Cloudflare CDN Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır?

Cloudflare CDN hizmetini kullanmak istermisiniz? WordPress sitelerde hız çok önemlidir, sitenizin hızı ne kadar iyiyse Google ve diğer arama motorlarındaki sıralamanız o kadar yükselecektir ve sitenizin SEO‘suna önemli ölçüde katkısı vardır.

Hız demişken sadece bunlarla kalmaz sitenizin sayfa açılış hızları ne kadar iyiyse sitenize gelen kullanıcılara da özel bir kullanıcı deneyimi yaşatmış olursunuz ve bu size geri dönüşüm sağlamış olacaktır.Kullanıcılar yavaş açılan sitelerden sıkılıp o siteyi terk eder ve ne kadar iyi bir içerik sunsanız da başarı yakalama oranınız düşük olacaktır.

CDN hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, önceden yazmış olduğum en iyi CDN servisleri makalesinde anlatmış olduğum konuyu inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu gün sizlere bu makalede Cloudflare üzerinden ücretsiz olarak sunulan CDN hizmetinin WordPress sitenize kurulumunu ve ayarlarını göstereceğim. Bu kurulumu diğer proje sitemde test edip, bütün ayarlamalarını yaparak tecrübe ile sizlere aktaracağım.

Cloudflare CDN Nedir?

Cloudflare, wordpress siteniz için bir güvenlik duvarı oluşturan, DDoS saldırılarına karşı güvenlik sağlayan ve sitenizin statik yapısını kendi sunucularında ön bellekleyen bir web uygulamasıdır. Cloudflare sitenize gelen kullanıcılara en yakın konumlardan içeriği sunarak sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Böylece kendi sunucunuza fazla bir yük binmeden siteniz daha hızlı ve daha iyi performans sağlar. Sitenize ne kadar fazla erişim olursa olsun bant genişliğini önemli ölçüde azaltır. Eğer sunucuzda bir arıza oluşur iletişim koparsa Cloudflare sitenizi ön bellekte tutarak kullanıcılara sitenizin ön belleği gösterir, bu sayede siteniz kesintiye uğramadan kullanıcılar sitenize erişebilecektir.

Cloudflare CDN Kurulumu

Adım 1: İlk olarak Cloudflare sitesine üye olmanız gerekiyor buraya tıklayarak üyelik sayfasına giriş yapın, e-mail adresinizi ve bir şifre belirleyerek üyeliğinizi tamamlayın.

cloudflare cdn kurulumu

 

Adım 2: Create Account’a tıkladıktan sonra karşınıza açılan sayfaya alan adınızı yazın ve Add Site‘ye tıklayın. Alan adınızı başında http, https ve www olmadan ekleyeceksiniz.

cloudflare cdn kurulumu

 

Adım 3: Add Site’ye tıkladıktan sonra sitenizin DNS taramasını yapacak biraz bekledikten sonra bilgilendirme ekranı karşınıza gelecek Next yapıp kuruluma devam edin.

cloudflare dns taraması

 

Adım 4: Karşınıza plan şeçim ekranı gelecek burada Free yazan planın üzerine gelip tıklayın ve Confirm Plan‘a tıklayın. Sonrasında bilgilendirme kutucuğu açılacak ve size bu plan 1 web sitesi içindir diye bilgi verecek Confirm‘e tıklayıp devam edin.

cloudflare cdn ücretsiz plan

 

Adım 5: Karşınıza çıkan sayfada, size sitenizin DNS kayıtlarını gösterecektir burada hiç bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Turuncu renkte gösterdiği bulutlar cloudflare sunucuları üzerinden aktarılacak olandır. Gri renkte gösterdiği bulutlar doğrudan sizin sunucunuzdan aktarılacak kayıtlardır. Continue‘ye tıklayıp devam edin.

cloudflare dns kaydı

 

Adım 6: Geldik şimdi kuru fasulyenin faydalarına, arkadaşlar karşına gelen ekranda size yeni DNS yani nameserver verecektir. Bunları sizin kendi nameserverlarınızla değişmenizi isteyecektir.

cloudflare kurulumu nameserver

Bu iki nameserver bağlantısını kopyalayıp hosting firmanızın sitesine gidip name server’larınızı bunlarla değişmek zorundasınız. Bu işlemi sizlere kendi hosting firmam Turhost üzerinden nasıl yapılacağını göstereceğim.

