WordPress Blog Kurulum Sonrası İlk Ayarlar 2019

WordPress Blog sitenizi kurdukdan sonra ilk ayarların yapılması muhakkak gereklidir. Bu ayarlarda Site Başlığınız, Site açıklamanız, site sayfalarınızın URL yapılandırılması ve WordPress’in genel SEO‘ya uygun ayarları nasıl olur size onu göstereceğim. Eğer iyi bir Blog sitem olsun, Google beni sevsin diyorsanız yazdıklarımı tek tek okuyun arkadaşlar siteniz çöp olmasın emeğinizin karşılığını alırsınız.

1. WordPress › Genel Ayarlar

WordPress’in ilk ayarı Genel ayarlardır. Bu bölümde Sitenizin Başlığını, Sitenizin Açıklamasını, Tarih ve benzeri gibi ayarları yapacağız. Hadi Başlayalım…

 • Site Başlığı : Bu bölüme Sitenizin Google arama Sonuçlarında Site Başlığınızın nasıl görünmesini istiyorsanız bir başlık gireceksiniz.

Önemli ; Site Başlığı Maximum 60 karakterden oluşmalıdır.

 • Slogan : Bu bölüme Web siteniz hakkında kısa bir açıklama girmelisiniz.

Önemli ; Site Açıklamanız Maxsimum 160 karakterden oluşmalıdır. Bunlara Çok Dikkat edin arkadaşlar Sitenizin SEO ve Sağlığı açısından önemlidir.

wordpress blog kurulum site başlığı
WordPress Genel Ayarlar
 • WordPress Site Adresi (URL) : Arkadaşlar burayı ellememenizi tavsiye aderim wordpress kurulumunda otomatik olarak site adresinizi ekliyor. Karıştırırsanız sitenize ulaşılmaz.
 • Site Adresi (URL) : Aynı üstte bahsettiğim gibi bu bölümüde ellemeyin zaten site adresiniz orada’da yazacaktır. Buralar kurcalamaya gelmez.
 • E-posta Adres : Wordpres ilk kurulurken girdiğiniz mail edresinizi değiştirmek isterseniz bu bölüme yeni mail adresinizi girebilirsiniz size email yoluyla bir doğrulama onay mesajı gelir ve yeni mail adresiyle (admin panelinize ulaşabileceksiniz) unutmayın. (Gerek duymuyorsanız değişmeyin)
 • Üyelik : Bu seçeneği işaretlerseniz WordPress sitenize herkes üye olabilir ama çok gereksiz ve karışıklığa neden olur tavsiyem bu seçeneği işaretlemeyin tik varsa kaldırın.
 • Tarih Biçimi : Bu bölüm sitenizde yazdığınız yazılarda yayınlama tarihi görünür, hangi biçimde görülmesini istiyorsanız onu seçebilirsiniz en baş seçenek; 3 Kasım 2018 gibi iyi görünür.
 • Zaman Biçimi : Burdada aynı tarih gibi yazılarınızda saat biçimi nasıl çıkmasını istiyorsanız seçiminizi yapabilirsiniz.
 • Haftanın Başladığı Gün : Pazartesi 🙂 Kafamı buluyon bizle WordPress Bey 🙂

Genel Ayarlar bölümü bu kadar arkadaşlar aşağıya kendi sitemdeki ayarların resimleri ekliyorum yapamazsanız resimlere bakarak ayarlayabilirsiniz.

wordpress blog kurulum sonrası ilk ayarlar genel
WordPRess Genel Ayarlar

2. WordPress › Yazma Ayarları

Bu bölüm Hakkında fazla durmayacağım arkadaşlar WordPress ile gelen ayarlar kalsın.

 • Varsayılan yazı kategorisi ve Yazı biçimi : Bu bölümde yazılarınızın hangi kategoride varsayılan olarak yayınlanmasını istiyorsanız seçim yapabiliyorsunuz.(Gerek Yok)
 • E-Posta ile Yazma : Bu bölüme kendi bilgilerinizi girerseniz e-posta yoluyla bloğunuzda yazılar paylaşımı yapabilirsiniz.(Terciğinize Bağlı.)

3. WordPress › Okuma Ayarları

 • Ana Sayfa Görüntülenmesi : 

#En Son yazılarınız : Bu seçenek aktif olması gerek yeni yazdığınız yazılar web sitenizin ana sayfasında görünür.

