WordPress iletişim Formu Ekleme: WPForms Kullanımı

Bu makalede, WordPress sitenize kolay bir şekilde nasıl iletişim formu ekleyebilirsiniz ve nasıl iletişim sayfası oluşturursunuz onu öğreneceğiz. WordPress için oluşturulmuş bir çok iletişim formu vardır ancak bunların hiç biri WPforms eklentisi kadar hızlı ve kullanışlı değildir.

WPforms eklentisini kullanarak sürükle bırak şeklinde kolayca bir iletişim formu hazırlayabiliriz. İlk önce eklentiyi kısaca bir tanıyalım.

Ayrıca Okuyun: WordPress İçindekiler Tablosu Ekleme

WordPress İletişim Formu Eklentisi – WPforms

WPforms eklentisi ile sitenize iletişim formları, abonelik formları gibi bir çok form türlerini hızlı bir şekilde ekleyebilmenize olanak sağlar. WPforms % 100 mobil uyumludur, web sunucunuzun performansını hiç düşürmeden çalışır, hız ve SEO için optimize edilmiştir.

Şimdi eklenti kurulumunu ve nasıl iletişim formu oluşturacağımıza geçelim.

WPForms Kurulumu ve Ayarları

Adım 1 : İlk olarak WordPress yönetici panelinizden Eklentiler › Yeni ekle‘ye tıklayın ve arama bölümüne WPforms yazıp eklentiyi bulun ve Hemen yükle butonuna tıklayın kurulum bittiğinde Etkinleştirin.

wordpress iletişim formu ekleme

Adım 2 : WordPress panelinizin sol bölümünden WPForms › Add New‘e tıklayın.

wordpress iletişim formu ekleme

Adım 3 : Açılan sayfada iletişim formunuz için bir isim belirleyeceksiniz ”İletişim Formu” yazın.

wordpress iletişim formu ayarları

Adım 4 : iletişim formunuzun adını girdikten sonra hemen alt tarafta bulunan ”Simple Contact Form” kutucunuğunun üzerine gelip ”Create a Simple Contact Form‘a” tıklayın.

wordpress iletişim formu ekleme

Create a Simple Contact Form‘a tıkladıktan sonra karşınıza açılacak olan iletişim formu bölümündeki ingilizce kelimeleri basit bir şekilde türkçeleştirip iletişim sayfasını oluşturacağız.

wordpress iletişim formu

Adım 5 : Eklenti bize hazır bir form veriyor blokların üzerine tıklayıp sol tarafta açılan ayarlarda blokların adını türkçeleştirin, her blok için aynı işlemi uygulayın, ardından sağ üst köşede SAVE butonuna tıklayıp ayarları kaydedin. ve (X) tıklayın sayfadan çıkın.

WordPress İletişim Sayfası Oluşturma

İletişim formunuzu oluşturup gerekli yaraları yaptıkdan sonra sıra geldi iletişim sayfası yapımına, iletişim sayfasını oluşturmak için Sayfalar › Yeni ekle‘ye tıklayın. Sayfanızın adını İletişim olarak girin.

iletişim sayfası oluşturma

Şimdi oluşturduğumuz formun kodunu sayfa içine gömeceğiz.

1 – Add Forum’a tıklayın.   2- İletişim formunu seçin.   3 – Add Form butonuna Tıklayın.

iletişim sayfası oluşturma

Sayfanın içerisine iletişim formunun kodunu gömecek ve ardından Sayfayı Yayımla butonuna basın.

iletişim sayfası oluşturma

İletişim sayfamızıda oluşturduğumuza göre şimdi Sitenizin Anasayfasındaki menünüze iletişim sayfanızı ekleyebilirsiniz. bunun için, Görünüm › Menüler‘e tıklayın ardından İletişim sayfanızı işaretleyip Menüye ekle‘ye tıklayın ve Menüyü kaydet butonuna tıklayıp menüyü kaydedin.

wordpress iletişim formu

İşlemimiz bitmiştir web siteniz için iletişim formu eklemiş oldunuz, iletişim formundan size yazılan bir gönderiyi wordpress’de kayıtlı olan mail adresinize gelecektir.

İletişim Formunun anasayfadaki menü ve görünümü.

wordpress iletişim formu

Yorum yapın