Cloudflare NameServer DNS Değişimi

İlk olarak Hosting firmanızın sitesine gidin ve kullanıcı adı ve parolanızı girerek yönetim panelinize erşin ardından Alan adları › Alan adı listesine tıklayın.

Karşınıza alan adınız çıkacak üzerine tıklayarak sol tarafta bulunan sekmelerde İsim sunucuları / NS‘ye tıklayın.

cloudflare name server değişimi

 

Nameserverları değiştikden sonra tekrar cloudflare sitesine dönerek Continue‘ye tıklayın. Cloudflare değişikliği 10 dk bazende 24 saat içerisinde algılayacaktır ve cloudflare ekranında name serverlar yeşil renkte olacaktır. o tanıya dursun biz cloudflare’nin ayarlarlarını yapmaya başlayalım.

Cloudflare CDN Ayarları

CND kurulumu gerçekleştirdik şimdi sitenizin ön bellekleme ayarlarını ve SSL sertifika ayarlamalarını yapmalıyız bu adımlar en önemli noktalardır dikkatle adımları takip ediniz.

Adım 1: Cloudflare yönetim panelinizden Speed‘e tıklayın ve ayarları aşağıdaki resimdeki gibi yapın.

cloudflare speed ayarları

 

Bu ayarları yaptıktan sonra şimdi sayfa kuralları oluşturmamız gerekiyor bu adımlar çok önemlidir. WP Rocket gibi cache eklentilerinde hatalar oluşmaması için bu sayfa kurallarını yapmamız gerekiyor.

Adım 2: Yönetim panelinizden Page Rules‘e tıklayın ve ardından Create Page Rule‘ye tıklayın.

cloudflare page rules ayarı

 

Adım 3: Karşınıza gelen kutucuğa alanadınız.com/wp-admin* yazın ve altta bulunan add a Setting‘ e tıklayarık aşağıdaki resimdeki gibi blogları oluşturun, ayarlarını gösterildiği şekilde yaptıktan sonra Save and Deploy‘a tıklayın.

cloudflare page rule wp-admin

 

Adım 4: Üstteki gibi tekrar aynı şekilde bir kural oluşturacağız aşağıda ki resimdeki gibi ayarlamalarınızı yapın.

cloudflare wp preview

 

Adım 5: Ayarları yaptıktan sonra ayarlamalarınız şöyle gözükecektir eğer ayarlarınız aşağıdaki gibi görünüyorsa her şey tamam demektir.

cloudflare page rules sonuç

 

Adım 6: Tüm ayarlamaları yaptık arkadaşlar şimdi Caching sekmesine tıklayın ve Purge Everything‘e tıklayıp ön belleği temizleyip işlemi sonlandırabiliriz.

cloudflare caching ayarı

 

Cloudflare SSL Ayarları

Şimdi ki adım eğer sitenizde bir SSL sertifikası kullanıyorsanız SSL sertifikanızın geçerli olmasını sağlamaktır. Bu işlem için Cloudflare yönetim panelinizden Crypto sekmesine tıklayıp aşağıdaki resimdeki gibi ayarlamanızı yapın.

cloudflare ssl ayarı

Tüm işlemler bu şekildedir arkadaşlar bu işlemlerin geçerli olması 24 saat sürebilir, bazı kullanıcılar bu zaman sırasında sitenize erişemeyebilir.

“Cloudflare CDN Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır?” üzerine 10 yorum

 1. Açık ara en iyi anlatım olmuş. Cloudflare CDN kurulum ve bunun hangi hosting üzerinden (TURHOST) nasıl olacağına dair bu yazı için teşekkürler.

  Cevapla
 2. Merhabalar hocam,

  Resimleri, css,js ve diğer içerikleri nasıl cdn.siteadresi.com adresinden çağırabiliriz ?

  Birde cdn adresinin siteadresi.com veya cdn.siteadresi.com olması arasında bir fark varmıdır ?

  Cevapla
  • Eğer sunucunuza SSL kurulu ise herhangi bir problem olmaması gerekiyor. Ayarları tekrar bir gözden geçirin derim.

   Cevapla

Yorum yapın