Yoast SEO vs Rank Math SEO Karşılaştırma Hangisi Daha İyi

Yoast SEO ve Rank Math! – Yoast SEO, WordPress için en popüler olarak kullanılan eklentidir. 5 milyondan fazla aktif kuruluma sahiptir. En çok kullanılan ve çoğu blogcuların en güvendiği sağlam bir eklentidir.

Diğer tarafta ise MyThemesShop firmasının ürettiği Rank Math SEO eklentisi var. Eklentinin popülerliği Yoast ile karşılaştırdığımızda düşük olmasına rağmen, hakkında harika değerlendirmeler ve deneyimler oluştu.

Hangisini seçmeniz gerek? En çok kullanılan ve büyük bir kullanıcı tabanıyla popüler olan veya kullanışlı özelliklere sahip olanı mı?

SEO Neden Bu Kadar Önemlidir?

Google ve Bing gibi arama motorları, arama sonuçlarına göre en alakalı içerikleri bulmak ve sıralamak için arama algoritmaları kullanır. Bu kritik sonuçlar en üst sırada yer alan bir sitenin tarifiğin %70’ini almasıdır.

Bu nedenle sitenizi SERP’in (Arama Motorları Sonuç Sayfası) en üst sıralarında görmek istiyorsanız, içeriğinizi uygun bir şekilde optimize etmeniz gerekir.

Ancak bu durum çok zor olmak durumunda değildir ve WordPress kullanıcıları Yoast SEO veya Rank Math gibi SEO eklentilerini kullanarak bu süreci kolayca oluşturabilir.

Hangi WordPress SEO Eklentisini Kullanmalıyım?

Artılarını ve eksilerini görmek için Rank Math SEO Eklentisine karşı Yoast SEO’yu ele alalımi böylece hangi WordPress SEO eklentisinin sizin için en iyi olduğu konusunda bilinçli bir karar verebiliriz.

Yoast SEO vs Rank Math SEO inceleme

Eklentileri kurup etkinleştirdikten sonra WordPress paneli kenar çubuğunuzda yeni bir bölüm oluşacaktır. Burada eklentinin farklı ayarlarını yapabilir ve içeriğinizi organik trafik için yapılandırabilirsiniz.

Rank Math SEO kurulum sihirbazı

Rank Math eklentisini etkinleştirdikten sonra bir hesap oluşturmanızı ve web sitenize atamanızı ister. Ayrıca sorunsuz bir kurulum ve ayarları yapılandırmanız için bir kurulum sihirbazı başlatır.

Yoast SEO’da bir yapılandırma sihirbazı sunar ancak kullanıcı bunu manuel olarak etkinleştirmesi gerekir.

Yoast SEO Kurulum Sihirbazı

Genel olarak tüm amaç ve amaçlarla Rank Math, SEO ile ilgili deneyimi olmayan kullanıcılar için Yoast SEO ile karşılaştırıldığında daha çok kullanıcı dostudur.

Yoast SEO vs Rank Math Ayar Panosu

Kullanıcı arabirimi söz konusu olduğunda, Yoast SEO estetikten çok işlevselliğe önem verir. İyi tanımlanmış kategoriler altında özenle düzenlenmiş tüm seçeneklerle her şeyi kolayca halledebilirsiniz.

Ancak Yoast SEO ayar yapılandırma panosu, biraz basit ve sönük kaldığı gerçeğinide değiştirmiyor.

yoast seo ayar panosu

Rank Math SEO eklentisinin yalnızca modern görünmekle değil,  kullanıcı deneyimini de geliştiren görsel olarak çekici bir arayüzü vardır.

Yoast SEO’nun aksine daha çok özellik ve işlevsellik ile beraber gelir. Yoast’da ücret ödeyip sahip olabileceğiniz özellikler Rank Math ile ücretsiz sahip olabilirsiniz.

rank math modüles

Yoast SEO vs Rank Math Anahtar Kelime Aracı

Anahtar kelime aracı, içeriğinizi arama motorları için optimize etmenizi sağlayan en önemli faktörlerden biridir. Bir kullanıcı bir terimi aradığında içeriğinizin arama sonuçlarında görüneceği şekilde belirli bir anahtar kelime ile veya anahtar kelimeyle ilgili yazılarınızı ve sayfalarınızı optimize etmeniz gerekir.

yoast seo anahtar kelime

Yoast SEO içeriğiniz için anahtar kelime optimizasyonu olduğunda mükemmeldir. Ücretsiz versiyonunda içeriğinize tek bir anahtar kelime girebilirsiniz. Premium versiyonunda ancak birden fazla anahtar kelime girebilirsiniz.

rank math anahtar kelime

İşte burada Rank Math üstünlüğünü gösteriyor.  Rank Math SEO eklentisini kullanarak ücretsiz olarak en fazla 5 odak anahtar kelime girebilirsiniz.

Ayrıca Rank Math size otomatik olarak Google anahtar kelimelerini öneriyor. Bununla birlikte, yazınıza 5 farklı anahtar kelime optimize etmenizi sağlıyor.

Yoast SEO bu özellikten yoksundur ve bu özelliği Premium sürümünde bile sunmuyor.

