WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır? 3 Farklı Yöntem

WordPress eklenti kurulumu, tema kurulumundan sonra en önemli diğer bir işlemdir. Eklentiler sayesinde wordpress sitenize ek özellikler kazandırabilirsiniz, bu kılavuzda WordPress sitenize eklenti nasıl yüklenir ve nasıl kurulur onu göreceğiz.

3 farklı şekilde anlatım yapılmıştır, en kolay yöntem 1’inci yöntemdir. FTP ile eklenti yüklemeniz gerekiyorsa gerekli adımları aşağıda bulabilirsiniz.

1. WordPress Eklenti Kurulumu: Arama Sayfası Yöntemi

WordPress eklenti kurmanın en kolay yolu, eklenti arama bölümünü kullanmaktır. Bu özelliğin en güzel yanı sizlere sadece ücretsiz olarak sunulan eklentilerin göstermesidir.

Yapmanız gereken ilk olarak WordPress Yönetici Panelinden Eklentiler Yeni Ekle‘ye tıklamanız. Ardından arama kutucuğuna kurmak istediğiniz eklentinin adını girin, sonra eklentinin üzerindeki Hemen yükle butonuna tıklayın.

wordpress eklenti kurulumu

Eklenti kurulumu bittikten sonra üzerinde Etkinleştir butonu belirecektir, etkinleştir butonuna tıkladığınız anda eklenti wordpress’e kurulmuş ve aktifleştirilmiş olacaktır.

2. WordPress Eklenti Yükleme Yöntemini Kullanma

WordPress’in bu özelliği ile indirmiş olduğunuz eklentinin .zip dosyasını wordpress’e yükleyerek kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Bu özelliğin amacı elinizde bir eklenti varsa yada ücretli bir eklenti satın aldıysanız eklentiyi .zip dosyası olarak yükleyebilmeniz.

İşlemi gerçekleştirmeniz için Eklentiler Yeni ekleye‘ye tıklayın, sayfanın üst tarafından Eklenti yükle butonuna tıklayıp Dosya Seç butonuna tıklayın.

wordpress eklenti yükleme

Ardından elinizdeki .zip dosyasını bilgisayarınızdan seçip Hemen Yükle butonuna tıklayıp kurulumu gerçekleştirin. Eklenti kurulumu bittikten sonra etkinleştir yazısına tıklamayı unutmayın.

3. FTP Üzerinden WordPress Eklenti Yükleme

Ftp programı aracı ile eklenti kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Genel olarak WordPress eklenti arama sayfası kullanılır, ama bir tema satın aldığınız zaman sizlere tema ile beraber eklentilerde veriliyor o eklentileri en iyi Ftp programı üzerinden yükleyebilirsiniz.

Hosting sağlayıcınız size verdiği FTP kullanıcı bilgileri ile Filezilla programına girin.

Filezilla Client programını buradan indirebilirsiniz.

Ardından sırası ile public_html wp-content plugins klasörüne tıklayıp, eklenti dosyasını resimde görüldüğü gibi sürükleyip atın. Eklenti zip dosyası olarak atılmayacak .zip’den çıkartıp klasör olarak atacaksınız.

ftp wordpress eklenti yükleme

Eklenti yükleme işlemi bittikden sonra WordPress yönetim paneline dönüp Eklentiler Yüklü eklentiler‘e tıklayıp eklentiyi Etkinleştirin. İşlemler bu şekildedir.

Ayrıca okuyun: WordPress Tema Yükleme Nasıl Yapılır?

Yorum yapın