#Sabit Sayfa : Bu seçeneği işaretlerseniz yeni yazdığınız yazılar blog sitenizde görünmez sabit bir sayfa gösterir.

#En fazla gösterilecek blog sayfası adedi : Burada blog sitenizin ana sayfasında kaç adet konu görünmesini değişebilirsiniz varsayılan ayar 10 dur öyle kalsın.

#Beslemelerde gösterilecek en güncel kayıt adedi : Bu çok önemli bir ayar değildir RSS ve Atom beslemelerinde kaç adet yazınızın yayınlamasını seçebiliyorsunuz varsayılan ayar kalsın.

#Arama motoro görünürlğü: Bu ayar çok önemlidir bu bölümü aktif ederseniz sitenizi arama motorları Google, Yandex, Bing, gibi indexlemez siteniz arama sonuçlarında görünmez. Eğer Blogunuzda daha ayarlamalar bitmediyse bu ayarı hemen aktif edin yoksa arama motorları siteniz kurulumundaki saöçma yazıları indexler.

Web sitenizin ayarlarını yapıp yazı yayınlamaya karar verdiğiniz anda bu bölümdeki seçeneği kaldırın ve siteniz arama motorları tarafından İndex almaya başlasın.

Sitenizi Google’a kaydetmediyseniz Şu Yazımı Okuya BilirsinizGoogle Site Kaydı (Ekleme) Nasıl Yapılır ?

4. WordPress › Tartışma Ayarları

Bu bölümde sitenize yapılacak yorumların ayarlamasını yapabilirsiniz yorum için e-mail bidirimi aktif edebilirsiniz Spam kelime ve URL seçimleri yapabiliriniz. Varsayılan ayarlar yeterli Kendi seçiminize bağlı.

5. WordPress › Ortam Ayarları

Bu bölümde sitenizde yayımlayacağınız resimlerin ve ortam dosyalarının yükseklik ve genişlik ayarlarını yapabilirsiniz. Varsayılan ayarların kullanılmasını öneririm.

6. WordPress › Kalıcı Bağlantı Ayarları

Geldik en önemli konulardan bir tanesine burada yapacağımız ayarlar çok önemlidir sitenizdeki yazılarınızın URL yapılandırmasını buradan yapılır bu sitenizin sağlığı ve SEO açısından çok öenmlidir.

Yazdığınız yazıların URL yapısı nasıl olmadır Google’da URL yapınız buradaki yapındırma gibi görünür, URL yapınız sayılardan ve karışık tarih biçiminde görünürse iş kötü arkadaşlar bu ayarlara çok dikkat ediniz.

Örenek verecek olursak Bloğunuzda bir yazı paylaştınız bununda başlığı diyelimki ; WordPress Blog Kurulum Sonrası İlk Ayarlar 2019 – şimdi okuduğunuz konu WordPress bu başlığa göre size bir URL oluşturur, URL’de şöyle gözükür; https://siteadınız.com/wordpress-blog-kurulum-sonrasi-genel-ayarlar-2018 doğru URL yapısı budur.

Eğer URL yapısı yaptığınız seçimde karışık karakterler ve sayılar çıkarsa o site çöp olur emeklerinize yazık olur bu ayar ilk blog kurduğunuzda yapılacak bir ayardır, eğer bloğunuz 6 ay ve daha fazla süredir açık ve URL yapınız bozuksa sakın değişmeyin bunu yaparsanız bütün yazdığınız yazılar, sosyal medyadaki bağlantılarınız kaybolur Google indexsiniz 404 hataya sebeb olur bırakın öyle kalsın.

Bu bölümde ” yazı ismi” seçeneğini seçmeniz gerek.

Aşağıda verdiğim resimdeki gibi ayarlarınızı yapınız.

WordRess Kalıcı Bağlantılar Ayarı
Kalıcı Bağlantılar Ayarı

6. WordPress › Gizlilik Ayarları

Bu bölümde siteniz için bir gizlilik politikası sayfası örneği vardır ingilizce’dir siz bunu türkçeleştirip sitenizede yayımlayabilirsiniz sitenizde olması gerek bence arama motorları buna önem verir Google, Yandex, Bing vs. gibi

WordPress ayarları bu şekildedir arkadaşlar. Burdan Sonra Bir Seo eklentisi indirip siteniz için önemli SEO ayarlarını yapabilirsiniz okunuyada sitemde yayımladığım şu yazıyı inceliyebilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: WordPress Yoast SEO Eklentisi Ayarları ve Kurulumu – 2018

Yorum yapın