Yoast SEO Sitemap Oluşturma Search Console Ekleme

WordPress sitenizde Yoast SEO eklentisini kullanıyorsanız bir site haritası oluşturup, Google’un site içeriğinizden haberdar olması ve sitenizi tarayıp indexlemesi için Google Search Console’a yoast SEO ile oluşturduğunuz site haritasını girmeniz lazım bazı arkadaşlarımız eklenti üzerinde sitemaps bağlantısının nerede olduğunu bilmemektedir bu konuda sizlere resimli ve detaylı bir rehber hazırladım.

İlk olarak sitenizde Yoast SEO eklentisinin ayarlarını yapmamışsanız yazmış olduğum şu makaleyi inceleyip ayarlarınızı yapınız.

Okuyun: WordPress Yoast SEO Ayarları ve Kurulumu – 2019

Şimdi site haritası bağlantısını alıp Google Search Console‘a nasıl ekleyeceğimize geçelim.

Yoast SEO XML Sitemaps

Yoast Seo’da XML sitemaps, bağlantınız WordPress Yönetici Panelinizden, SEO Genel Features’e gidin. Aşağıda resimde gösterdiğim gibi site haritanızın bağlantısını alın.

yoast seo sitemap
Yoast SEO – XML Sitemaps

2 numaralı işlemdeki link’e tıkladığınızda tarayıcınızda, site haritanızı göreceksiniz. https://wpuzmanim.com/sitemap_index.xml şeklinde ama bu site haritasını direk Google Search Console’a giremiyeceğiz.

Aldığınız sitemap link’ini direk girdiğinizde Google bunda sıkıntı çıkartıyor ve 1 hafta sonra Site haritası dosyanızda HTML sorunu çıktı diye sorun gösteriyor ve sitenizi taramayı durduruyor. Diğer arama motorları için geçerli değil sadece Google’da sıkıntı çıkıyor. Çoğu kullanıcı bu sıkıntı ile karşılaşmaktadır.

Peki site haritanızı nasıl Google Serach Console’ye eklicez? derseniz şimdi o konuya geçelim.

Yoast SEO Sitemap Google Search Console Ekleme

1. XML Sitemap linkinizi tarayıcıda açtığınızda karşınıza sitenizin site haritası dizini açılacak bu linkleri tek tek kopyalayıp Google Search Console’a gireceğiz.

yoast seo sitemap
Yoast SEO XML Sitemap Dizini

İkinci işleme geçmeden önce Google Search Console hesabınız yoksa şu konuyu inceleyip hesabınızı oluşturun.

» Google Search Console Site Doğrumala (ekleme)

Daha sonra Search Console hesabınıza giriş yapıp sağ taraftan Site haritaları’na tıklayın. Aşağıdaki resimde gösterdiğim gibi site haritalarınızın baş bölümündeki https://alanadınız.com/ silerek gösterilen yere girin ve Gönder‘e tıklayın.

Örnek: 

post-sitemap.xml

page-sitemap.xml

category-sitemap.xml

olarak alana gireceksiniz.

yoast seo sitemap
Google Search Console Site Haritası Ekleme

İşlem bu kadardır arkadaşlar şimdi Google’un site haritalarınızı tarayıp onaylamasını bekleyin en geç 1 gün içinde onaylanıp indexleme işlemine başlayacaktır.

İsterseniz şu konuyu da inceleyip sitenizi Yandex’e ekleme (doğrulama) işlemini yaparak site haritanızı Yandex’e ekleyebilirsiniz.

» WordPress Site Yandex Webmaster Tools’a Nasıl Eklenir?

Yandex’e site haritanızı https://alanadınız.com/sitemap_index.xml olarak ekleyebilirsiniz. Yandex size sorun çıkartmayacaktır.

“Yoast SEO Sitemap Oluşturma Search Console Ekleme” üzerine 5 yorum

 1. Selam dediğiniz gibi page ve post xml leri ekledim. Fakat eski sitemap_index.xml hala duruyor ve silmenin bir yolunu bulamadım? sıkıntı olur mu?

  Cevapla
  • Caner Search console sayfasında sağ tarafdaki menünün en altında eski sürüme git diye bir bağlantı var oraya tıkla Tarama – Site haritaları’na tıkla orda sitemaplarını görecen istediğin sitemap’ın yanındaki kutucuğu tik’leyerek hemen üstte bulunan Sil’e tıklayabilirsin.

   Cevapla
 2. merhaba, şu anda search console’de resimde belirttiğiniz alan değişmiş sanırım. site tam adresini girmeyince kabul etmiyor. Sizin ekran resminizde site adı yazıyor ama şu anda console’da isim yazmıyor, tam olarak girmemiz gerekiyor değil mi?

  Cevapla
 3. Merhaba,
  1 haftadır çılgın gibi Yoast alanından site haritasına ulaşmaya çalışıyorum. Hiçbir sayfada soru işaretine tıklayın yazmıyor. Herkes zaten bilen kişilere anlatır gibi anlatırken sizin asıl kullanıcıya bilmeyen kişiye anlatmanızı çok beğendim ve teşekkür ederim. Şimdi oturup seo bilgileri katedgorisini okuyup not alacağım. Bir sorum var. Sitemi yeni açtım, hergün yeni sayfa giriyorum. Yoast site haritalarının yanındaki tarihlerde en son 3 gün öncenin tarihi var. Bu link benim son yazılarımı da içeriyor mu? Yoksa her yeni yazı girdiğimde yeni bir site haritası mı çıkarmalıyım?Kafam karıştı çünkü iki günde bir yazı giriyorum.
  Teşekkürler – sevgiler

  Cevapla
  • Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Site haritanızı Google Search Console eklediyseniz daha herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalamayacaktır. Site haritanız son yazılarınızı Google bildirecektir.

   Cevapla

Yorum yapın