WordPress Ücretsiz SSL Kurulumu: Http’den Https’ye Geçiş

Bu konuda sizlere WordPress ücresiz SSL kurulumunu ve SSL For Free sitesini kullanarak  ücretsiz olarak SSL sertifikası almayı anlatacağım. Google’ın tüm SSL (https) olmayan web sitelerini ”Güvenli Değil” olarak gösterdiğini biliyorsunuzdur.

Bunun anlamı web sitenizde bir SSL sertifikası (https) kullanmıyorsunuz ve sitenize gelenlerin güvenini kaybedeceğiniz anlamına gelir.

google güvenli değil http

Normalde ücretli SSL sertifikası oldukça pahalıdır, yeni bir site açmaya karar verdiyseniz veya var olan bir sitenize SSL sertifikası alacaksanız, bu işlemi ücretsiz olarak nasıl yapabileceğinizi bu makalede anlatacağım. Ayrıca Okuyun: WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları: SEO Dostu Link Yapısı

SSL Sertifikası Https Nedir ?

SSL, kullanıcıların tarayıcı üzerinden ziyaret ettikleri web sitesi arasında veri aktarımını güvence altına almak için kullanılan bir internet protokolüdür. İnternet kullanıcıları web sitelerini ziyaret ettiğinde bilgi aktarır. Bu bilgiler genellikle ödeme bilgileri, kredi kartı bilgileri veya giriş bilgileri gibi hassas bilgilerdir.

Normal HTTP protokolünü kullanmak, bu bilgilerin bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilebileceği anlamına gelir. SSL sertifikasının ya da Https‘nin önemli rol oynadığı yer burasıdır.

https bağlantı güvenli

WordPress Siteniz İçin SSL Sertifikasına İhtiyacınız Varmı ?

SSL sertifikası markanızın veya sitenizin kullanıcılar arasında olumlu bir izlenim yaratır. Google ayrıca SSL kullanmanızı önerir ve araştırmalar SSL kullanan web sitelerinin arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıktığını gösteriyor.

Ayrıca bir e-ticaret mağazası veya bir üyelik siteniz varsa kesinlikle bir SSL sertifikası kulllanmalısınız.

Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

Bu konuda bize SSLForFree adlı kar gütmeyen bir sertifika şirketi yardım edecek. Bu sertifika yetkilisinin amacı, web sitesi sahiplerinin ücretsiz bir SSL sertifikası almalarını kolaylaştırmaktadır. SSL sertifikasının süresi 3 ay yani 90 gündür her 90 günde bir sertifikayı güncelleyerek sınırsız şekilde kullanabilirsiniz.

Sertifikanızın süresi bitmeye yakın site size bir bilgilendirme e-postası yolluyor ve sertifikanızı tekrar doğrulayarak SSL kullanımınızı sürdürebiliyorsunuz.

Şimdi ücretsiz bir SSL sertifikası nasıl alınır ona geçelim.

WordPress Ücretsiz SSL Sertifikası Kurulumu

İlk olarak sslforfree.com sitesine giriş yapın  ve Login yazısına tıklayarak siteye üye olun. Bunu yapmasanızda olur ama yaparsanız sertifika süreniz dolmaya yakın size bir bilgilendirme e-postası yollayarak SSL sertifikanızı tekrar güncelleyebilirsiniz.

Üyelik işlemini tamamladıysanız SSL sertifikası almak istediğiniz alan adını girin. web sitenizi www. şeklinde  www.alanadı.com şeklinde girin ve Create Free SSL Certificate‘ye tıklayın.

wordpress ücretsiz ssl kurulumu

Karşınıza açılacak olan sayfada alan adınızı doğrulamanızı istenecektir. Burada yapmamız gereken işlem Manual Verification‘a tıklayıp ve alt bölümde bulunan Manual Verify Domain butonuna tıklamak.

wordpress ücretsiz ssl kurulumu

Sonra sayfayı hafif aşağıya doğru kaydırın Download File#1 ve Download File#2 bağlantılarına tıklayarak dosyaları bilgisayarınıza indirin. Bu dosyalarla SSL sertifikasını doğrulama işlemi yapacağız.

wordpress ssl kurulumu

Şimfi Filezilla programı kullanarak sitenizin ftp bilgilerini girin ve public_html klasörüne tıklayın.

ssl sertifikası ftp kurulum

public_html klasörü içerisine .well-known adında bir klasör oluşturun ve .well-known klasörünün içerisine girip acme-challenge adında bir klasör daha oluşturun. İndirmiş olduğunuz dosyaları acme-Challenge klasörü içerisine atın.

ssl sertifikası ftp kurulumu

Yüklediğiniz dosyaları doğrulamak için tekrar siteye dönüp doğrulama dosyası bağlantıları altındaki linklere tıklayarak, yüklediğiniz dosyaları doğru yüklediğinizden ve doğrulandığından emin olun.

Ardından Download SSL Certificate‘ye tıklayın.

wordpress ücretsiz ssl sertifikası

Download SSL Certificate’ye tıkladıktan sonra bilgisayarınıza bir dosya inecek zip dosyasından çıkartarak masaüstünüze alın, hostin firmanızın sitesine gidin ve cpanel‘e giriş yapın.

Güvenlik bölümünden SSL/TLS‘ye tıklayın.

sll sertifikası cpanel

 

Ardından açılan sayfada Siteniz için SSL yükleyin ve yönetin (HTTPS) yazısının altındaki SSL sitelerini yönetin‘e tıklayın.

ücretsiz ssl sertifikası alma

İndirmiş olduğunuz dosyadaki sertifikayı notepad++ programı yardımı ile açın ve kodları yerlerine kopyalayıp yapıştırın.

ücretsiz ssl sertifikası alma

Kodları yerlerine yapıştırdıktan sonra Sertifika Yükle‘ye tıklayın karşınıza işlemin tamamlandığına dair bir pencere açılacak ona tamam yaparak SSL sertifikanızı yüklemiş olacaksınız. SSL sertifika yükleme işlemi bu kadardır.

Site Adresini Http’den Https’ye Yönlendirme

Eğer sitenizi yeni açmış iseniz site adresi URL nizi https:// şeklinde değiştirmeniz gerekmektedir.

ücretsiz ssl sertifikası

Eğer ki sitenize SSL sertifikasını yeni yüklemiş iseniz sitenizin bütün URL’lerini https:// çevirmelisiniz bunu üstteki resimdeki şekilde yapamazsınız üstteki seçenek sadece yeni açılan siteler içindir.

WordPress SLL Eklentisi

Sitesi önceden açılıp kategorileri ve makaleleri var olan arkadaşlar bu işlemi benimde kullandığım bir eklenti sayesinde çözebilirler eklentinin adı Really Simple SSL eklentiyi kurun ve etkinleştirin eklentinin başka bir ayarı yoktur sadece kurun ve etkinleştirin.

Eklenti var olan bütün URL’leri https:// şekline çevirecek başka bir işlem yapmanıza gerek kalmaz.

Bu yöntem tarafımca denenmiştir ve diğer projelerimde kullanmaktayım. Umarım sizlere yardımcı olmuşumdur.

Yorum yapın