WordPress Site Hızlandırma ve Performans Artırma

WordPress site hızlandırma ve Performans arttırmak için sizlere bir rehber hazırladık. WordPress site hızlandırmak için kullanacak olduğunuz bir çok teknik vardır. Bu hazırladığım rehberde sizlere bu olayın en kısa, en kolay ve etkili yöntemini anlatacağım.

Neden WordPress Site Hızlandırma Yapmalısınız?

1. Google gibi arama motorları, hızlı yüklenen ve yavaş yüklenen siteler için bir sıralaması vardır. Hızlı yüklenen siteleri index için başta tutarken yavaş yüklenen siteleri göz ardı eder.

2. Sitenizin açılma (yükleme) hızı 2 saniyeden fazla ise sayfanızı ziyaret eden kullanıcılar sitenizi hemen terk eder ver başka sitelere yönelirler. Bu kanıtlanmış bir gerçektir.

3. İnternette arama yapan kullanıcılar sabırsızdır hemen içeriği ulaşmak isterler, internet sayfalarını hemen gezmek ve hemen açılmasını isterler.

Eğer bir e-ticaret siteniz veya haber, magazin, blog gibi WordPress site sahibiyseniz sitenizde hemen bir iyileştirme yapmalısınız

WordPress sitenizin ana sayfası, genellikle açılış ve yükleme süresini test etmek için kullanılan referans noktasıdır. WordPress sitenizin hızını kontrol etmeniz için aşağıda vereceğim adresler genel olarak kullanılan web siteleridir.

1 – PageSpeed İnsights

2 –  GTmetrix

Bu araç siteleri WordPress sitenizin hızını ölçebilir lakin yüzde yüz doğru ölçüm yapamaya bilirler bize WordPress sitemizi hızlandırmak için ayar yapabileceğimiz noktaları gösterirler.

11 Adımda WordPress Hızlandırma Rehberi

1. En iyi Hosting Firmasını Seçin

WordPress sitenizin hızını etkileyen en önemli faktörler web sitenizin barındırıldığı hosting seçiminizdir. Sitenizi sınırsız trafik ve bant genişliği olan hosting seçimi yapmalısınız.

Bir çok hosting firmaları sınırsız özellikte barındırma servisi sunsada, en yoğun trafik saatlerinde web sitenizin yüklenme hızını tam olarak size sunamazlar. Hosting konusunda doğru bir şirket ile çalışmalısınız.

2. WordPress Sitenizde Düşük Boyutlu Tema Kullanın

WordPress temaları birçok Widget ve bir çok eklenti ile geliyor. Bazı WordPress temaları büyük sayfa boyutlarını aşıyor gereksiz yere kullanılan görseller ve eklentiler sayesinde sitenizin açılış hızına olumsuz yönde etkiliyor.

Kuracak olduğunuz web sitesi için sizin için, en iyi seçenek en iyi ve en hafif tema seçimidir. yüksek boyutlara sahip tema kullanmaktan kaçınmanız gerek.

3. Sitenizdeki Görüntü (Medya) Boyutlarını Küçültün

Resimler ve medya ortamları web sitenizin boyutunu büyüterek sitenizin açılış hızını yavaşlatır. Bunun için sitenize ekleyeceğiniz resimlerin görüntü kalitesini bozmadan boyutlarını küçültmenizdir.

WordPress web sitenize daha önceden eklemiş olduğunuz resimleri geri dönüp tek tek küçültmeniz hem çok zamanınızı alır ve bazende bir imkansız haline gelebilir ama bu konuda çok endişe etmenize gerek yok.

WordPress Web sitenize ekleyeceğiniz iyi bir resim optimizasyon eklentisi ile bu sıkıntıdan kurtula bilirsiniz. Seçim yapacağınız eklentinin en hafif eklenti olmasına dikkat edin size önerebileceğim 3 eklenti var.

Optimole

WP Smush

EWWW İmage Optimizer

Ayrıca Okuyun: En iyi WordPress Resim Sıkıştırma Eklentileri

Yukarıda verdiğim eklentilerin herhangi birini kullanarak sitenizdeki resimleri ve ekleyecek olduğunuz yeni resimlerin görütü boyutlarını çok önemli ölçüde küçültebilirsiniz, sitenizin açılış hızının değiştiğini göreceksiniz.

