WordPress AMP Kurulumu Resimli ve Detaylı Anlatım

WordPress AMP Kurulumu: Google AMP hızlandırılmış Mobil sayfalar anlamına gelir, Google ve Twitter gibi şirketler tarafından desteklenen bir girişimdir. Projenin amacı, mobil içerikli kullanıcılar için web içeriğinin daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Google AMP Nedir ?

Normalde temanız mobil destekli olsa bile genelde sayfa açılışları yavaştır. İçerik açısından zengin sayfalara sahip bir siteye sahibiyseniz ne kadar sitenizi hızlandırmaya yönelik işlemler yapsanızda buna rağmen sayfalarınızın yüklenmesi bir kaç saniye sürer.

Hızlandırılmış Mobil sayfalar yani AMP minumum HTML ve sınırlı olarak Javascript kullanır. Bu içeriği Google AMP ön belleğinde barındırılmasına izin verir, bu ön belleğe alınmış AMP sürümü arama sonuçlarında kullanıcılar bağlantınıza tıkladıkları anda kullanıcılara en hızlı şekilde sunulur.

Çoğu SEO uzmanlarına göre, Google AMP sürümünü kullanan siteleri arama sonuçlarında en üst sıralara taşıyor ve bu kanıtlanmış bir gerçektir.

AMP Kurulumunda kullanacak olduğumuz eklenti WP için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar eklentisidir, neden bu eklenti derseniz size aşağıda eklenti hakkında kısa bir bilgi vereceğim

WP için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Eklentisi

Bu eklentiyi kullanma sebebimiz şu olacaktır; Google’un kendi AMP eklentisi özelleştirmelere kapalıdır, sadece yazılarınızı ve sayfalarınızı AMP sürümü olarak kullanır. Herhangi bir özelleştirme özelliği sunmaz.

Kullanacağımız WP için AMP eklentisi üst seviye bir AMP eklentisidir, çünkü her şeyi istediğiniz şekilde yapılandıra bilirsiniz Google Adsense reklamlarınızı entegre ederek para kazanmaya devam edebilirsiniz, dil çevirisi yapabilir menüler oluşturabilir, SEO ayarlarınızı yapabilirsiniz, ayarlarını yaparken eklentinin güzel yanlarını kendiniz göreceksiniz.

WordPress için AMP -Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Kurulumu

wordpress amp kurulumu
WordPress için AMP Eklentisi Kurulumu

WordPress admin Panelinizden Eklentiler Yeni ekleye tıklayın, ardından arama kutucuğuna AMP yazın, eklentiyi bulun ve Hemen yükle’ye tıklayın yükleme tamamlandığında Etkinleştir’e tıklayıp kurulum işlemini gerçekleştirin.

Eklenti kurulumu hakkında bilgi sahibi değilseniz; Eklenti kurulum rehberini okuya bilirsiniz.

WordPress için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Ayarları

Eklenti kurulumunu başarıyla gerçekleştirdikten sonra WordPress admin panelinizde AMP sekmesi görülecektir. Şimdi bütün ayarları yapmaya başlayacağız her sekmenin ne olduğunu ve ayarlarının nasıl yapılacağını sizlere tek tek anlatacağım.

Settings: General

WP için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar – Genel Ayarı

Settings sekmesi altında General ayarlarında sitenizin AMP versiyonu için bir logo yükleyip hangi sayfaların AMP versiyonu olmasını seçiyoruz resimde görüldüğü gibi aynen ayarlarınızı yapın.

Settings: Advertisement Ayarı

wp için amp advertisement ayarı
WP için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar – Google Adsense Ayarı

Settings sekmesi altında Advertisement ayarlarında AMP sürümünüz Google Adsense reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için resimde ilk başta gösterildiği gibi Google Adsense kodunuzun içindeki ca-pub ve AD Slot kodu yapıştırmanız yeterli her bölüm için aynı işlem yapılır.

