WordPress Bakım Moduna Alma: WP Maintenance Mode

WordPress sitenizi bakım moduna alabilmeniz için sizlere kolay ve basit adımlarla sitenizi nasıl bakım moduna alabileceğinizi bu makalede detaylı bir şekilde anlatacağım.

Konuya geçmeden önce bakım modu hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

Neden Bakım Moduna Girmeniz Gerekiyor ?

Eğer wordpress sitenizi bakım moduna almayı düşünüyorsanız yapacağınız işleme göre bu değişir. Eğer küçük işlemler gerçekleştirecekseniz sitenizi bakım moduna almanıza gerek yoktur. Ama eğer uzun süreli bakıma girecekseniz yeni bir tema kurulumu veya detaylı bir çalışma yapacaksanız bakım moduna girmelisiniz.

Kısa süreli çalışmalar için eklenti kurulumu veya bir sıkıntıyı giderme gibi, sitenizde bozulma yoksa bakım moduna girmeyi düşünmeyin. Sitenize gelen kullanıcılar kapıdan dönmesin.

Bilakis kullanıcıları sıkıntıya sokacak bir durum oluştuysa sitenizi bakım moduna almak sizin için en iyi çözüm olacaktır. Bu bilgilerden sonra WordPress sitenizi bakım moduna nasıl alacaksınız onu görelim.

WordPress Bakım Moduna Eklentisi

Arkadaşlar bu işlemi gerçekleştirmek için bize yardımcı olacak eklenti WP Maintenance Mode eklentisidir.

wordpress bakım modu eklentisi
WordPress Bakım Moduna Alma

İlk olarak eklenti kurulumunu yapmanız gerekiyor eklenti kurulumunu bilmiyorsanız Buraya tıklayarak eklenti kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Eklenti kurulumunu ve etkinleştirme işlemini yaptığınızı var sayarak eklentinin ayarlarını yapmaya başlayabiliriz.

WP Maintenance Mode Eklenti Ayarları

General Sekmesi

İlk önce WordPress panelinizden Ayarlar WP Maintenance Mode‘ye tıklayın.

wordpress bakım modu
WordPress Bakım Moduna Alma

Eklentinin ayarları beş sekmede ayrılmıştır, ilk olarak Genel sekmesinin ayarlarını yapacağız.

Status : Genel sekmesinin altındaki ilk seçeneğimiz status, varsayılan olarak Deactivited olarak işaretlenmiş sitenizi bakım moduna almak için Activated‘i seçin.

Bypass for Search Bots : Arama motorlarının sitenizi bakım modundayken görebilmesini istiyorsanız bu seçeneği Yes yapın. Yes olarak ayarlamanızı tavsiye ederim.

Backend Role : Bu seçenek siteniz bakım modundayken wordpress panelinize kimlerin erişebileceği seçimini yapıyorsunuz, varsayılan ayar yönetici olarak ayarlanmıştır öyle kalsın değişiklik yapmayın.

Frontend Role : Bu seçenekde web sitenizin anasayfasını kimlerin görebileceği seçimidir varsayılan ayar yönetici olarak ayarlanmış öyle kalsın değişiklik yapmayın.

Robots Meta Tag : Sitenizdeki sayfaların indexlenip indexlenmemesi seçeneği, varsayılan olarak kalsın değişiklik yapmayın.

Redirection : WordPress Panelinize giriş yapan diğer yazarlar yada kullanıcılar WordPress paneline girmeden başka bir adrese yönlendirme yapabilirsiniz, varsayılan olarak boş kalsın.

wordpress bakım modu
WordPress Bakım Moduna Alma

Exclude : Varsayılan olarak kalsın.

Notice : Varsayılan olarak kalsın.

Dashboard Link : Varsayılan olarak kalsın.

wordpress bakım modu
WordPress Bakım Moduna Alma

Save settings butonuna tıklayarak ayarları kaydedin. Siteniz bakım moduna girmiş olacaktır bundan sonraki ayarda Sitenizin ana sayfasının nasıl görüneceği.

Desing Sekmesi

Bu sekme altındaki ayarlamalarda siteniz bakım modundayken, ana sayfanızda görünecek başlık ve tasarımı oluşturacağız.

Title (HTML Tag) : Başlık gireceğiz – Bakım Modu yazın.

Heading : Tekrar bir başlık girelim – Geri Döneceğiz.

Text : Bu alana Sitenizin ana sayfasına gelen kullanıcılar için bir mesaj yazacağız.

wordpress bakım modu
WordPress Bakım Moduna Alma

Background : Bu seçenekte isterseniz arka plana renk yada bir resim ekleyebilirsiniz.

Chose type : Arka plan resmi veya renk seçimi yapın.

Chose color : Renk seçiminiz.

wordpress bakım modu
WordPress Bakım Moduna Alma

Seve settings yaparak ayarlarınızı kaydedin.

Modules Sekmesi

Bu sekmede ana sayfanıza bir geri sayım aracı ekleyebilirsiniz bu sayede sitenizin ne zaman açılacağı hakkında kullanıcılara bilgi verebilirsiniz size kalmış bir seçenek.

Show Countdown? : Geri Sayım eklensinmi ? Yes olarak ayarlayın.

Start date : Sitenizin açılacağı ay, gün, saat, saniye girin.

Subscrebe : Siteniz açıldığında kullanıcılara sitenizin açıldığını duyura bilirsiniz isterseniz ekleye bilir yada eklemezsiniz.

wordpress bakım modu
WordPress Bakım Moduna Alma

Geri kalan ayarlar size kalmış seçeneklerdir isterseniz facebook, twitter gibi adreslerinizi ana sayfanızda gösterebilirsiniz. Save settings yaparak ayarlarınızı kaydetmeyi unutmayın.

Manage Bot Sekmesi

Manage bot sekmesi aktif yaparsanız yaptığınız bütün ayarlar ana sayfada gösterilmez sadece bu alanı doldurup ana sayfanızda bir canlı sohbet penceresi gösterebilirsiniz. Deactivated kalsın.

GDPR Sekmesi

Bu sekmede gizlilik modülünü devreye sokup Gizlilik politikası sayfanızı ana sayfanızda gösterebilirsiniz sizin seçiminize kalmış bir ayar.

Tüm ayarlarınızı yaptıktan sonra ana sayfanız bakım moduna girecektir arkadaşlar.

Önemli : 

Anasayfanızın bakım modunu görmek için yönetim panelinden çıkış yapmanız gerek yönetici olarak giriş yaptığınızda size bakım modu ana sayfanız görülmez böylece sitenizin bakımını kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Anlatımı ve ayarlamaları size gösterirken benim yaptığım Bakım modu anasayfası.

wordpress bakım modu
WordPress Bakım Moduna Alma

Gerekli ayarlamaları kendinize göre yapıp güzel bir Bakım modu ana sayfası oluşturabilirsiniz. Bakım modundan çıkmak için GENEL sekmesinin altında Status seçeneğinden Deactivated yaparak bakım modundan çıkabilirsiniz.

“WordPress Bakım Moduna Alma: WP Maintenance Mode” üzerine bir yorum

Yorum yapın