WordPress: Header ve Footer Bölümüne Kod Ekleme

WordPress blog sitenizin <header> veya <footer> bölümüne bazı kodlarmı eklemeniz gerekiyor?

Genellikle, Google Analytics, Facebook Pixel, Google Search Console servisleri veya sitenizi doğrulama işlemi yapmaya çalışırken WordPress Blog sitenizin Header (Üst bilgi), Footer (Alt bilgi) bölümüne bazı kodlar eklemeniz istenir.

Ayrıca bazı durumlarda WordPress Header veya Footer bölümünüze özel CSS veya Javascript kodu eklemenizi isteyebilecek durumlar oluşabilecektir.

Varsayılan olarak, WordPress Blog sitenizin başlığına (Header) ve alt bilgisine (Footer) kod ekleme seçeneği sunmaz. Neyse ki bu durumlar için kolay bir çözüm yolu var.

Bu makalede sizlere WordPress’te üstbilgi ve altbilgi kodunuzu nasıl kolayca ekleyebileceğinizi göstereceğim. Bu adımlardaki amaç WordPress tema dosyalarınızı düzenlemeden ve bozmadan kodu güvenle eklemek olacaktır.

WordPress: Header ve Footer Bölümüne Kod Eklemenin En Kolay Yolu

WordPress header ve footer bölümüne kod eklemek istiyorsanız, üç olası çözüm vardır;

  1. Manuel olarak, header.php ve footer.php dosyalarını düzenleyerek
  2. Temanızın yerleşik header ve footer kodu özelliği ile
  3. Eklenti kullanarak

İlk seçenek yeni başlayanlar için en kötü ve en zor yoldur, çünkü header.php ve footer.php dosyalarını düzenleyerek kodu eklemeniz gerekir.

Bu yöntemi kullanmak doğru olmayabilir, çünkü temanıza bir güncelleme geldiğinde eklediğiniz kod silinecektir.

İkinci seçenek, temanızın yerleşik özelliğini kullanmaktır. Özel tema yapımcılarından bir tema satın aldıysanız temanızın ayarlar panelinden hızlı bir şekilde kod ve komut dosyaları ekleyebilirsiniz. Eğer Tema değişimi yaparsanız eklediğiniz kod parçacıkları temayla beraber kaybolacaktır.

Bu nedenle, kullanıcılara her zaman üçüncü seçeneği, Insert Headers and Footers eklentisini kullanmalarını öneririm. Bu seçenek kod eklemek için en kolay ve en güvenli yöntemdir.

insert headers and footers

Yapmanız gereken ilk şey, eklentiyi yüklemek ve etkinleştirmek olacaktır. Eklenti kurulumu gerçekleştirebilmek için WordPress eklenti kurulum rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Eklenti etkinleştirme işlemini yaptıktan sonra WordPress Panelinden → Ayarlar → Insert Headers and Footers bölümüne girin. Açılan sayfada header ve footer bilgisi kod eklemeniz için iki kutucuk göreceksiniz.

wordpress header ve footer düzenleme eklentisi

Elinizdeki kodu iki kutudan birine yapıştırmanız yeterli olacaktır, kodu ekledikten sonra Save düğmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Eklenti şimdi kodu otomatik olarak WordPress blog sitenizdeki ilgili yere yükleyecektir.

Eklentiyi her zaman yüklü ve etkin tutmanız gerekir, eklentiyi devre dışı bırakırsanız kodlarınız ilgili yerden kaldırılır.

Önemli: Değişiklikleri kaydettikten sonra WordPress önbelleğinizi temizlemeniz gerekebilir.

“WordPress: Header ve Footer Bölümüne Kod Ekleme” üzerine 3 yorum

  1. eklentiyi denediyseniz merak ettiğim bir durum var.Bu eklentiyi ilgili reklam ve analitik kodlarını ekledikten sonra tema güncellemesi yapınca bu kodlar silinmiyor değil mi?

    Cevapla

Yorum yapın