WordPress Yazı Tipi Değiştirme En Kolay Yöntem

WordPress temanızda farklı bir yazı tipimi kullanmak istiyorsunuz ? Ozaman bu yazı tam size göre hazırlanmış demektir. WordPress temalarda özel yazı tipleri kullanmak yaygın olarak kullanıcıların bir sıkıntısıdır. Temanız sadece bir tür yazı tipine göre ayarlanmışsa bunu değiştirmek iyi bir kod becerisi gerektiriyor.

Fakat size tanıtacağım eklenti sayesinde bu sıkıntınızı kolay bir şekilde giderebilirsiniz. Ancak size önerim SEO açısından çok fazla sayıda temanıza yazı tipi girmeyin beğendiğiniz bir yazı tipini belirleyin başlıklarda veya açıklama kısmında kullanmanıza karar verin, ardından ikinci bir font belirleyerek aynı seçimi yapın.

Temanıza 4, 5 tip yazı tipi girmeniz sitenizi yavaşlatabilir bu yüzden size 2 farklı yazı tipi seçeneği yeterli derecedir. Şahsen ben sadece tek bir yazdı tipi sitili kullanıyorum.

Şimdi gelelim temanızın yazı tipini nasıl değiştireceğiniz meselesine.

WordPress Yazı Tipi Değiştirme

Google yazı tipleri (Google Fonts) web sitesi geliştiricileri için en yaygın olarak kullanılan font kütüphanesidir. Bizde Google Fonts yazı tiplerini destekleyen bir eklenti kullanacağız.

İlk olarak WordPress Yönetici paneli ekranından Eklentiler › Yeni ekle sayfasına gidin.

Ardından arama kutusuna Ultimate Fonts yazın arama yapın, eklentiyi bulun ve Hemen yükle butonuna tıklayarak eklentiyi yükleyip aktifleştiriniz.

wordpress tema yazı tipi değiştirme

Eklentiyi etkinleştirince hemen karşınıza bir pencere açılarak bu ekranda temanızın başlıklarını ve gövde yazı biçimi etiketlerini atıyoruz, eklenti varsayılan ayarları tanımlıyor zaten siz Save Changes butonuna tıklayarak ayarları kaydedin.

wordpress tema yazı tipi değiştirme

Bütün işlemleri tamamladıktan sonra şimdi temanızın yazı tipini değiştirebilirsiniz bunu gerçekleştirmek için sitenize giriş yapın ve wordpress barından Özelleştir sekmesine tıklayın.

wordpress yazı tipi değişitirme

Özelleştirici penceresinde Fonts Sekmesi eklendiğini göreceksiniz, Fonts‘a tıklayarak sitenizin yazı tipini değiştirmeye başlayabilirsiniz.

wordpress yazı tipi değiştirme

Fonts’a tıkladıktan sonra açılan pencerede yazı başlığınızın büyüklüğü, küçüklüğü, kalınlığını ve boyutunu ayarlayabilirsiniz ayarlamalarınızı yaptıkdan sonra Yayınla butonuna tıklayarak ayarları kaydedebilirsiniz.

wordpress tema yazı tipi değiştirme

WordPress temanızın yazı tipini bu şekilde kolayca değiştirebilirsiniz eklenti gerçekten çok iyi geliştirilmiş, bir çok eklenti inceledim ve çoğunda css dosyasına kod yazmanız gerekiyor. Bu eklenti çok kolay bir şekilde işinizi görecektir, ve eklentinin SEO optimizasyonu yapılmış kaliteli bir eklentidir.

Yorum yapın