WordPress SEO Rehberi : Yeni Başlayanlar İçin

WordPress bilginizin iyileşmesi için SEO, web sitenize daha fazla trafik çekmek için çok SEO bilgisi çok önemlidir. Ne yazık ki çoğu WordPress SEO bilgisi, yeni kullanıcılar için çok zor bir tekniktir. Web sitenizin trafiğini artırma konusunda ciddi iseniz, ozman bu yazımdaki WordPress SEO rehberine çok dikkat etmeniz gerekir.

Bu rehberde WordPress SEO bilginizi geliştirmenize ve daha fazla organik trafik elde etmenize yardımcı olacak en iyi WordPress SEO ipuçlarını Paylaşacağız. WordPress’in SEO dostu olduğunu söyleyen uzmanlar duymuş olabilirsiniz. Aslında bir çok kişi bir blog veya bir web sitesi açmak için WordPress’i seçiyor.

WordPress, ürettiği kodun SEO için en uygun yazılımları takip ettiğinden emin olurken, SEO çalışmalarınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız gereken daha çok şey var. Bunu kolaylaştırmak için WordPress SEO rehberimizde yardımcı olacak bir içerik oluşturduk.

WordPress SEO Rehberi

WordPress için Optimizasyon yeni başlayanlar için korkutucu olabilir, bir kod yazılım uzmanı değilseniz eğer.

Ama endişelenmenize gerek yok karmaşık olmak zorunda değil temelleri öğrenmek için buradan başlayın ve ardından bunları kendi web sitenize uygulamaya başlayabilirsiniz.

SEO Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelen bir kısaltmadır. Web sitesi sahiplerinin arama motorlarında daha yüksek sıralara göre daha fazla trafik elde etmek için kullandıkları bir stratejidir.

Kullanıcılar, yazdığınız konular için web’de arama yaptığında, arama motoru için optimize edilmiş içeriğiniz arama sonuçlarında ilk başlarda görünür ve web sitenize daha fazla kişi tıklar.

SEO Neden Önemlidir ?

Arama motorları çoğu web sitesi için çoğunlukla en çok trafik kaynağıdır.

Google ve diğer arama motorları, arama sonuçlarında sayfaları uygun şekilde tarama ve sıralamak için gelişmiş algoritmalar kullanır. Ancak bu algortmalar mükemmel değildir ! içeriğinizin neyle ilgili olduğunu anlamak için hala yardıma ihtiyacınız var.

İçeriğiniz optimize edilmediyse, arama motorları bunu nasıl sıralayacağını bilmez. Kullanıcılar yazdığınız konuları aradığında, web siteniz arama sonuçlarında görünmez ve tüm bu trafiği kaçırırsınız.

Web site sahiplerinin, web sitelerinin arama motorları için daha kolay hale getirmeleri arama trafiğini en üst düzeye çıkarabilmeleri için gerçekten çok önemlidir.

WordPress SEO’nun Temelleri

SEO teknik olabilir, ama olması gerekmiyor. Sadece sitenizi optimize etmek için bir kaç temel SEO ipuçlarını öğrenmek, web sitenizin trafiğinde fark edilir bir destek sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki teknikleri kullanmak için teknik bir deha olmak zorunda değilsiniz. Eğer zaten WordPress kullanıyorsanız, ne gerekiyorsa var!

Web sitenizi optimize etmeye başlayalım.

Sitenizin Görünürlük Ayarlarını Kontrol Edin

WordPress, web sitenizi arama motorlarından gizlemek için yerleşik bir seçenek ile gelir. Bu seçeneğin amacı, herkese açık olmaya hazır olmadan önce web sitenizde çalışmalar yapmak.

Ancak, bazen bu seçenek yanlışlıkla işaretlenebilir ve web sitenizi arama motorlarına ulaşamaz hale gelir.

Web siteniz arama sonuçlarında görünmüyorsa, yapmanız gereken ilk şey bu seçeneğin işaretli olmadığından emin olmaktır.

WordPress sitenizin Yönetici paneline giriş yapın ve Ayarlar >Okuma sayfasını kontrol edin.

wordpress seo rehberi
WordPress SEO Rehberi Giriş

Arama Motorlarının bu siteyi indexlemelerine engel olmaya çalış kutucuğunun işaretli olmadığından emin olun.

WordPress SEO Dostu URL Yapılarını Kullanma

SEO dostu URL’ler sayfanın içeriğini açık bir şekilde açıklayan kelimeler içerir ve hem insanlar hemde arama motorları tarafından kolayca okunabilir.

SEO dostu URL’lerin bazı Örnekleri:

https://www.wpuzmanim.com/wordpress-seo/

https://www.wpuzmanim.com/en-iyi-wordpress-eklentileri/

Bu URL’lerin okunabilir olduğuna ve kullanıcıların URL metnine bakarak sayfada göreceklerini tahmin edebileceğine dikkat edin.

Seo dostu olmayan bir URL nasıl görünür?

https://www.wpuzmanim.com/?p=10234

https://wpuzmanim.com/archives/321

Bu URL’lerin içeriğe ilişkin olmayan numara ve karakterler kullanıldığında, kullanıcıların URL’ye bakarak sayfada ne bulacaklarını tahmin edemezler.

SEO dostu permalink yapısını kullanarak arama sonuçlarında daha iyi pozisyonlar elde etme şansınızı artırır.

WordPress sitenizin kalıcı bağlantılar yapsını kontrol edip güncelleyebilirsiniz.

Ayarlar >Kalıcı Bağlantılar sayfasına bakmanız gerekir. buradan resimde gösterildiği şekilde yapıp kayıt edebilirsiniz.

WordPress SEO Rehberi Kalıcı Bağlantılar
WordPress SEO Rehberi Kalıcı Bağlantılar

Not: Web siteniz eğerki 6 ay veya daha uzun süredir aktifse Numaralar seçeneğini kullanmadığınız sürece, Kalıcı bağlantılar ayarlarınızı değiştirmeyin kullanmaya devam edin.

Kalıcı bağlantılar yapınızı değiştirerek tüm sosyal medya paylaşımınızı kaybedecek ve mevcut seo sıralamanızı kaybedersiniz.

Eğerki Kalıcı bağlantılar ayarınız numaralar seçeneği ile kullanmışsanız profesyonel bir kişi bulup yönlendirme yaptırabilirsiniz. Tabiki riskleri atlatmış olmazsınız.

Site URL Adresi Yapısı

Web sitenize yeni başlıyorsanız, sitenizin URL’sinde (http://www.siteadresiniz.com) veya www olmayan (http://siteadresiniz.com)  kullanmak isteyip istemediğinizi seçmeniz gerekir.

Yeni başlayan birisi için en ideali bu adresdir – http://siteadresiniz.com Aşağıdaki resim örenek olarak verilmiştir siz https:// başlayarak adresini eklemeyin siz http:// olarak ayarların bu konuyu ilerleyen zamanlarda öğreneceksiniz.

Tercihinizi Ayarlar > Genel sayfasına giderek URL’nizi hem WordPress Adresi (URL) hemde Site Adresi alanlarına ekleyin.

WordPress SEO Rehberi Genel Ayarlar
WordPress SEO Rehberi Genel Ayarlar

Yeni başlayanlar için 1’inci Rehber budur, bundan sonra ki adım Yoast SEO eklentisini kurup Ayarlarını yapılandırmak olacaktır. Yoast SEO eklenti hakkında bilgi almak için ve nasıl yapılacağını öğrenmek için şuraya tıklayın. Yoast SEO Ayarları ve Kurulumu.

Yorum yapın