Blog Yazılarınız İçin Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Blog yazılarınıza bir anlatım veya bir tanıtım görüntüsü eklemek için bunun bir kolay yolunu, birde görüntü kalitesinin iyi olmasını istersiniz. WordPress Blog sitenizde görüntü boyutları çok önemli olduğundan bu işlemin bir doğru yolunu istiyorsanız bu yazımda sizlere kolay ve hızlı bir yöntemini anlatacağım.

Blog Yazılarınız İçin Ekran Görüntüsü (Screenshot) Alma

Ekran görüntüsü almanın birçok farklı yolu vardır, en basiti bunu klavye üzerinden Ctrl + Print Scr veya FN + Print Scr tuşlarına basarak windowsun kendi özelliğini kullanarak yapmakdır.

Aldığınız görüntüyü bir fotoğraf düzenleme editöründe düzenleyerek Blog sitenizde yayınlarsınız ama burda kaybolan görüntü kalitesi vardır, buda blog sitenizin kullanıcıları için kötü bir görünüme sebeb verir. Sizlere bu işlemi kolaylaştıracak bir yöntem hazırladım.

CloudApp Programı Kullanarak Ekran Görüntüsü (ScreenShot) Almak

CloudApp programı popüler olarak kullanılan ekran yakalama programıdır. Bilgisayarınızda kolay bir şekilde ekran görüntüsü almanızı sağlar. Program ekran görüntülerini otomatik olarak panoya kaydeder, bu şekilde aldığınız ekran görüntülerini yönetebilir ve WordPress blog sitenizde paylaşabilirsiniz.

CloudApp programını bilgisayarınıza kurdukdan sonra ekran görüntüsünü yakalamak için Alt + Shift + 5 tuşlarına basabilir veya masa üstünüzde sağ alt köşedeki saatin yanında çıkan simgesine tıklayarak ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Programın başka bir güzelliği ise yakaladığınız ekran görüntülerini kendi bulut sunucusuna yükler ve isterseniz ekran görüntüsünü masa üstüne indirebilir. Ayrıca sizin için bir kısaltılmış link oluşturup bu linkleri kullanarak sitenize ekran görüntüsünü yüklemeden bu kod aracılığı ile paylaşım yapabilirsiniz.

CloudApp Nasıl Kullanılır.

  1. İlk önce buradan; CloudApp programını sitesinin en elt bölümünden Windows için sunulan sürümünü indirin. Mac kullanıcısı iseniz Mac sürümünü indirin.
  2. İndirdiğiniz programı bilgisayarınıza kurun ve masa üstünüzde sağ alt köşede saatin yanında programın simgesine tıklayın, açılan ekrandan üyelik işleminizi yapın. Bu size hem programı kullandıracak hem yakaladığınız ekran görüntülerini bulut sunucusuna depo edecek. Bu işlemi site üzerinden’de yapabilirsiniz.
  3. Üyelik işlemini tamamladıktan sonra program şöyle açılacaktır.

Blog Yazılarınız İçin Screenshot

Şimdi program açıldığına göre ekran görüntüsü almaya başlayabilirsiniz. isterseniz Alt + Shift + 5 tuşlarına basarak ekran görüntüsünü alabilirsiniz, bu tuş kombinasyonunu programın ayar bölümünden değişebilirsiniz veya program üzerinde görünen Screenshot butonuna basarak işleminizi yapabilirsiniz. Programın hoşuma giden özelliği ekran görüntüsünü kırparak ve görüntü ölçeğini görerek seçim yapmak oldu.

Ekran görüntüsünü aldınız diyelim bu görüntüyü masa üstüne nasıl aktaracaksınız ? onuda şöyle yapıyoruz; 3 nokta görünen yere tıklayın ve Save as yapıp görüntüyü masa üstüne kaydedin.

blog yazılarınız için ekran görüntüsü alma

İşlem bu kadar arkadaşlar çok basit ve çok hoşunuza gideceğine eminim. Program ekran video kaydı ve gif oluşturma özelliğine sahiptir.

“Blog Yazılarınız İçin Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın