WordPress Push Bildirim Ekleme : OneSignal Kurulumu

WordPress sitenize bildirim al özelliği eklemek istermisiniz ? Anında bildirim özelliği ile sitenize giren kullanıcıların sitenizde olmasalar bile onlara yeni yazılarınız hakkında bildirim gönderebilirsiniz.

Bu yazıda WordPress sitenize OneSignal web push bildirimlerini nasıl sitenize ekleyebileceğinizi adım adım bir klavuz şeklinde göstereceğim ve WordPress sitenizden nasıl masaüstü ve mobil push bildirimleri göndereceğinizide anlatacağım.

WordPress Push Bildirim Nedir ?

Push bildirimleri, sitenize giren kullanıcıların masaüstü bilgisayarında veya mobil cihazında sitenizde yayımladığınız yeni yazıların bildirimlerini görebilmelerini sağlar. Web push bildirimleri özelliğini kullanarak, web sitenize bir nevi abonelik sistemi oluşturup ve takipçi kazandırmış olacaksınız.

WordPress OneSignal Kurulumu

OneSignal, WordPress siteler için ücretsiz bir push bildirim hizmetidir. WordPress sitenize kolayca bildirim al özelliği ekleyebilmenizi sağlar.

Yapmanız gereken WordPress sitenize OneSignal eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek. Eklenti kurulumunu bilmiyorsanız; WordPress Eklenti Nasıl Kurulur? konusunu inceleyebilirsiniz.

Eklentiyi kurduktan sonra WordPress yönetici panelinizde, OneSignal Push yazısını göreceksiniz, üzerine tıkladığınızda eklentinin ayarlar sayfası açılacaktır.

wordpress onesignal kurulumu
OneSignal Eklentisi Kurulumu

Eklentinin ayarları Kurulum ve yapılandırma gibi 2 sekmeye ayrılmıştır. Kurulum sekmesi WordPress’te Onesignal push bildirimlerinin nasıl kurulacağına ilişkin detayları sunar. Aşağıda yapacağımız ayarlamalar ile eklentiyi aktif şekilde kullanabileceğiz.

Onesignal ekletisini kullanabilmeniz için API anahtarı ve APP kimliği eklemeniz gerekir. Onesignal sitesine gidip ayarlamaları nasıl yapacağımıza bakalım.

OneSignal Sitesi Ayarları

Öncelikle OneSignal web sitesine gidin ve Web Push Notifications yazının yanındaki GET STARTED butonuna tıklayın.

Karşınıza gelecek olan ekranda ücretsiz bir hesap oluşturacaksınız üyelik işleminizi tamamlayınız.

onesignal kurulumu

Girmiş olduğunuz e-mail adresine onay e-postası gönderilecek e-postadaki aktivasyon linkine tıklayarak hesabınızı etkinleştirin. Etkinleştirme işlemini tamamladıktan sonra siteye giriş yapın karşınıza OneSignal kontrol paneli açılacaktır.

ADD APP butonuna tıklayın.

onesignal kurulumu

ADD APP buttonuna tıkladıktan sonra uygulamanız için bir isim girmeniz istenecektir istediğiniz herhangi bir ad girebilirsiniz.

onesignal kurulumu

Ardından bir platform seçmeniz gerekecektir. Tarayıcı bildirimi özelliği için Web Push‘u seçin.

onesignal kurulumu

Web Push seçimini yaptıktan sonra NEXT yaparak sonraki adıma geçin. Bir sonraki adımda bir entegrasyon yöntemi seçmemiz istenecek WordPress Plugin or Website Builder seçimine tıklayın ve ardından WordPress‘i seçin.

onesignal kurulumu

Seçimleri yaptıktan sonra sayfayı biraz aşağı kaydırın kurulum ayarlarını göreceksiniz. Web site adınızı, URL’nizi girmeniz ve bir logo yüklemeniz gerekecek. Bu logo bildirimlerinizde görüneceğinden sitenizin logosunu kullanmanızı öneririm.

onesignal kurulumu

Bilgilerinizi girdikten sonra SAVE butonuna basarak ayarlarınızı kaydedin ve API ID ve API KEY anahtarınızı kopyalayın.

onesignal kurulumu

WordPress yönetim paneline geri dönüp eklentinin Configuration sekmesine tıklayıp aldığınız API ID ve API KEY’i eklentiye girin.

wordpress onesignal kurulumu

Eklentiye aldığınız anahtarları girdikten sonra sitenize bildirim al özelliğini aktif etmiş olacaksınız arkadaşlar işlem bu kadardır. Configuration sekmesi altındaki ingilizce kelimeleri çevirip kendinize göre düzenleyin.

Ayrıca Mobilde‘de bildirim özelliğini kullanmak için aşağıda resimde görülen seçeneği de aktif edebilirsiniz.

wordpress onesignal kurulumu

Geri kalan ayarlarda bildirimde görülmesini istediğiniz yazılar vardır, yazıları türkçeye çevirip istediğiniz şekilde düzenleyin ve ayarları kaydedin.

Yorum yapın