WordPress Kalıcı Bağlantı Değiştirme ve Yeniden Yönlendirme

WordPress web sitelerini ilk kurarken yapılan en büyük hatalardan biride, wordpress kalıcı bağlantılar ayarlarını yani (URL yapısını) yanlış ayarlamaktır. Yanlış yapılandırılmış Permalink, URL yapısı sitenize SEO acısından çok büyük zararlar verebilmektedir.

Bu makalede sizlere anlatacak olduğum konu; WordPress sitenizin kalıcı bağlantı ayaralarını, sitenizi bozmadan nasıl değişebilirsiniz ve eski URL‘lerinizi yeni bir kalıcı bağlantı oluşturarak nasıl yönlendirme yapacağınızdır. Bu yapacağımız değişikliklerde sitenizdeki hiçbir sayfanız zarar görmeyecektir ve 404 hatası oluşmayacaktır.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarlarını Değiştirme

wordpress kalıcı bağlantı ayarları
WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Kalıcı bağlantı ayarı yukarıdaki görselde gösterildiği gibi olması gerekir,  Yazı ismi seçimini yapın ve sayfanın en alt kısmından Değişiklikleri Kaydet yapıp ayarınızı kaydedin.

Bu işlemi yaptıkdan sonra sitenizin bütün bağlantı yapısı değişecektir ve arama sonuçlarında gözüken başlıklarınıza tıklandığında 404 Sayfa Bulunamadı hatası verecektir. Şimdi Bu hatanın oluşmaması için 301 yönlendirme işlemi yapacağız ve bütün hataları ortadan kaldıracağız.

Normalde 301 URL yönlendirme işlemini eskiden olsa .htaccess dosyasına bir yönlendirme kodu girilerek yapılırdı ama bu dosyayı kullanmak sitede bazı sorunlara yol açabileceğinden bu işlemi bir eklenti yardımı ile çok basit bir şekilde yapacağız.

WordPress Kalıcı Bağlantı URL 301 Yönlendirme

WordPress sitenizdeki eski kalıcı bağlantı ayarını yeni bağlantıya yönlendirmek için kullanacak olduğumuz Permalink Helper eklentisidir. WordPress Panelinizden → Eklentiler → Yeni ekle‘ye tıklayarak arama kutucuğuna eklenti adını yazarak aratın ve eklentiyi bulup kurulumunu gerçekleştirin.

Eklenti kurulumu hakkında bilginiz yoksa, WordPress Eklenti Nasıl Kurulur? rehberimizi okuyabilirsiniz.

Eee Şimdi ne olacak 🙂 işlem tamamdır arkadaşlar başka hiçbir şey yapmanıza gerek yok eklenti sitenizdeki bütün URL’leri tarar ve eski URL’lerinizi yeni URL’yapınıza yönlendirir. Google da bir makalenizi aratıp tıklayın sayfanız yönlendirilmiş olacaktır hiç bir hatayla karşılaşmayacaksınız. Ben teşekkür ederim.

Makaleyi paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın.

“WordPress Kalıcı Bağlantı Değiştirme ve Yeniden Yönlendirme” üzerine 2 yorum

  1. Hocam merhaba benim wpde admin panel ayarlar bölümünde kalıcı bağlantılar diye bi sekme yok nerden bulabilirim

    Cevapla

Yorum yapın