WordPress Sitenizi Hackerlardan Korumanın Yolları

Harika bir web sitesi kurmak için çok zamanınızı ve paranızı harcıyorsunuz. Gerekli hazırlıkları ve gerekli çalışanları bile işe alıyorsunuz her şey mükemmel olmak zorunda olduğu için bütün riskleri göze alıp hazırlıkları tamamlıyorsunuz.

Bir zamandan sonra bir bakıyorsunuz web siteniz hackerlar tarafından saldırıya uğradı. Uzmanların tahminlerine göre her gün yaklaşık olarak 30.000 WordPress web sitesi saldırıya uğruyor.

Bu yazımda sizlere WordPress sitenizi hackerlara karşı nasıl korumaya alacağınızı 4 adımda anlatacağım.

Hackerlar WordPress Sitenizi Neden Hackler?

Bu sebeplerin arkasında kredi kartı bilgileri, e-posta listeleri ve bazende eğlencesine yapılan saldırılar oluyor. Bazende bir şekilde bilgisayarınıza bir virüs sokup müşterilerinize veya web site kullanıcılarına kendisini siz olarak gösterebilirler bundan nasıl sonuç doğacağını sizde iyi biliyorsunuz.

Web sitenize başlamadan önce veya bu hazırlıkları yapmamış iseniz aşağıda anlatacak olduğum adımları uygulayıp aklınızın bir köşesine kazısanız sizin için iyi olur, sonradan oluşacak sorunlar sizin için çok ağır olabilir web sitenizi kaybedebilir ve bir dolandırıcılık olayı ile baş başa kalabilirsiniz.

1. Güvenli Giriş Adı ve Şifre Oluşturun

WordPress sitenizin saldırıya uğramasının en çok kaynaklanan sebebi kullanıcı adı ve parolanın yanlış seçimidir. WordPress sitenizi oluştururken varsayılan kullanıcı adınız Admin olacaktır ve bu kullanıcı adınızı hemen başka bir isimle değişmeniz gereklidir.

Ardından şifrenizi kolay tahmin edilebilecek şekilde oluşturmayın bunu şöyle yapabilirsiniz ;

  • Çeşitli harfler ve rakamlar kullanın
  • Büyük ve küçük harfler kullanın
  • # veya &, / gibi sembolleri kullanın
  • şifrenizi düzenli olarak değiştirin
  • sitenizle alakalı bir kullanıcı adı seçimi yapmayın; site adınınız:  wpuzmanım ise kullanıcı adınız wpuzmanim vb. sekilde olmasın.

2. WordPress Sürümünü Güncelleyin

WordPress güncelleştirmelerini ihmal etmeyip her yeni güncellemeyi kontrol edin ve sürekli WordPress’i güncel tutun. WordPress’in güncel tutulması en son güvenlik güncellemeleri geldiğinden, önceki sürümlerdeki açıkların bulunmuş olabilecek anlamı taşımasıdır.

WordPress Güncellemesi
WordPress Güncellemesi

Bunun için yukarıda resimde gösterildiği gibi Başlangıç » Güncellemelere gidip sürekli güncelleştirmeleri kontrol edin.

3. Kimlik Doğrulaması Oluşturun

Güzel bir eklenti sayesinde WordPress hesabınıza giriş yapacak olduğunuzda Google’un telefonunuza bir giriş doğrulama şifresi yollaması olacaktır. Her defasında hesabınıza giriş yapmak istemeniz halinde telefonunuza Google Authenticator uygulamasına size gönderilen gizli şifreyi girmeniz istenecektir.

Bu uygulama 30 saniyede bir yeni şifre oluşturduğundan bir hacker bu şifreyi bulma olasılığı imkansızdır. Bu uygulama hakkında ”İki adımlı Kimlik Doğrulama” WorPress’in kendi sitesinde daha fazla bilgi ve detaya ulaşabilirsiniz. WordPress sitenize uygulayıp güvenliği üst düzeye çıkarabilirsiniz.

4. MAlCare Eklentisini Kullanın

MalCare , WordPress sitenizi veya blogunuzu tarama yaparak güvenlik açıklarını kontrol eder açıkları bulduğu takdirde onarıp düzeltecektir. Eklentinin ücretisiz sürümünü kullanabilir veya Premium özelliklerini erişmek için satın alabilirsiniz.

Eklentiyi yüklemek için Eklentile » yeni ekle bölümüne gidip arama yerine Malcare yazıp hemen yükle butonuna basarak eklentiyi WordPress sitenize kurabilirsiniz.

WordPress Malcare
WordPress Malcare

Bu 4 adımı uygulayarak WordPress sitenizi hackerlara ve benzeri saldırılara karşı korumaya alabilirsiniz.

Yorum yapın