SEO Uyumlu Makale Yazmak: En Önemli Teknik Sırlar

SEO uyumlu makale yazmak! Günümüzde web sitesi açmak, siteler üzerinden para kazanmak veya pazarlamalar yapmak yaygın bir iş haline geldi. Peki Google gibi arama motorlarında sıralamanız ne durumda? En önemli soru bu, makalelerinizi SEO kurallarına ve arama motorlarının belirlediği kriterlerine göre yazıyormusunuz?

SEO kurallarına göre makale yazmak hakkında bir bilginiz yoksa kendi kullandığım SEO stratejisini ve Profesyonel blogcular tarafından uygulanan en iyi SEO tekniklerini bu makalemde sizlerle paylaşacağım. Yoast SEO eklentisini kullanarak uygulamalı şekilde SEO kurallarını öğreneceğiz.

Şimdi yazıya odaklanın ve önemli teknik bilgilere geçiş yapalım.

SEO Uyumlu Başlık Oluşturma

İlk olarak yazacak olduğunuz makalenizde en önemli ilk şey başlığınızı arama motorlarında, kullanıcılara etkileyici bir şekilde sunmak ve aranan anahtar kelimeleri kullanarak hazırlamak olacaktır.

Öreneğin; şuan yazmakta olduğum makalenin başlığını ele alalım;

Başlığım: SEO Uyumlu Makale Yazmak: En Önemli Teknik Sırlar

Bu başlığı yazmaya karar vermeden önce yaptığım ilk şey, anahtar kelime analizi yapmak oldu. Çünkü kullanıcılar Google’da anahtar kelimemi, arattığında Google benim başlığımda kullandığım anahtar kelimeyi göz önüne alarak üst sıralarda gösterecek.

Bu başlığı hazırlarken kullanıcıları nasıl etkileyeceğinizi de düşünmeniz gerek mesela başlığımın sonunda kullandığım En Önemli Teknik Sırlar ekini koyduğum gibi. Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar en çok tıklanan başlıklarda En kolay yöntem, En iyi ve En popüler gibi başlayan başlıklara daha çok tıklamışlardır.

Bunun nedeni kullanıcılar içeriğe hemen ulaşmak isterler ve en iyi, en kolay şekilde bilgiyi öğrenmek istediklerindendir. Bunu göz önünde bulundurmanız gerek ve başlıklarınızı bir kullanıcının gözüyle bakarak hazırlayın.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır ?

Yukarıda da anlattığım gibi anahtar kelime analizi başlıklarınızda çok önemlidir, kullanıcıların Google’da en çok aradıkları kelimeleri hesaplayarak bir başlık oluşturmanız gerekiyor, bunun için şu iki yöntemi kullanabilirsiniz.

1 yöntem: Google Kelime Analizi

Google’da en çok aranan kelimeyi yazacak olduğunuz başlığınız için analiz yapmak. Bu işlemi Google arama sayfasına girip düşündüğünüz başlığınızın hangi anahtar kelimeyle başlamasını hesaplamalısınız.

şöyle ki, şuan yazmakta olduğum bu konunun başlığına bir bakalım neden bu kelimeyle başladım.

google anahtar kelime
Google Anahtar Kelime Analizi

Gördüğünüz yöntemi sıklıkla kullanmaktayım ve yazdığım makalelerde çok etkili bir yöntem olarak kullanmaktayım.

düşündüğüm kelimeyi arama bölümüne yazarak 3 ___ alt tire ekliyorum ve aşağıda Google bana en çok aranan kelimeyi gösteriyor ve bu anahtar kelimeyle başlığıma başladım. Kullanıcılar seo uyumlu yazdığında benim başlığım ilk sıralarda çıkacaktır.

