WordPress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır? [Resimli Anlatım]

Elinizde bir tema var ama dil entegrasyonu ingilizce yapılmış ve bir site açmayı düşünüyorsunuz ne yapacağınızı düşünüyorsanız bu konuda size yardımcı olabilirim.

Yabancı dildeki bir temayı sitenizde kullanmak bir çok sıkıntıya sebep olur sitenize gelen ziyaretçileriniz yabancı kelimelerle karşılaşırsa bu hiçte iyi olmaz siteniz hit kaybına uğrar ve emekleriniz boşa gider.

Bu konuda eklentiler mevcuttur ama benim de tecrübelerime göre tam dil çevirimi yapamıyorlar en iyisi sizin müdahale etmeniz. Bunun çok kolay bir yolu var, sizlere aşağıda hem görsel olarak hemde yazılı olarak bir rehber oluşturdum çok kolay bir yöntemle WordPress temanızı türkçe’ye çevireceksiniz.

WordPress Tema Türkçeleştirme

İlk olarak vereceğim bağlantıdan Poedit programı indirin ve bilgisayarınıza kurun, PoEdit Programını indir.

Elinizdeki tema dosyasını açıp ”languages” klasörünü bulun içinde Po veya Pot dil dosyası vardır, PoEdit programını kurduğunuz için otomatik olarak program dil dosyalarını tanıyacaktır.

WordPress Tema Türkçeleştirme
WordPress Dil Dosyası

Languages dosyasının üzerine çift tıklayarak dil dosyasını açın PoEdit programında açılacaktır, ve altta bulunan ”Yeni çeviri oluştur” butonuna basın.

Eğer ki karşınıza çeviri dili diye bir pencere açılırsa bu Pot dosyasıdır sıkıntı yok siz açılan pencereye şunu yazın tr_TR tamam yapın ve artık dil dosyanızı çevirmeye başlayabilirsiniz.

wordpress tema dil değiştirme poedit
Poedit ile WordPress Tema Türkçeleştrime

Şimdi tek yapmanız gereken çevirmek istediğiniz kelimenin üzerine tıklamak ve program ekranının alt bölümündeki ”Çevir” kutucuğuna Türkçe çevirisini yazmak siz başka bir kelime ye tıklayarak bu işlemi aynen devam ettireceksiniz.

Programın bir diğer güzelliği ise sağ tarafta otomatik çevirme yapıyor olması çıkan çevirileri tıklayıp işleminizi halledebilirsiniz bazen her kelimeyi çeviremesede Tarayıcınızdan Google Translate‘ye girip kelimeyi türkçeye çevirip programa girebilirsiniz.

WordPress Tema Türkçeleştirme nasıl yapılır
Poedit WordPress Dil Çeviri

Çevirme işleminiz bitince Programın üst bölümündeki ”Kaydet” seçeneğine tıklayın ve çevirdiğiniz dosyayı temanızdaki ”languages” klasörüne Kaydedin. Temanız Türkçe olacaktır.

Bu yöntem size zor geliyorsa bir eklenti yardımıyla da bu işlemi yapabilirsiniz. WordPress Türkçe Yapma Eklentisi konusunu inceleyerek farklı bir yöntem deneyebilirsiniz.

Yorum yapın