Settings: SEO Ayarı

wp için amp seo ayarı
WP için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar – SEO Ayarı

SEO ayarlarında eklenti ile gelen destekle Yoast SEO eklentinizin ayarlarını AMP sürümünde kullanabiliyorsunuz. Başka hiç bir ayar yapmanıza gerek yoktur. Resimdeki ayarlamaları aynen yapın.

Settings: Performance Ayarı

wp için amp performance ayarı
WP için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar – Performance Ayarı

Minify, ayarını etkimleştirerek AMP sürümünüzdeki sayfa hızlarını ve yükleme sürelerini hızlandırabilirsiniz.

Settings: Analiz Ayarı

wp için amp analiz ayarı
WP için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar – Analiz Ayarı

Google Analytics seçimini etkinleştirip izleme kodunuzu ekleyip AMP sürümünüz için Analiz durumunu kontrol edebilirsiniz. Diğer seçeneklerdeki analiz sitelerinden birini kullanıyorsanız aynı şekilde yapabilirsiniz.

Settings: Translation Panel

wp için amp translation ayari
WP için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar – Translation Panel

Bu sekmedeki AMP sürümünüzdeki ingilizce yazıları türkçe’ye çevireceksiniz.

Design: Themes

wp for amp theme ayarı
WP için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar- Themes

Design ayarları altında bulunan Themes sekmesinde 4 adet kullanabileceğiniz AMP sürümü için tema vardır bunlardan birini seçebilirsiniz. AMP sürümünüzü görüntülemek için resimde görüldüğü gibi Visit AMP’ye tıklayarak temanızı ön izleyebilirsiniz.

Desing: Header Ayarı

wp için amp header ayarı
WP için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar – Header Ayarı

Bu sekmede AMP siteniz için bir menü ekleyebilirsiniz ve arama kutucuğu oluşturabilirsiniz. İsterseniz Call Now Button özelliğini etkinleştirip cep numaranızı yazarsanız telefon simgeside gözükür.

Menüye kategorilerinizi eklemek için Görünüm – Menüler – Konumları düzenle’ye tıklayarak AMP menü kategorilerinizi oluşturabilirsiniz.

Design: HomePage Ayarı

wp için amp homepage ayarı
WP için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar – HomePage

Excerpt AMP sayfanızda konuların başlığı altındaki yazıların gözükmesi içindir etkinleştirmenizi tavsiye ederim. Karakter sayısı varsayılan olarak kalabilir isterseniz daha aza düşürebilirsiniz.

Design: Single Ayarı

wp için amp single ayarı
WP için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar – Single

Single ayarı, makale içeriğinizin ayarlamalarıdır resimde görüldüğü gibi ayarlarınızı uygulayın en ideal olması gereken ayarlardır.

Design: Footer Ayarı

wp için amp footer ayarı
WP için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar – Footer Ayarı

Link to Non-AMP page in Footer: AMP sayfanızın altında mobil sürüme geçmek için kullanılır.(etkinleştirin)

Back Top link: Sayfa sonuna gelindiğinde yukarı çık simgesi oluşturur.(etkinleştirin)

Make ”View Non-AMP” link nofollow: mobil sürüm linki için nofollow kullanımı.(etkinleştirin)

AMP Sayfanızı Test Edin

AMP sürümünüzün genel ayarları bu kadardır arkadaşlar bu ayarları yaptıktan sonra Google en geç bir hafta içinde AMP sayfalarınızı otomatik olarak indexlemeye başlayacaktır. Mobil arama sonuçlarında sayfalarınız AMP sürümü olarak gösterilecektir.

AMP sayfalarınızın indexlerini görmek için, Search Console giriş yapın ve ardından Arama Görünümü › Hızlandırılmış Mobil Sayfalara tıklayın.

search console amp

AMP sayfalarınız burada en geç bir hafta sonra görünmeye başlayacaktır ve hızlı bir şekilde indexlenecektir.

Konumuz buraya kadardır yorum yarak ve makaleyi paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

“WordPress AMP Kurulumu Resimli ve Detaylı Anlatım” üzerine 3 yorum

Yorum yapın