4. JS ve CSS dosyalarını Küçültün

WordPress web sitenizin hız testini konunun başında verdiğim test siteleri üzerinden ölçerseniz size JS ve CSS dosyalarınızı küçültmeniz gerektiğini muhtemelen söyleyecektir.

Eğer kod yazma ve düzenleme hakkında bilgi sahibi değilseniz bunu siz yapamayacaksınız demektir ama hiç endişe etmenize gerek yok, burada WordPress alt yapısının nimetlerinden faydalanacağız bu sıkıntıyı Autoptimize veya WP Fastest Cache eklentisi sayesinde düzeltebilirsiniz.

5. Ön Bellek Eklentisi Kullanın

WordPress ön belleğe alma eklentisi sitenizi ön bellek (hafıza)’ya alarak sitenize giren kullanıcılara sitenizin ön belleğe alınmış bir kopyasını hazırlayarak gösterir.

Sitenizin açılış hızını ve sayfalarda gezinme hızını önemli derecede artırır. WP Super Cache eklentisini kullanabilirsiniz en popüler ve en yaygın olarak kullanılan bir eklentidir.

6. CDN Hizmeti Kullanın

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar farkı bölgelerden veya çeşitli ülkelerden sitenize erişeceği için sitenizin sunucusundan uzakta olması sebebinden sitenizin yükleme hızı farklılık gösterir.

CDN, web sitenizin bir kopyasını farklı yerlede bulunan çeşitli sunuculara yükleyerek web sitenize erişecek olan ziyeretcilere en yakın sunucudan hizmet vermesidir.

Cloudflare ve MaxCDN en popüler CDN hizmeti veren şirketlerdir.

7. Gzip Sıkıştırması Kullanın

Gzip, nasıl bilgisayarınızdaki dosyaları bir program yardımı ile sıkıştırıp boyutunu küçülte biliyorsanız, web sitenizde aynı şekilde bir işlem uygulayarak web sitenizin boyutunu küçülte bilirsiniz.

Web sitenize eğer W3 total cache veya herhangi bir cache eklentisi kurmuşsanız bu eklentiler otomatik olarak Gzip sıkıştırma işlemi yapacaktır. Sitenizde Gzip etkin olup olmadığını GiftOfSpeed bu site üzerin sitenizi taratarak öğrenebilirsiniz. Eğer yok ise hosting firmanızla iletişime geçip kurdurun.

Ayrıca Okuyun: WordPress Gzip Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

8. WordPress Veritabanını Temizleme

WordPress veri tabanınızı gereksiz verileri silerek temizleme işlemi yapabilirsiniz. Gereksiz olan eklentileri, yorumları, kullanmadığınız temaları vb. gibi işlemleri yaparak sitenizin hızına katkıda bulunmuş olursunuz.

Ayrıca Okuyun: WP-Optimize Ayarları: WordPress Veritabanı Temizleme

9. Kullanılmayan Eklentileri Devre dışı bırakın

WordPress web sitenizdeki gereksiz ve kullanmadığınız eklentileri saklayarak web sitenizi boyutunu büyütmüş olursunuz. Ayrıca sitenizde yedekleme işlemi yapıyorsanız bu gereksiz eklentileride yedekleyerek yedekleme boyutunu büyütmüş olursunuz.

10. Harici Kodları kullanmamaya çalışın

WordPress web sitenize harici olarak kodlar yerleştirmişseniz bunları minumum seviyede tutun veya gereksiz yere kullanmayın. Bu gereksiz kodlar sitenizin açılış hızını önemli derece etkiler. Google Adsense reklam kodları gibi.

11. Pingleri Servislerini Devre Dışı Bırakın

Sitenizde Pingleme servisleri veya eklentileri kullanıyorsanız bunları kesinlikle devre dışı bırakın çünkü sitenizin sürekli Ping yollaması sunucunuzu çok yorar ve sitenizin hızını önemli derecede etkiler.

Ping servisleri sunucunuza aşırı yük bindirmesi sonucu DDoS sladırılarınada sebeb verir.

Sizlere bu yazımda WordPress web sitenizi nasıl hızlandırılacağını ve Performansını yükselte bileceğinizi bir Rehber şeklinde adım adım anlattım eğer bu adımları uygularsanız hiç bir hız e performans sıkıntısı yaşamazsınız.

Yorum yapın