inceleyebilir 3 farklı şekilde eklenti kurulum işlemini inceleyebilirsiniz.

yoast seo kurulumu

Yoast SEO Kurulumu

Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Sizlere anlatacağım bu ayarları Yoast SEO ayarlarının en ince ayrıntısına kadar olacaktır. Ayaları göstertiğim gibi aynen yapabilirsiniz, kendi sitemde kullandığım ve Profesyonel blogcular tarafından kullanılan genel ayarlardır.

Hiç şüphe etmeden ayarları aynen kendi sitenize uygulayabilirsiniz. Sizlere toplama bilgilerle ayrıntılar sunarak yanlış bilgilendirme yapamam ve kimsenin hakkına girmek istemem. Burada anlatacak olduğum ayrıntılar sitenizin SEO odaklı çalışmasını ve Arama motorlarında görünmesini sağlayacaktır. Dilerseniz Ayarları yapmaya geçebiliriz.

Genel Ayar Yapılandırması:

Genel: Features

İlk yapmanız gereken aşağıda resimde görüldüğü gibi admin panelinizden SEO bölümüne girerek Genel bölümünden ” Features ” sekmesine tıklayıp bütün butonları ”On ” yani aktif yapmanız gerek.

Bu sayede eklentinin özelliklerini açmış olacağız Save changes butonuna basın ve ayarları kaydedin. Ayarlarda XML sitemaps‘ı açtığınız için sitenize otomatik olarak site haritası oluşturur site haritası adresiniz şöyle olur ; https://siteadresi.com/sitemaps_index.html Resimde detaylı bir şekilde gösterilmiştir.

Yoast Seo Ayarları nasıl yapılır

Yoast SEO Genel : Features Ayarları

Genel: Web yöneticisi araçları

Sitenizi Google’la ve diğer arama motorlarına kaydetme (doğrulama) işlemi yapacaksanız size verilen doğrulama kodunu bu kutucuklara girerek sitenizi doğrulama işlemi yapabilirsiniz eğer ki sitenizi önceden kayıt etmişseniz bu kutucukları boş bırakabilirsiniz.

yoast seo ayarları

Yoast SEO Genel : Web Yöneticisi Araçları

 

Sitenizi Google kaydetme (doğrulama) işlemini yapmadıysanız daha önce sitemde yazdığım Şu Konuyu İnceleye Bilirsiniz ; Google Site Kaydı (Ekleme) Nasıl Yapılır ?

Search Appearance Ayar Yapılandırması:

Search Appearance: Genel

Bu bölümde sitenizin Başlık ve Meta Açıklamasını yazacaksınız. Google’da siteniz bu yapacağınız ayar ile başlık ve açıklama olarak görünmesini sağlayacaksınız. Başlık ve Meta Açıklamasını ben bu şekilde oluşturdum sizde sitenizin nasıl bir başlık ve açıklamayla görünmesini istiyorsanız o şekilde doldurun.

Başlık ayracı: Başlık ayracı şu işe yarar yeni bir makale yazdığınızda makalenizin başlığının sonuna,

Makale Başlığı | WPuzmanım gibi görünmesini sağlar. İstediğiniz bir ayraç seçimi yapabilirsiniz.

Yeni yazı eklediğinizde, makale başlığının sonuna otomatik olarak ayrcacı ekler bütün ayarları yaptıktan sonra sizinde bu şekilde görünecektir.

yoast seo başlık ayracı

SEO Başlığı: Sitenizin Başlık uzunluğu Maximum 60 karakter olacaktır buna dikkat edin.

Meta Açıklaması: Meta Açıklama kısmı ise maximum 160 karakter Olmasına özen gösterin.

Knowledge Graph: Bu bölümde Firma iseniz Firmayı Seçin, Sayfanız kişisel blog sitesiyse kişiseli seçin marka adınızı girebilirsiniz. WPuzmanım gibi. Bu bölüm Firmalar için iyi bir özelliktir, arama sonuçlarında firma bilgileri, iletişim adresi gibi bilgiler gösterilir.

yoast seo ayarları

Search Appearance: Genel Ayarlar

Search Appearance: Content Types

Bu kısımda yazılarınızın ve sayfalarınızın google gibi arama motorları tarafından indexlenip indexlenmeyeceği soruluyor. Yapmamız gereken yazılarımızın ve sayfalarımızın indexlenmesini sağlamak aşağıdaki resime bakarak ayarlarınızı yapınız.

Show Yazılar in search results?: Yazdığınız yazıları Google arama sonuçlarında görünmesini istiyorsanız bunu ” YES ” yapın. Doğrusu Budur.

Kod parçacığı ön izlemesindeki tarih: Bu özellik Google arama sonuçlarında yazılarınızın yayınlama tarihini gösterir bunu ”Göster” yapın.

Yoast SEO meta kutusu: Bu özellik yeni yazı yazacağınız zaman yazı panelinin altında Yoast SEO bir açıklama meta kutusunu aktif eder. Yazınızın anahtar kelimesini ve yazınızın google gösterilecek kısa açıklamasını o kutucuğa gireceğinizden ”Göster” yapın.

SEO Başlığı: Bu bölümde yazdığınız yazılar Google’da nasıl görünmesini istiyorsanız o şekilde ayarlamanız lazım ben kendi kullandığım ayarları size sunuyorum böyle yaparsanız doğrusunu yapmış olursunuz.

