WordPress 301 URL Yönlendirme Nasıl Yapılır?

WordPress 301 URL yönlendirme kullanmanın ilk nedeni sitenizin veya sitenizdeki bir sayfanızın başka bir URL’ye taşınmasıdır. Yanlış yapılandırılmış bir yazınızın yada sayfanızın URL bağlantısını başka bir URL bağlantısına kolayca taşımanız için bu makalede sizlere Redirection eklentisini kullanarak bu işlemi nasıl yapacağınızı anlatacağım.

WordPress 301 URL Yönlendirme Nedir?

301 yönlendirmeleri kullanmanın birinci nedeni sitenizin veya sitenizdeki bir yazının yada başka bir sayfa bağlantısının başka bir URL’ye taşınması işleminde kullanılır. Yazınızın veya sayfanızın kalıcı bağlantılarını değiştirmeyi düşünüyorsanız kesinlikle bir 301 yönlendirmesi oluşturmanız gereklidir.

Neden yönlendirme yapmalıyım derseniz çünkü bir bağlantınızı değiştirirseniz bir kullanıcı Google sonuçlarında çıkan başlığınıza tıkladığında 404 hata sayfası ile karşılaşır ve o yazınıza ulaşamaz. Bu sorun sitenizin SEO’sunu kötü yönde etkileyebileceğinden arama motorlarındaki sıralamanızı da kötü yönde incitebilir.

Bu nedenlerden ötürü WordPress’te 301 yönlendirmeleri yapmanız arama motorlarına ulaşmaya çalıştıkları sayfanın kalıcı olarak yeni bir bağlantıya taşındığını söylemenizi sağlar. Ardından eski sayfanızın tüm trafiğini ve SEO güçünü yeni sayfanıza sıralama kaybetmeden aktarır.

Yönlendirme nedenlerini ve ne zaman yapılacağı hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi WordPress 301 yönlendirmesi nasıl yapılacağına bakalım.

Redirection Eklentisi ile WordPress 301 URL Yönlendirme

wordpress 301 url yönlendirme
WordPress 301 URL Yönlendirme: Redirection Eklentisi

İlk olarak eklentiyi indirip WordPress’inize kurmanız gerekecek bunun için WordPress Panelinden: Eklentiler →Yeni ekle‘ye tıklayıp arama kutucuğuna Redirection yazıp eklentiyi bulun ardından kurulum ve etkinleştirme işlemini tamamlayın. WordPress eklenti kurulumu hakkında bilginiz yoksa: WordPress Eklenti Nasıl Kurulur?: 3 Farklı Yöntem makalesine bakabilirsiniz.

Eklenti kurulum işlemini tamamladıktan sonra WordPress Panelinizden; Araçlar → Redirection‘a tıklayın ve adımları aşağıdaki resimlere bakarak tamamlayın.

Adım 1:

wordpress 301 url yönlendirme

Adım 2:

wordpress url yönlendirme

Adım 3:

wordpress url yönlendirme

Adım 4:

wordpress 301 url yönlendirme

Ayarları yapılandırdıktan sonra karşınıza gelecek olan bu sayfada resimde gösterdiğim gibi eski URL’nizi yönlendirecek olduğunuz yeni URL’nizi girerek Add Redirect butonuna tıklayıp yönlendirmenizi oluşturabilirsiniz.

İlk başta yaptığımız ayarlarda sitenizdeki tüm URL’leri eklenti tarama işlemi yaptı, yeni yazılarınızın URL yapısını değişirseniz eğer yeni belirlediğiniz URL’ye eklenti otomatik olarak yönlendirme yapacaktır.

404s sekmesine tıklayarak sitenizdeki bütün ulaşılamayan bağlantıları görebilirsiniz ve yeniden yönlendirmek için yukarıdaki işlemi yapabilirsiniz.

 

Yorum yapın