Yoast SEO vs Rank Math SEO Schema.org Entegrasyonu

Rank Math ile Schema.org zengin snippet’leri, yıldız derecelendirmelerini doğrudan Google arama sonuçlarında etkinleştirmenize olanak sağlar. Bu özellik içeriğinizin öne çıkmasını sağlar ve tıklanma oranını artırır.

Yoast SEO eklentisinde bu özellik bulunmuyor farklı bir eklenti kullanarak bu özelliği kazana bilirsiniz.

rank math snippet

Bir SEO eklentisinde tüm gereksinimleri karşılayan tek bir eklenti, iki ayrı çözümle uğraşmaktan çok daha iyidir. Bu özellik Rank Maht’a Yoast’a göre bir başka avantaj sağlar.

Yoast SEO vs Rank Math Google Arama Konsolu Entegrasyonu

Rank Math, Google arama konsolu verilerinizi takip etmeyi süper kullanışlı kılar. Kurulum işleminde tek yapmanız gereken Gmail hesabını girmek ve doğrulamaktır. İlişkili hesabınızla Arama Konsolu verilerinizi WordPress panonuza getirir ve bu alandan istatistiklerinizi görebilirsiniz.

Yoast SEO Goole Arama Konsolu entegrasyonu sunmaktadır ancak verilerinizi WordPress Panonuzdan izlemeniz mümkün değildir.

Yoas SEO vs Rank Math Harici Bağlantı Yöneticisi

Yazınızda veya sitenizde harici bağlantılara nofollow etiketleri atamak yaygın bir uygulamadır. Sitenizin SEO puanını artırır.

rank math harici bağlantı nofollow

Rank Math eklentisi ile harici eklediğiniz bağlantılara otomatik olarak nofollow etiketi atayabilirsiniz. Yoast SEO eklentisi bu özelliği koymamıştır.

Yoast SEO vs Rank Math 301 Yönlendirme Modülü

Sitenizdeki kalıcı bağlantılar URL linkini değiştirirseniz arama motorları ve kullanıcılar içeriğe ulaşamaz ve bu Google için büyük bir sorun olarak görülür.

WordPress sitede olması gereken en iyi eklenti listenizde bir Yönlendirme eklentisi kullanmak zorunluluk haline geliyor. Rank Math ve Yoast SEO eklentisinde özel ve güçlü bir yönlendirme yöneticisi bulunuyor.

rank math yönlendirme modulu

Ancak Rank Math ücretsiz olarak bütün yönlendirme şekillerini sunuyor, ne yazık ki bu özelliği Yoast SEO Premium sürümünde mevcuttur.

Yoast SEO vs Rank Math İçerik Analizi

Her iki eklenti de içeriğinizi doğrudan WordPress yazı editöründen analiz eder ve SEO puanınızı etkileyecek değişiklikleri önerir.

Yoast SEO bu özelliği iki farklı şekilde ele alır. İçeriğin SEO analizini İYİ veya KÖTÜ şeklinde ayırır.

rank math - yoast seo seo puanı

Rank Math bu yönü daha işlevsel olarak ele alıyor. İçeriğinize 1’den 100’e kadar bir puan sıralaması yapar, ve yazınızı ne kadar iyi optimize ettiğiniz konusunda size yönergeler sunar. Yönergeleri açık ve ayrıntılı bir şekilde size listeler ve daha ayrıntılı işlem yapılmasını sağlar.

Yoast SEO vs Rank Math XML Site Haritası Modülü

XML sitemaps ( XML site harıtaları) , Arama motoru botları, web sitenizdeki içeriği yazıları, sayfaları uygun bir şekilde arama motoru veritabanında dizine almak için kullanılır.

XML site haritası olmadan bu botlar sitenizdeki içerikleri tarayamaz ve arama sonuçlarında içeriğiniz görünmez.

Yoast SEO ve Rank Math SEO eklentisi ile kolay bir şekilde XML site haritası oluşturabilirsiniz. Ayrıca Rank Math Site haritanızı yeni bir yazı yayınladığınızda Arama motorlarına ping atarak haber verir.

Yoast SEO vs Rank Math Analiz Aracı

SEO analiz aracı web sitenizin genel SEO puanı hakkında size detaylı bilgi verebilir. Sitenizde hangi alanların doğru hangi alanların iyileştirilmesi gerektiğini görmenize yardımcı olur.

Rank Math doğrudan WordPress panonuza entegre edilmiş kendine ait bir SEO analiz aracı vardır.

Ancak Yoast SEO’nun böyle bir işlevi yoktur ve web sitenizin SEO denetimini gerçekleştirmek için harici bir servis kullanır.

Yoast SEO mu? Rank Math mı?

Açık ara ilerde olan Rank Math SEO ücetsiz ve farklı özellikler sunuyor. Yoast SEO’da bu gibi özellikler yok değil ama çoğu özellik Premium sürüm ile veriliyor.

Bu seçenekleri göz önüne aldığınızda eğer Yoast SEO Premium kullanıcısıysanız, Rank Math’a geçmek gereksizdir. Tabi sizin terciğinize kalmış bir şeydir.

Bununla birlikte ücretsiz Yoast SEO sürümünü kullananlar, özellikle Rank Math eklentisini tercih etmelidir.

Yorum yapın