2 Yöntem: Anahtar Kelime Analiz Aracı

Bir diğer yöntem ise Anahtar kelime analiz sitelerini kullanmak Keywoord Tool sitesini ziyaret ederek kelimenizi yazıp aratma yaparak en çok aranılan anahtar kelimeyi bulabilirsiniz.

anahtar kelime analizi
KeywordTool – Anahtar Kelime Analizi

Kelimenizi yazarak aratma yaptığınızda site sizlere en çok aranan anahtar kelimeyi gösterir ve anahtar kelimeyi kullanarak başlığınızı oluşturabilirsiniz.

Başlığınızı bu yöntemleri kullanarak hazırlayabilirsiniz anahtar kelimenin öneminin yanı sıra başlığınızda kullanıcıları etkilemek için güzel kelimelerde kullanın yukarıdaki yazıda anlattığım gibi.

SEO Uyumlu Yazı / İçerik Oluşturma

Makale oluşturmak için başlıktan sonra en önemli şey oluşturacağınız içeriktir. İçeriğiniz ilk olarak özgün olmalıdır kopyala yapıştır yazıları Google sevmez ve ne kadar uğraşsanız da yazınız arama sonuçlarında üst sıralarda gözükmeyecektir.

Google’un yaptığı açıklamalarda yazı içeriği ne kadar özgün olarak yazılırsa arama sonuçlarında o kadar üst sıralarda çıkacağı yönündedir ve bu kanıtlanmıştır. Yazınızı kendiniz oluşturun ve kullanıcılar sizi sevsin sitenize tekrar geri dönüşüm kazanırsınız, bu sayede trafik artışı kazanmış olursunuz.

Makalenizi yazmaya başladığınızda makale içerisinde anahtar kelimenizi de kullanın ama bunu sakın abartmayın azı karar çoğu zarardır. Mesela yazı başlığınızda ki anahtar kelimeniz SEO uyumlu makele ise yazdığınız makalede bu anahtar kelimeyide kullanın.

Ayrıca sayfa içi link çıkışlarınıda kullanın sitenizde bağlantılı konular varsa makale içinde ilgili yazıya o konunun linkini ekleyin. Ardından konunuzla alakalı link çıkışlarıda yapmalısınız, konunuzla alakalı yardımcı olacak site bağlantısınıda eklemeyi unutmayın. Yukarıda size önerdiğim anahtar kelime analiz sitesi gibi.

Şunu unutmayın çok aşırı uzun konular yazıp sitenize gelen kullanıcıları yormayın, bu sitenizi olumsuz etkiler hepimiz uzun konulardan sıkılırız dimi. Önemli olan kısa bir şekilde makeleyi oluşturup bilgiyi açıkça aktarmaktır. Üst üste gereksiz cümleler yazarak kelime yığını hazırlayıp kullanıcıları sıkmayın.

Bu okuduğunuz yazının başlığına bakın ve yazdığım paragraflara dikkat edin kısa tutup boşluklar kullanarak sizi sıkmamaya çalışıyorum sizde bunu deneyin. SEO konusu o kadar uzun bir konudur ki ama sizlere kısa ve önemli olanları yazmaya çalışıyorum. Burayı da anladıysak şimdi başlık kullanımına geçelim.

Başlıkların Kullanımı

Yazdığınız makalelerde başlık kullanımı çok önemli rol oynar kullandığınız başlıkları sadece seo için değil kullanıcıların konuyu anlamaları içinde çok iyi kullanmanız gereklidir. Google başlık kullanımına çok dikkat eder ve arama sonuçlarını çok etkiler.

Başlıklarınızı şöyle kullanın;

H2 – En iyi Telefonlar

H3 – Akıllı telefonlar

H3 – Akılsız Telefonlar

H2 – Renkli Telefonlar

H3 – Kırmızı Telefonlar

H3 – Siyah Telefonlar

Neden böyle kullanacaksınız onuda anlatayım H1 başlığını temanız konu başlıklarında zaten kullanır. O yüzden siz konu içeriğinizde H2, H3 ve H4 başlıklarını kullanmalısınız. H3 başlığını kullandıktan sonra yeni bir başlık oluşturacağınızda tekrar H2 başlığıyla başlayabilirsiniz. Makalenizde 1,2 başlık kullanacaksanız sadece H3 başlığı yeterli olacaktır.

