WordPress Yönetici E-Posta Adresi Nasıl Değiştirilir?

WordPress yönetici e-mail adresi, web sitenizi ilk kurarken girmiş olduğunuz E-posta, mail adresinizi yönetici e-postası olarak kullanır. Bir farklı yönü ise Hosting sağlayıcısı üzerinden wordpress kurulumunu otomatik olarak gerçekleştirmişseniz Hosting’e kayıt olduğunuz E-posta adresinizi kullanabilir.

WordPress Yönetici E-Posta Adresini Neden Değişmek Gerekir ?

WordPress kurulumunu ilk gerçekleştirirken  bu konu dikkate alınmaz aslında.

Bir çok kullanıcı sahip olduğu kişisel E-posta adresini girerek hemen kuruluma geçer ve bu E-posta adresini WordPress yönetici paneline ulaşmak için kullanılır.

Kullanılan e-posta adresi yönetici paneline ulaşmak, site kullanıcılarına bildirim göndermek ve kullanıcıların sizinle iletişime geçmesi için kullanılacak e-posta adresi olur.

Peki siteniz zamanla büyüdüğünde bu faktör sizi nasıl etkiler ? Örnek verecek olursak web sitenize kayıt olan kişilere bir e-posta bildirimi göndereceksiniz ve e-posta bildirimini alan kullanıcılar karşılarında kişisel bir mail adresi görecekler.

Kullanıcılar e-posta bildirimini aldığında acaba ne düşünecekler, bu kim yahu ?

Bundan dolayı, sizin ve web sitenizin eğer değer kazanmasını, değer görmesini istiyorsanız, her şey profesyonelce hazırlanmalıdır. Bir şirket veya kişisel bir web sitesi sahibiyseniz kullanabileceğiniz e-posta adresi web siteniz adını içermelidir, bunu kullandığınız Hosting firmasının yönetici paneli üzerinden mail adresi oluşturarak yapabilirsiniz.

Örnek verecek olursak; info@webuzmanim.com ve admin@webuzmanim.com gibi olması gerekmektedir.

Şimdi WordPress yönetici e-posta adresi nasıl değiştirilir ? onu görelim, aşağıda 2 farklı şekilde değişim anlatımını yaptım iki konudada bilgi sahibi olacaksınız.

WordPress Admin Paneli Üzerinden E-posta Adresi Değiştirme

Bu anlatacağım yöntem yeni başlayanlar için en basit olanıdır.

WordPress web sitesi e-posta adresini değiştirmek için ; Ayarlar » Genel bölümününe girin ve E-posta adresi yazan yere yeni kullanacak olduğunuz E-posta adresini girin ve değişiklikleri kaydet butonuna basın.

WordPress Yönetici E-Mail Adresi Nasıl Değiştirilir
WordPress Yönetici E-Mail Adresi Nasıl Değiştirilir ?

Bu işlemden sonra  WordPress e-posta adresinize bazı bilgiler gönderecek.

Web sitenizde bulunan başka alt yöneticiler varsa onlarında e-posta adreslerini değişmek isterseniz Kullanıcılar » Tüm Kullanıcılar bölümüne girerek değiştirmek istediğiniz yöneticini kullanıcısının altındaki düzenle yazısına tıklayarak karşınıza açılacak pencereden e-posta adresini değişebilirsiniz.

WordPress Yönetici E-Mail Adresi değiştirme
WordPress Yönetici E-Mail Adresi Nasıl Değiştirilir ?

WordPress Yönetici E-Posta Adresini PhpMyAdmin ile değiştirme

Öncelikle hosting almış olduğunuz firmanın sitesine gidin hesabınıza giriş yapın, Cpaneli bulun, Veritabanları bölümünden phpMyAdmini bulup tıklayın.

phpMyAdmin mail değiştirme
phpMyAdmin

PhpMyAdmin uygulaması açılacak, buradan WordPress veritabanındaki yönetici (Admin) e-postasını direk olarak değiştirmek için kullanacağız.

PhpMyAdmin penceresinin sol üst köşesinde web sitenizin veritabanını göreceksiniz, ona tıkladığınızda karşınıza web sitenizin veritabanının dökümü çıkacak, …Options’a tıklayın ve ekrandan admin_email bölümünün sol tarafında Düzenle yazısına tıklamanız lazım.

phpMyAdmin e-mail değişme
phpMyAdmin

Karşınıza bir tablo açılacak ve değişmek istediğiniz e-posta adresini göreceksiniz.

PhpMyAdmin E-Posta Değiştime
PhpMyAdmin E-Posta Değiştime

Yeni kullanacak olduğunuz e-posta adresinizi girin ve altta bulunan git butonuna basın e-posta adresini güncellemiş olacaksınız.

Şimdi burdan aynı şekilde devam ederek aynı pencerede sol tarafdan …users yazan yere tıklayın karşınıza gelecek ekranda değişeceğiniz kullancı adının yanındaki Düzenle butonuna basın.

PhpMyAdmin Kullanıcı Adı Değiştirme
PhpMyAdmin Kullanıcı Adı Değiştirme

Açılan sayfada değişecek olduğunuz e-posta adresini  bulup vve değişin ardından Git butonuna tıklayıp işlemi tamamlamış olacaksınız.

Sizlere iki farklı yöntemle e-posta adresinizi nasıl değişeceğizi anlattım phpMyadminden değişim yapacaksanız sadece sitenize erişim yapamadığınızda uygulamanızı tavsiye ederim sizin için birinci yöntem daha kolay ve uygun olacaktır.

“WordPress Yönetici E-Posta Adresi Nasıl Değiştirilir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın