WordPress Robots.txt SEO için Optimize Hazır Dosya

WordPress’e yeni başlayanların SEO için araştırmalarıda hızlanır ve Robots.txt dosyası hakkında nasıl düzenleme yapılacağı, nasıl oluşturulacağı hakkında çoğu kullanıcılar bilgi sahibi olmak ister. Bbu makalede sizlere Robots.txt dosyası nedir ve WordPress için Seo’ya uygun şekilde ideal bir robots.txt dosyası paylaşacağım.

Robots.txt Dosyası Nedir ?

Robots.txt, wordpress sitenizin Google gibi arama motoru botlarının sitenizde nasıl gezineceğini ve neleri dizine ekleyeceğini, neleri dizine eklemeyeceğini anlatmak için oluşturulan bir metin dosyasıdır.

Robots.txt WordPress sitenizin ana klasörü olarak bilinen kök dizine atılır.

Robots.txt Dosyasına İhtiyacınız Varmı ? 

Robots.txt dosyanız yoksa arama motorları sitenizin kök dizininde ne varsa bunları tarayıp dizine ekler. Ancak arama motorları hangi sayfaları ve hangi klasörleri taramaması gerektiğini söylemelisiniz.

Web siteniz büyüdükçe ve çok fazla içeriğiniz oluştukça sitenizi arama motorları nasıl taradığını ve dizine nasıl eklediği konusunda bilgi sahibi olmak istersiniz.

Google gibi arama motorlarının her web sitesi için bir tarama kotası vardır. Bu tarama sırasında sayfalarınızı taramayı tamamlayamazlarsa, başka bir gün geri dönüp kaldıkları yerden taramaya devam edeceklerdir.

Bundan şu anlam çıkıyor, web sitenizin dizine eklenme oranı yavaşlayabilir. Buna engel olmak için arama botlarının wordpress yönetici sayfalarınızı, eklenti dosyalarınızı ve tema klasörünüz gibi gereksiz dosyaları taramaya çalışmalarını engelleyerek düzeltebilirsiniz.

WordPress İçin İdeal Robots.txt Dosyası Nasıl olmalıdır ?

Popüler olarak ve profesyonel blogcular tarfından kullanılan robots.txt dosyası şöyledir.

User-Agent: *
Allow: /wp-content/uploads/
Disallow: /wp-content/plugins/
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /readme.html
Disallow: /refer/
 
Sitemap: https://www.alanadı.com/post-sitemap.xml
Sitemap: https://www.alanadı.com/page-sitemap.xml

Bu robots.txt dosyasında kullanılan terimlerin açıklaması şöyledir, WordPress sitemdeki resimleri ve resim dosyalarını indexle Google amca.

Ardından WordPress sitemdeki eklenti dosyalarını, yönetici alanımı, beni oku dosyalarını indexleme git buradan seni lanet böcek.

Ve devam ediyor robots.txt dosyası diyorki; bu adamın WordPress sitesindeki, site haritalarınıda indexle sizi gidi arama motoru örümcekleri.

Arkadaşlar WordPress için ideal ve SEO’ya uygun kullanılan, Robots.txt dosyası bu şekildedir bende kendi sitemde bu dosyayı kullanıyorum. Aşağıda size vereceğim hazır Robots.txt dosyasını sitenizin kök dizinine atarak sizinde bu şekilde bir robots.txt dosyanız olacaktır.

Hazır Robots.txt Dosyasını İndir

Dosyayı bilgisayarınıza indirin ve açın bildiğiniz bir metin dosyasıdır, sadece içindeki sitemap: yazan yere kendi sitenizin site haritası adresini ekleyin.

Örnek ; 

Sitemap: https://wpuzmanim.com/post-sitemap.xml 

Sitemap: https://wpuzmanim.com/page-sitemap.xml

Ayrıca şu makaleyide okuyabilirsiniz: Robots.txt Nedir Nasıl Oluşturulur ?

“WordPress Robots.txt SEO için Optimize Hazır Dosya” üzerine bir yorum

Yorum yapın