WordPress Şifre Sıfırlama Resimli Anlatım

WordPress şifre sıfırlama! Unutulan WordPress şifresini değiştirme veya var olan şifrenizi sıfırlama işlemini nasıl yapacağınız hakkında, size yardımcı bir rehber hazırladım.

Bu yardımcı rehberde sizlere resimli anlatım olarak, en kolay şekilde şifre sıfırlama işlemini anlatacağım. Aşağıdaki adımları takip ederek WordPress şifrenizi sıfırlayabilir veya değiştirebilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: WordPress Yönetici E-Posta Adresi Nasıl Değiştirilir?

WordPress Şifre Sıfırlama Nasıl Yapılır?

1. WordPress şifrenizi unutmanız durumunda, yapılacak olan en kolay birinci yöntem, WordPress giriş penceresi altında bulunan Parolanızı mı unuttunuz? seçeneğidir.

2. Şifrenizi sıfırlamak veya değiştirmek için en kolay ikinci yöntem ise CPanel üzerinden veritabanına ulaşmak olacaktır.

Aşağıda size göstereceğim ikinci yöntemde, eğer şifrenizi değişmeye gerek duymuyorsanız, unutulan şifreyi öğrenebilirsiniz.

WordPress Admin Sayfası Üzerinden Şifre Değiştirme

wordpress şifre değiştirme

En kolay yöntemlerden birincisi wp-admin giriş panelinden şifrenizi sıfırlama işlemi yapmaktır. Parolanızı mı unuttunuz? yazısına tıkladıktan sonra kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girebileceğiniz şifre sıfırlama sayfasına yönlendirileceksiniz.

Bilgilerinizi girdikten sonra e-posta adresinize şifre sıfırlama bağlantısı gönderilir, bağlantıyı açarak yeni şifrenizi girin ve şifreniz değişmiş olacaktır.

Bazı durumlarda bu işlem işe yaramayabiliyor, en iyi yöntem hosting firmanızın sitesine giriş yaparak phpMyAdmin den cPanele ulaşıp oradan unutulan şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

Şimdi phpMyAdminden şifre nasıl sıfırlanır ona bakalım.

phpMyAdmin Üzerinden WordPress Şifre Değiştirme

1. İlk olarak hosting şirketinizin sayfasına giderek giriş yapın, CPanel‘e girin veritabanları bölümünden phpMyAdmin‘i bulup tıklayın.

WodPress Şifre Sıfırlama

2. WordPress sitenizin veritabanını bulun tıklayın, açılan tabloda wp_users üzerine tıklayın, sağ tarafta açılan WordPress kullanıcı adı tablosunda Düzenle‘ye tıklayın.

Wordpress Şifre Sıfırlama

2. Açılan sayfada user_pass sütununda MD5‘i seçin ve hemen yan tarafındaki eski şifrenizi silin ve yeni şifrenizi o alana girin şifreniz değişmiş alacaktır.

Sayfanın en alt tarafında (Git) butonuna bastıktan sonra şifreniz kaydedilecektir.

phpmyadmin wordpress şifre değiştirme

Bu işlemden sonra WordPress admin panelinize gidip sitenize giriş yapabilirsiniz.

Yorum yapın