Resim Optimizasyonu

Makalenizi oluştururken kullanacağınız resimler konu ile ilgi açıklayıcı resimler olsun ve resimlere alt yazı ve  alternatif açıklama, alt tag kesinlikle eklemelisiniz. Google resimleri göremez ama siz resimlere bir açıklama ekleyerek Google’ın resimleri göremesi için yardımcı olabilirsiniz. Bu da sizin makale içine eklediğiniz resimleri ilgili arama sonuçlarında çıkmasını sağlayacaktır.

Resimlerinizi makalenize eklemeden önce resimlerinize konu ile akalı isimler verin, resimleriniz sayılardan veya belirsiz karakterler oluşmasın.

Örnek: Doğru: kırmızı-ayakkabılar.png şeklinde resimlerinize isim verin, SEO’ya uygun şekil.

Örnek: Yanlış: 1235kdnd.png bu şekil yanlıştır. Önemli SEO hatalarından biridir.

Resimlerinize isim yazarken aralara – ekleyin. bu resimlerinizin ne olduğuyla ilgili açıklaması olacaktır.

Resimlere nasıl açıklama ve Alt tag eklenir?

seo uyumlu makaleAlternatif Metin: Yeni bir resim ekleyeceğiniz zaman resmi yükledikten sonra Alternatif metin yazan kısma konunuzla alakalı kısa bir kelime girin. Bu yazı uzun olmamalıdır, yada resmin ne olduğuyla alakalı veya anahtar kelimenizi kullanın.

Alt Yazı: Alt yazı makale içinde resmin altında resim ile ilgili açıklama göstermenizi sağlar SEO açısından önemi çok yüksektir. Yukarıdaki eklediğim iki resime alt yazı girdim örnek olarak inceleyebilirsiniz.

Peki altyazı girmeseniz olurmu? olur arkadaşlar sakın kendinizi illaki seo diye kasmayın ama kesinlikle Alternatif metin girmek zorundasınız. Google bu şekilde resimlerinizi tanır.

Ben genellikle Makale içinde resimlere Altyazı eklemeye çalışırım açıklayıcı olsun ve SEO dostu olması için. Ama bazende eklemem gerektiği yere siz karar verin.

Ama kesinlikle unutmayın Alternatif metin yerine anahtar kelime yada resim ile ilgili bir kısa isim girin. Diğer alanları göz ardı edebilirsiniz genellikle kullanılmaz SEO’nuzuda kötü etkilemez. Bu anlattığım yöntemi uygulasanız size yeterli olacaktır. Öneçıkan görsel belirlerken de aynı yöntem uygulanır.

Buraya kadar size lazım olacak genel kurallardır şimdi Yoast SEO eklentisinin başlık, açıklama ve odak anahtar kelime çalışmasını yapalım, bakalım makalemizin sonuçları nasıl görünecek.

Yoast SEO Başlık, Açıklama ve Odak Anahtar Kelime Girme

Şimdi benim uyguladığım SEO kriterlerine ve size anlatmış olduğum kuralları uygulayarak bakalım Yoast SEO eklentisinden tam puan alabilmişmiyim.

seo uyumlu makale

Aldığım sonuçlar bu şekilde arkadaşlar Yeşil ışık, size anlatmış olduğum bilgileri ve yazdığım bu makaleyi inceleyerek sizde SEO uyumlu makale yazabilir arama sonuçlarında üst sıralara yerleşebilirsiniz. Umuyorum ki sizlere bu konuda yardımcı olmuşumdur.

Sorularınızı yorum bölümüne yazarsanız size yardımcı olabilirim.

Yorum yapın