SEO Başlığını düzenlemeniz için eklenti ile hazırda gelen yazıları silin kutucuğun üzerindeki Snippet değişken ekleye tıklayarak göstermiş olduğum gibi yapın, kendi site başlığınızı girin veya adını.

Meta Açıklaması: Bu Bölüme bir şey eklemeyin yeni yazı yazarken size yazınızla alakalı anahtar kelimeleri girmenize yarayacak bir bölüm oluşacak. ” Save changes ” butonuna basıp ayarları kaydedin.

yoast seo ayarları

Search Appearance: Content Types

Search Appearance: Media

Bu ayar sitenizin SEO sunu önemli ölçüde artır bunu ”YES” yaparak açın. Bu ayar sitenize eklediğiniz resimleri anlayacağınız tarzda söylemek gerekirse bir sayfaya depo eder, ve arama sonuçlarında sitenize yönlendirmede bir karışıklığa sebep olur.

Bu ayarı açarak resimleriniz hangi sayfadaysa o sayfaya yönlendirme yapar sitenize iyi anlamda katkı sağlar.

yoast seo ayarları

Search Appearance: Media

Search Appearance: Kategoriler

Show Kategoriler in search results?: Bu ayarı açıp kapatmamız arama motorlarının sitemizdeki Kategorileri indexlesin veya indexlemesin demektir. Bu isteğinize kalmış bir tercihtir. İsterseniz kategorilerinizi index’e kapatabilir yada benim kullandığım gibi açabilirsiniz.

SEO Başlığı: Ayarları resimde göstermiş olduğum şekilde yapın. Arama sonuçlarında kategoriniz söyle görünür;

WordPress Temaları Kategorisi | WPUzmanım

Meta açıklaması: Bu bölümü boş bırakın kategori açıklamanızı girmeniz için Yazılar › Kategoriler bölümüne girerek kategorilerinize, kategori hakkında bilgi girmenizi sağlayacaktır.

Etkiketler: Bu ayarda sitenizde kullandığınız etiketleri arama motorları tarafından indexlensin veya indexlenmesin diye sorar, ”NO” yapıp kapatıyoruz. Nedenmi ? çünkü yazılarımızda bir çok etiket kullanırız arama motorları bunları indexlerse arama yapanlar etiketlere tıkladığında hangi sayfaya gidecekler bu kullanıcılar için bir karışıklığa sebeb olur ve Google’da bunu sevmez siteniz hit kaybına ve SEO zararına uğrar.

Biçim: ”etkisiz” yapın SEO açısından katkısı vardır.

Categoriy URLs: ”kaldır” yapın, kategorilerinize tıkladığınızda https://alanadınız.com/category/Seo ayarları gibi görünür kaldır yaparak aradan kategori adını çıkartarak URL yapımız şöyle olur,

https://alanadınız.com/Seo ayarları

Ayarlarınızı aşağıdaki resime bakarak uygulayın.

yoast seo ayarları

Search Appearance: Kategoriler

Search Appearance: Arşivler

Eğer çok yazarlı bir site sahibiyseniz Yazar arşivlerini ”etkin” hale getirebilirsiniz değilse ayarlarınızı aşağıdaki resimdeki gibi yapın.

yoast seo ayarları

Search Appearance: Arşivler

Search Appearance: Yol Haritası

yoast seo ayarları

Search Appearance: Yol Haritası

Arama Konsolu Ayarları

Arama konsolu, Sitenizin Google Analytics de ki istatistiklerini Yoast Seo eklentisi sayesinde sitenizin index ve index hatalarını, URL taramalarını, site haritanızı diğer veriler gibi, tarama sonuçlarını görebilirsiniz.

yoast seo ayarları nasıl yapılır

Yoast SEO Arama Konsolu Ayarı

1 . Google doğrulama kodu edinin butonuna tıklayın, açılan pencerede sitenizin bağlı olduğu Search Console hesabınızla giriş yapın.

2 . Açılan pencerede Yoast SEO Hesabınıza Erişmek istiyor diye bir pencere açılacak izin ver Butonuna Tıklayın.

wordpress yoast seo eklenti ayarları

Yoast SEO Arama Konsolu Ayarı

3 . izin ver butonuna tıkladığınızda başka bir pencere açılacak karşınıza doğrulama kodu gelecektir, kodu kopyalayın ve Yoast SEO Arama Konsoluna yapıştırıp Yetkilendir butonuna tıklayın. Ardından Profili Kaydet butonunda tıkladığınızda işleminiz yapılmış olacaktır.

toast seo eklenti ayarı

Yoast SEO Arama Konsolu Ayarı

Sosyal Ayarlar

Bu bölüme sosyal medya haberlarınızın bağlandılarını ekleyebilirsiniz.

yoast seo ayarları

Yoast SEO: Sosyal Ayarları

Arkadaşlar vermiş olduğum resimlerdeki ayarları aynen uyguladıysanız ayarlamalar bu kadardır yakında SEO uyumlu makale nasıl yazılır başlıklı bir makale hazırlayacağım takipte kalırsanız Makale için gerekli ayarları öğrenebilirsiniz.

Yorumlar 3

  1. Hasan 4 Kasım 2018
  2. Kaan 28 Ocak 2019
  3. Devrim 30 Ocak 2019

Yorum Yazın