KeyCDN WordPress Kurulumu ve Ayarları

WordPress sitenizi hızlandırmak mı istiyorsunuz? WordPress siteniz için bütün performans ipuçlarını daha önce denediyseniz, sitenizi hızlandırmanın başka bir yolu da içerik dağıtım ağın (CDN) entegre etmektir.

Bu makalede, KeyCDN kullanarak kendi WordPress CDN‘nizi nasıl ayarlıyacağınızı adım adım anlatacağım. KeyCDN ücretli bir servis olmasına rağmen kredi kartı gerektirmeden 30 günlük ücretsiz deneme sunuyor.

CDN Kullanmak Sitenizi Nasıl Hızlandırır?

Bir ziyaretçi sitenize girmeye çalıştığında, dünyanın neresinde olursa olsun sitenizin tüm statik dosyalarını, verilerini sunucunuzdan indirmeleri gerekir. Sitenize Almanyadaki bir ziyaretçi girdiğinde, verilerinizi türkiyede ki sunucunuzdan indireceğinden sayfa açılış hızınız yavaşlayacaktır.

CDN’ler verilerinizi dünya genelinde ki sunuculara depolayarak (önbellek yaparak) bu durumu değiştirir. Bu yüzden sitenizin verilerini Türkiye’den indirmek zorunda kalmadan Almanyadaki sunucudan alacaktır. Bu işlem daha hızlı sayfa yükleme süresi ve daha iyi kullanıcı deneyimi sunacaktır.

KeyCDN Kurulumu

WordPress için KeyCDN kurma işlemi oldukça basittir. W3 Total Cache ve WP Rocket benzeri Cache eklentisi kullanıyorsanız KeyCDN’yi nasıl aktif edebileceğinizi bu rehberde sizlere anlatacağım. Eğer Cache eklentisi kullanmıyorsanız CDN Enabler eklentisini kullanarak nasıl yapacağınızı göstereceğim..

Hadi başlayalım..

1. KeyCDN’ye Kaydolun

KeyCDN’yi kullanabilmek için ilk olarak KeyCDN‘ye gidip bir hesap açmanız gerekiyor. Kredi kartına gerek kalmadan 30 gün ücretsiz kullanabilirsiniz.

keycdn üyelik

E-posta adresinize bir doğrulama bağlantısı gönderilecek devam etmeden önce doğrulama işlemini tamamlayın. Bu işlem hesabınızı etkinleştirecektir.

2. Bölge Oluşturun

Bölge oluşturmak acemi iseniz bu terim size biraz garip gelebilir. Kafanızın karıştığını biliyorum.

Asıl anlamı, KeyCDN sitenizdeki resimleri ve dosyaları kendi sunucularına kopyalayıp oradan dağıtım işlemini yapacaktır.

Tamam bunu yapmak için Zones tıklayın:

wordpress keycdn kurulumu- zones

Ardından Bölgeniz için ayrıntıları girmeniz gerekir:

wordpress keycdn kurulumu - zones add

• Zone Name: küçük harf olacak şekilde cdn adınızı girin, cdn adı ekiniz olacaktır.

• Zone Status: Etkin olduğundan emin olun. (Varsayılan)

• Zone Type: Pull olarak ayarladığınızdan emin olun. (Varsayılan)

• Origin URL: Web sitenizin temel URL adresini girin.

Her şeyi girdikten sonra Save butonuna tıklayın.

Daha sonra çayınızı yudumlamaya başlayın, KeyCDN dosyalarınızı kendi sunucusuna çekmeye başlayacaktır.

wordpress keycdn kurulumu

Zone URL‘ye özellikle dikkat edin bir sonraki adım için ihtiyacımız olacak, bir yere kopyalayın.

3. KeyCDN’yi W3 Total Cache ile Kullanma

Zones işlemi 5 dakika içinde tamamlanacaktır sayfayı yenileyin, deplaying bildirimi active olarak değişecektir.

KeyCDN’yi WordPress sitenize bağlamaya hazırmısınız…

ilk önce W3 Total Cache ile nasıl yapılacağını göstereceğim. Ardından KeyCDN’nin CDN Enabler, kendi eklentisi ile nasıl yapılacağını anlatacağım.

W3 Total Cache eklentisi kullanıyorsanız Performance → General Settings‘e gidin ve CDN bölümünü bulun CDN’yi etkinleştirin ve Generic Mirror‘u seçin.

wordpress keycdn - w3 total cache kurulumu

Ayarlarınızı kaydettiğinizden emin olun. Ardından Performance → CDN‘ye gidin. Configuration‘ gidin ve Zones URL’nizi girin unutmayın önceki adımda kopyaladığımız adres olacak. SSL kullanıyorsanız kopyaladığınız Zone URL‘nizin başına https:// ekleyip girin.

keycdn w3 total cache kurulumu

SSL Support: ayarını varsayılan olarak bırakabilirsiniz. Ardından ayarlarınızı kaydedin KeyCDN hemen çalışmaya başlayacaktır.

4. KeyCDN’yi CDN Enabler ile Kullanma

W3 Total Cache eklentisi veya başka bir Cache eklentisi kullanmıyorsanız CDN Enabler eklentisini kullanabilirsiniz.

Ücretsiz bir eklenti olduğundan eklentiyi ekletiler panonuzdan indirip kullanabilirsiniz.

wordpress keycdn kurulumu - CDN Enabler

Eklentiyi etkinleştirin ve Ayarlar → CDN Enabler‘e tıklayın.

wordpress keycdn - cdn enabler kurulumu

CDN URL: kopyaladığınız Zone URL’nizi girn SSL kullanıyorsanız https//yazdıkdan sonra URL’nizi girin.

Örnek verecek olursak Zone URL’niz: wpuzmanim-10b40.kxcdn.com bu şekilde SSL kullanıyorsanız https://wpuzmanim-10b40.kxcdn.com bu şekilde girin ve en alttaki CDN HTTPS kurucuğunu seçin.

Son Düşünceler:

KeyCDN kurulumu çok basit ve sadece 5 dakikanızı alır sitenizin hızını son derece artırabilir ve saldırılara karşı korur.  Web sitenizdeki bütün resimleri ve dosyaları kendi sunucusuna çekip sitenize giren kullanıcılara nereden girerseler en yakın sunucudan dosyaları sunar ve sitenizin hızını artırır.

“KeyCDN WordPress Kurulumu ve Ayarları” üzerine 2 yorum

Yorum yapın